Курси НБУ $ 41.78 € 48.84

ЩО ОЧІКУВАТИ ПЕНСІОНЕРАМ?

Рівень пенсійного забезпечення продовжує зростати. Це засвідчують об’єктивні дані останніх трьох років: середня пенсія зросла на 44%, а мінімальна — на 25%...

Рівень пенсійного забезпечення продовжує зростати. Це засвідчують об’єктивні дані останніх трьох років: середня пенсія зросла на 44%, а мінімальна — на 25%. Водночас, через осучаснення виплат утричі зменшилася кількість пенсій, нижче тисячі гривень. Вражає й динаміка витрат Пенсійного фонду. Для порівняння: в 2009 році вони становили 169 млрд гривень, а в 2013-му — понад 252 мільярди. Сьогодні влада працює над збільшенням доходів Пенсійного фонду і створенням трирівневої системи пенсійного забезпечення. Про це докладніше розповів газеті «Волинь-нова» начальник головного управління Пенсійного фонду України в області Петро ФІЛІПЧУК

ОЛЕГ АНДРІЙЧУК

- Згідно зі статистикою останніх п’яти місяців, органи Пенсійного фонду в області виконали завдання по акумуляції власних коштів на 102,4 %. Перевиконання становило чималу суму — 21,2 млн гривень, — розповідає Петро Васильович.— Фактично маємо  912 млн гривень надходжень. Хоча ще 4–5 років тому мільярд не могли зібрати навіть за рік. Якщо порівняти з торішнім показником, то темпи росту власних надходжень збільшилися на 8,1%. Яка вигода від цього нашим пенсіонерам? Насамперед, є можливість перераховувати пенсії. Нагадаю, перший перерахунок робили в січні відповідно до прожиткового мінімуму 894 гривні, що передбачено законом про держбюджет-2013. Другий заплановано — із 1 грудня, відповідно до підвищеного прожиткового мінімуму — 949 гривень. Однак, зважаючи на перевиконання завдань і бюджету, сподіваємося, що Президент і уряд дадуть доручення переглянути розміри пенсій раніше, ніж у грудні.
— Коли волиняни найсуттєвіше відчули підвищення пенсій?
— Найбільше здійснено перерахунків торік, коли були проголошені соціальні ініціативи Президента України Віктора Януковича. Відповідно до урядової постанови, Пенсійний фонд тричі підвищував пенсії військовослужбовцям, яких на Волині 11,5 тисячі. Перший перерахунок — 1 липня, далі — з 1 вересня 2012-го, і третій був у січні 2013 року. Загалом пенсії військовослужбовцям збільшилися на 35%. Тобто, середня пенсія пенсіонерів-силовиків зросла на 418 гривень. Із травня 2012 року цивільні пенсії чоловікам, які мають 25 років стажу, та жінкам із 20-річним стажем підвищили на 100 гривень. Соціальні ж пенсії зросли на 30 гривень. І це не разова, а постійна виплата.
— Яка динаміка підвищення пенсій на Волині?
— Нині середній розмір виплати цивільним пенсіонерам, а їх на Волині 271 тисяча, сягає 1265 гривень. Середня пенсія колишніх військовослужбовців — 2205 гривень. Динаміка ж така: якщо на 1 січня 2011 року розмір пенсії був 985 гривень, то на 1 січня 2012-го становив 1076 гривень. А на нинішній час середня пенсія волинянина збільшилась на 280 гривень.
— Чи зменшився розрив між мінімальною та середньою пенсією?
— Це надзвичайно важливе завдання, яке перед нами поставили Президент та уряд. Різниця поступово зменшується. Сьогодні мінімальна пенсія 894 гривні, а середня — 1304. Як тільки змінюватиметься прожитковий мінімум, так і буде підвищуватися мінімальна пенсія. Однак, не варто забувати, що розмір пенсії передусім залежить від стажу та заробітної плати. За наявності у чоловіків 35 років обов’язкового стажу, а в жінок — 30, за мінімальної зарплати, держава гарантує мінімальний розмір пенсії. Арифметика проста: хто більше вклав у бюджет Пенсійного фонду, той матиме вищу пенсію. Однак варто взяти до уваги: нараховуючи пенсії, ми керуємося десятками різних законів, кожен з яких передбачає окремий механізм обчислення розміру пенсійних виплат.
