Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
ПЕНСІЙНІ ЗМІНИ — НА КОРИСТЬ ГРОМАДЯН

Волинь-нова

ПЕНСІЙНІ ЗМІНИ — НА КОРИСТЬ ГРОМАДЯН

Тема пенсійного забезпечення — одна з найбільш злободенних у нашому суспільстві, бо кількість пенсіонерів — чимала...

Тема пенсійного забезпечення — одна з найбільш злободенних у нашому суспільстві, бо кількість пенсіонерів — чимала. Увага людей прикута до цього питання, тому що держава поступово, крок за кроком впроваджує заходи Пенсійної реформи, паралельно дбаючи про збільшення виплат і проводячи перерахунки.
Про те, чи відчувають це волиняни, розповів началь
ник головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Петро ФІЛІПЧУК. В інтерв’ю він зачепив й чимало інших нюансів, що стосуються пенсійного забезпечення

Світлана МІРОШНИК


—Петре Васильовичу, головним фінансовим документом країни — Державним бюджетом 2013 року — затверджено новий прожитковий мінімум. Як це позначилося на розмірі пенсій?
— Зрозуміло, що такий момент, як збільшення прожиткового мінімуму, впливає на пенсійні виплати. Так, на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», виходячи зі встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а це 894 гривні, з 1 січня 2013 року перераховано розміри пенсій в частині, що залежить від прожиткового мінімуму, 250 тисячам 500 особам в області.
— У яких випадках, окрім збільшення прожиткового мінімуму, пенсіонер може претендувати на перерахунок пенсії?
— Відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після досягнення пенсійного віку продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) виплати незалежно від перерв у роботі. Нарахування пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням громадянина її перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього ж закону.
— Наприкінці 2012-го багато говорили про осучаснення пенсії. Розкажіть, будь ласка, яка різниця між осучасненням та перерахунком пенсії?
— Для послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя, реалізації нових соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича та вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» працівниками Пенсійного фонду в області з 1 травня 2012 року проведено перерахунки пенсій. У першу чергу осучаснено заробітну плату громадян, для яких пенсія обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік. Окрім цього, відповідно до пункту 2 згаданої постанови, пенсії, призначені до 1 травня 2012-го, підвищено таким чином, щоби їх розмір з урахуванням осучаснення заробітної плати становив не менше 100 гривень. Це для осіб, у яких страховий стаж становить 20 років для жінок та 25 років для чоловіків. Якщо ж страховий стаж менший, то підвищення в такому разі буде не нижчим 50 гривень. Для осіб, які одержують соціальні пенсії, розмір виплати збільшено на 30 гривень.
Щодо осучаснення пенсій, то органами Пенсійного фонду України його проведено з 1 травня 2012 року масовим перерахунком в автоматизованому режимі за документами пенсійної справи.
— Відомо, що міністерством розроблено законопроект, який передбачає запровадження автоматичного перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам через кожні два роки без звернення до Пенсійного фонду. Як вважаєте, чи дієвим буде механізм?
— Механізм працюватиме, адже такий перерахунок можливо буде здійснити автоматизованим способом. Це в першу чергу зручно для пенсіонерів, бо зникне необхідність особисто звертатися до органів фонду.
— Якою є загальна чисельність волинських пенсіонерів та скільки серед них працюючих?
— На 1 лютого 2013 року на обліку в органах Пенсійного фонду області перебуває 284 тисячі 200 пенсіонерів, у тому числі 11 тисяч 400 пенсіонерів із силових структур. Продовжують працювати 46 тисяч 135 осіб.
— Останнім часом багато говорять про зменшення розриву між максимальним і мінімальним розмірами пенсій. Чи дійсно вдалося його скоротити?
— Відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набув чинності у жовтні 2011 року, введено обмеження максимального розміру пенсії. Він не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто 8 тисяч 940 гривень.
— Який середній розмір пенсії на Волині?
— Це 1 тисяча 283 гривні 81 копійка, що на 185 гривень 29 копійок більше, ніж на 1 лютого минулого року. Загалом середній розмір пенсії в області упродовж року зріс на 16,9%. Військові пенсіонери в середньому отримують 2 тисячі 209 гривень 15 копійок.
— Скільки жителів області отримують мінімальну, а скільки — максимальну пенсію?
— Понад 10 тисяч волинян одержують пенсії у розмірі рівному або меншому від прожиткового мінімуму. Понад 262 тисячі пенсіонерів — вищу від прожиткового мінімуму. Із них лише 107 осіб мають пенсію, розмір котрої сягає понад 8 тисяч гривень. З них 84 громадяни одержують пенсію у максимальному розмірі.
— Відповідно до змін у законодавстві, жінки можуть піти на пенсію після досягнення 55 років. За яких умов і чи втратять у пенсійній виплаті?
— До 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їхньої пенсії зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Така норма закону застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. Якщо ж жінка працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється.
Telegram Channel