Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
ЗДОРОВІ ДІТИ — ЩАСЛИВІ МАТЕРІ

Волинь-нова

ЗДОРОВІ ДІТИ — ЩАСЛИВІ МАТЕРІ

Такі пріоритети, підкріплені фінансуванням, визначила влада...

Такі пріоритети, підкріплені фінансуванням, визначила влада...


Олена КРАВЧУК


В Україні існує черга на всиновлення дітей, а особливо малюків до п’яти років. Справа тут не стільки в роботі бюрократичної машини, котра сповільнює процес, скільки в кількості залишених діточок. Їх зовсім мало. Офіційна статистика яскраво це підтверджує. Зокрема, якщо наприкінці 90–х минулого століття в обласному спеціалізованому будинку дитини виховувалося 150 діток, то нині — 20! Так, рівень життя змінився та й ментальність теж, бо сьогодні суспільство зовсім інакше сприймає матерів–одиначок. Не варто применшувати й роль держави. Бо коли є підтримка соціальних служб, упевненість у завтрашньому дні, тоді малюків не залишають, щойно народивши.
Сьогодні виклик соціального працівника до пологового будинку — уже «точка кипіння». То скоріше виняток, аніж закономірність. Зазвичай із жінками вразливої категорії починають працювати ще раніше. І така робота дає результат.
— Сама я з села, але не маю житла, бо батьки переписали хату на брата, та й заробітки непостійні. Тому, коли дізналася, що вагітна, впала у відчай, — розповідає молода мама з одного із сіл Ратнівщини (ім’я її з етичних міркувань не називаємо, — авт.). — А ще як подумала, що сусіди говоритимуть, бо ж без чоловіка… В очі казатимуть: нагуляла. Надумала нічого нікому не повідомляти й зоставити дитя в роддомі. Але як взялися зі мною балакати… Розтлумачили все: скільки на дитя платить держава, на які пільги можу претендувати, навіть розрахували, скільки одержуватиму щомісяця. Тепер моєму хлопчику вже два рочки. Він — моя радість.
Жінкам із вразливої категорії допомагають оформити необхідні документи. Якщо виникають проблеми із житлом, направляють у різноманітні центри матері й дитини, аби мали дах над головою, поки ситуація стабілізується. Важливість такої роботи розуміє і влада. Уряд України активно підтримує матерів із дітьми. Варто лише згадати, що розмір виплати при народженні першої дитини з 1 січня цього року становить 29160 гривень, другої — 58320 гривень та третьої — 116640 гривень. А це серйозна підтримка, коли у родині з’являється маля і мама повинна його доглядати, а не працювати. Сьогодні влада намагається зробити все, аби кожна родина відчула радість батьківства.
— Пріоритетом соціальної політики держави має бути підтримка сімей із дітьми, — зауважив Президент України Віктор Янукович у вступному слові щорічного послання до Верховної Ради. — Сьогодні велика кількість сімей відчуває на собі негативний вплив фінансової скрути. Більшість українців не має можливості дати своїм дітям якісну освіту, забезпечити фізичний і творчий розвиток. Тому державну підтримку таких сімей слід суттєво збільшити. Важливий блок завдань — особливе опіка над дітьми, які мають проблеми зі здоров’ям. Необхідно оперативно вирішувати питання забезпечення їх життєво необхідними засобами реабілітації — протезними, ортопедичними виробами, засобами спілкування та обміну інформацією. Вони не повинні опинятися на узбіччі повноцінного життя. Й досі трапляються непоодинокі випадки відмови матері від дитини у пологовому будинку. Хоча здебільшого держава здатна допомогти матерям, які опинилися у важких життєвих обставинах.
Прикро констатувати, що найчастіше в сиротинцях опиняються дітки із вадами. У таких випадках працювати із батьками замало. Та й жодні пільги чи соціальні виплати не повернуть малюкам здоров’я. Реальний вихід — діяти на випередження. Сьогодні це реально. На Волині — також, адже вже у 2014–му в Луцьку запрацює унікальна установа — обласний перинатальний центр. Тут ще на ранніх строках вагітності виявлятимуть патології й лікуватимуть ще ненароджене дитя або ж надаватимуть необхідну допомогу в перші дні чи години життя.
— Якого результату очікуємо? Звичайно, зниження малюкової смертності, хоча й сьогодні маємо найнижчі в Україні показники, — підкреслила Ніна Загребельна, котра очолює Волинський перинатальний центр. — Очікуємо зниження захворюваності вагітних, а також зменшення інвалідизації.
У цьому закладі отримуватимуть кваліфіковану допомогу жінки із високим ступенем перинатального ризику. Тобто, якщо під час вагітності медики виявлять або хоча б запідозрять проблему, то в подальшому за майбутньою мамою спостерігатимуть саме в перинатальному центрі. Тут вона народжуватиме, тут лікарі нададуть необхідну допомогу й немовляті. Витрачати дорогоцінний час та сили на транспортування не буде потреби.
Загалом центр розрахований на 102 ліжка: 67 — акушерського профілю, 20 — у гінекологічному відділенні та 15 — у відділенні пролонгованої реабілітації діток. 540 медичних працівників надаватимуть допомогу волинським жінкам та новонародженим.
Нині будівельники працюють у дві зміни. Варто наголосити, що лише у Луцьку приміщення під перинатальний центр зводять із нуля, а не облаштовують його у пристосованому та реконструйованому.
— Цей проект правильний, він суто людський, — зауважив голова облдержадміністрації Борис Клімчук, який контролює стан справ на будові. — Бо добре, коли все йде нормально, коли породілля здорова й щаслива. Але ж буває всіляке. Й потрібно бути готовими до різних ризиків. А тут виявлятимуть захворювання малюків, коли вони ще в лоні матері. За допомогою висококласного обладнання можна обстежити жінку, а потім у разі потреби допомогти. От везуть хворих на серце діток у «Охматдит», а скоро окремі недуги зможуть оперувати на другий чи третій день життя і в Луцьку. І нехай мені ніхто не каже про хорошу радянську медицину! Бо тоді немовлята вмирали від запалення легенів, а тепер он які технології!
Перинатальний центр зводять у рамках Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства». Держава взяла на себе фінансування проекту. Ще кілька років тому із цим були серйозні проблеми, однак нині будівельники ледве встигають освоювати кошти. Суми серйозні — 26 млн грн. Нещодавно надійшло трохи більше 7 млн грн.
Будівництво перинатального центру, а в Україні таких установ десять, — лише одна із ланок державної політики щодо підтримки родини. Недарма кажуть: міцний ланцюг тоді, коли з’єднані його ланки. Сьогодні вже практично ніхто не говорить про матерів–зозуль, бо інститут соціальних служб активно допомагає жінкам, котрі опинилися у складних життєвих обставинах.
— Найкраща стратегічна інвестиція — в сім’ю та дітей, — наголошує Президент. — У цьому майбутнє держави. Я глибоко переконаний: ідея оновленої, духовної України об’єднає усіх українців.

На фото: Спорудження перинатального центру в Луцьку йде швидкими темпами.
Telegram Channel