Напередодні Дня працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення профільний заступник луцького міського голови Лариса Соколовська (на фото) розповіла про стан ЖКГ у місті та перспективи вирішення наболілих проблем...
Напередодні Дня працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення профільний заступник луцького міського голови Лариса Соколовська (на фото) розповіла про стан ЖКГ у місті та перспективи вирішення наболілих проблем. Одне з важливих питань — зміна тарифів на утримання будинків. Якщо раніше ініціатором перегляду вартості послуг був департамент житлово-комунального господарства, то нині до міського голови звертаються безпосередньо житлово-комунальні підприємства
Сергій НАУМУК
ПРО ТАРИФИ Тариф залежить від набору послуг і від наявності ліфта. Добре, що у нас по кожному будинку ведеться облік і встановлюють тариф. У нових приміщеннях можна відмовитися від багатьох послуг. Жильці пишуть заяву, що у разі необхідності купують необхідні матеріали за власні кошти. Але й були випадки, коли мешканці просили, щоб комунальники взяли їхній будинок на обслуговування. В Україні є вищі тарифи, навіть ніж ті, що у нас плануються. Не кажучи вже про наші нинішні. Є й менші. За утримання будинків у Сімферополі платять 1,56 гривні за квадратний метр, у Луцьку — 1,12, Вінниці — 1,29, Запоріжжі — 2,93, Білій Церкві — 1,93 (тариф з 2011 року), Києві — 2,67 гривні. Якщо встановимо економічно необгрунтований тариф, то в міському бюджеті треба передбачити кошти на відшкодування різниці в затратах. Ми включили в проект рішення виконкому пункт про коригування тарифу: збільшилася зарплата, можна перемножити на коефіцієнт і не затягувати час, як сталося тепер. Якщо приймемо нові тарифи, то середньозважена плата становитиме 1,9 гривні за квадратний метр. Перешкоджає роботі те, що мусимо зважати на політичний момент. То вибори, то перед виборами. Тарифи не повинні бути інструментом політиків.
ПРО ОСББ І КОНТРОЛЬ НАД ЖКП У 2009-2010 роках у Луцьку активно створювали ОСББ. Тоді були передбачені кошти в бюджеті на підтримку цих об’єднань. У 2011-2012 фінансування не було, тому частково їм йдуть гроші з міського бюджету. Напевно, немає жодного ОСББ, де немає скарг. Незадоволені завжди знайдуться. Нині створюємо будинкові комітети, щоб контролювати ЖКП. Якби ЖКП це відчували, то й працювали б краще. Все залежить від людей, які живуть у будинку.
ПРО РЕКОНСТРУКЦІЮ СТАРИХ БУДИНКІВ Є закон про реконструкцію житлового фонду. У Луцьку в 2007-2008 роках були інвестори з Одещини. Вони пропонували капітально відремонтувати «хрущовки», укріпити фундаменти, стіни і наростити ще кілька поверхів. Але почалася криза. У 2006 році інвестори пропонували на кількох будинках на проспекті Волі добудувати по одному поверху, замінити всі мережі, вікна, утеплити фасади, добудувати ліфти із дворів. Надбудову планували зробити з легких конструкцій. Як на мене, це був класний варіант. У кількох будинках навіть провели громадські слухання. Склали протоколи зборів, бо власники квартир мали дати дозвіл на реконструкцію. А вранці прибігло кілька жінок, відкликали свої підписи і справа розладналася. Проблема в тому, що інвестори не завжди порядно поступають. Тому люди бояться мати з ними справу. ПРО ПЛАНИ Плануємо цього літа зробити відмостки навколо будинків, ринви полагодити, дашки над під’їздами. Це треба робити, а за які кошти? Капремонти роблять за гроші міського бюджету. Нині замовлено 19 проектів на капремонти. Це у тих випадках, коли комісія визначилася, що там найгірший технічний стан будинків. У 94 будинках необхідний поточний ремонт.
ПОБАЖАННЯ НАПЕРЕДОДНІ ПРОФЕСІЙНОГО СВЯТА КОМУНАЛЬНИКІВ Хочеться побажати належного законодавства, яке було б вигідне і для жильців, і для комунальників. Ще хотілося б, аби споживачі й надавачі послуг розуміли одне одного. Бо іноді споживач не платить, але щось хоче мати. Мовляв, комунальники тільки гроші збирають.