— Що очікувати волинським пенсіонерам нинішнього року?
— Будуть прийняті відповідні законодавчі акти, що стосуються інвалідів-учасників бойових дій, пенсіонерів-чорнобильців, ветеранів війни. Усе залежатиме від того, яким буде дефіцит бюджету Пенсійного фонду України. Це визначатиме і темпи реалізації другого рівня пенсійної реформи. Ми плануємо розпочати цю роботу з 2014 року. Сьогодні працюємо за солідарною системою, де всі застраховані особи здійснюють відрахування в Пенсійний фонд, а звідти гроші спрямовуються на один накопичувальний рахунок. Ці кошти згодом розподіляються між усіма пенсіонерами. До слова, згідно із законом про пенсійне страхування від 2004 року, якщо особа з 1 січня 2004-го працює на посаді й отримує зарплату, що менша від мінімальної, а відтак сплачує до Пенсійного фонду менші від мінімальних відрахування, то цей стаж не зараховується. На цьому варто наголосити. Працюючі пенсіонери, які трудяться не менше 24 місяців після останнього перерахунку пенсії, сьогодні мають право звернутися до пенсійних органів і здійснити перерахунок. Але лише за умови, якщо особа отримувала зарплату, не меншу від мінімальної, і здійснювала відрахування до Пенсійного фонду.
— Чи готова Волинь до впровадження другого рівня пенсійної реформи?
— Безумовно, готова. Про це свідчить перевиконання завдань по збору власних коштів. Тим паче, що із впровадженням другого рівня буде зменшуватися навантаження на Пенсійний фонд. Коли запровадимо другий рівень накопичувальної системи, то перший рік ми із фонду знімаємо 2% і перераховуємо їх на накопичувальні рахунки кожної особи. Ці рахунки повинні обслуговуватися лише в державних банках, бо мусять бути державні гарантії. Відтак, кошти, які йтимуть на накопичення, будуть працювати виключно на інвестування державних програм. А дивіденди від реалізації державних програм повертатимуться і накопичуватимуться на особистих рахунках громадян. До слова, другий рівень реформи передбачає, що подібні відрахування триватимуть наступні п’ять років. Тобто, загалом відрахування на накопичувальні рахунки сягатимуть семи відсотків.
— Що спонукало запроваджувати другий рівень?
— Передусім складна демографічна ситуація в державі. Скажімо, лише на Волині на 100 працюючих припадає 111 пенсіонерів. А тому держава взяла на себе зобов’язання відшкодовувати Фонду різницю між трудовою пенсією і прожитковим мінімумом. Ось чому нині актуальним є впровадження пенсійної реформи. Найголовніше, що і в області, і в державі загалом ми своєчасно виплачуємо пенсії. На Волині жодного випадку зриву виплат не було.


ДЛЯ ДОВІДКИ:

Державним бюджетом 2013 року передбачено видатки на реалізацію соціальних ініціатив Президента України у сфері пенсійного забезпечення. Зокрема, на перерахунок пенсій громадянам, які вийшли на пенсію до 2008 року, передбачено 22,2 мільярда гривень; на підвищення доплати до пенсій для членів сімей померлих інвалідів війни — 300 млн гривень; підвищення доплати до пенсій для учасників війни — 700 млн гривень; підвищення з 1 січня 2013 року пенсії військовослужбовцям — 5,9 млрд гривень. Також у 2013 році передбачено додаткові кошти на поступове підвищення таких пенсійних виплат: доплати до пенсії дітям війни — 500 млн гривень; членам сімей загиблих, померлих осіб, які отримують виплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» — 200 млн гривень; на підвищення пенсій учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років — 100 мільйонів гривень.
Telegram Channel