Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
БЮДЖЕТ ОБЛАСТІ ПРАЦЮВАТИМЕ НА ЗДОРОВ’Я ВОЛИНЯН

Волинь-нова

БЮДЖЕТ ОБЛАСТІ ПРАЦЮВАТИМЕ НА ЗДОРОВ’Я ВОЛИНЯН

У проекті цьогорічного головного фінансового документа Волині закладено значно більші видатки на соціально значимі галузі, ніж у попередні роки...

У проекті цьогорічного головного фінансового документа Волині закладено значно більші видатки на соціально значимі галузі, ніж у попередні роки. Скажімо, для медичних закладів краю передбачено на 18 відсотків більше коштів, ніж торік. Баланс обласного бюджету відповідає пріоритетам державного кошторису, що орієнтований на розбудову регіонів згідно із національним планом розвитку, задекларованим Президентом України Віктором Януковичем

ВОЛОДИМИР МИХАЛЬЧУК


За словами голови облдержадміністрації Бориса Клімчука, обласний бюджет-2014 вирізняється передусім перспективою збільшувати кошти для започаткованих програм і закінчити те, що розпочали в попередні роки.
— Нічого не вилучаємо, лише додаємо, — каже керівник. — Але не обійдемося і без оптимізації зайвих витрат. Зекономлені гроші залишаться для тієї ж галузі або установи, для якої передбачалися. Врахували те, що декларував Президент Віктор Янукович наприкінці року, презентуючи Держбюджет на 2014–й: підвищення зарплат, усі без винятку надбавки й доплати у галузях за різні види робіт. Тобто такого добре збалансованого кошторису, як нинішній, ще не мали. Для закладів охорони здоров’я краю прогнозуємо 12 мільйонів гривень додаткового ресурсу — на дослідження, медичне обладнання, апаратуру. Це намічаємо не вперше, однак раніше коштів бракувало. Нині з’явилася можливість виділити їх для дієвого реформування медицини, щоб поліпшити ефективність послуг, наблизити до людей, зробити доступним найсучасніше лікування та оздоровлення.
Фахівці–медики, що працюють із бюджетними показниками і знають принципи фінансової політики, одностайні: нинішнє забезпечення волинської медицини — серйозний ресурс, бо галузь отримає в середньому на 18 відсотків коштів більше, ніж торік.
— Це дозволить працювати нормально, враховуючи всі обов’язкові соціальні виплати. До всього, передбачено і значні видатки на розвиток, — зазначає начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк. — Закладено майже 4 млн грн для обласної програми «Волинькард» і стільки ж — для співфінансування проекту Світового банку. Відшукали можливість передбачити витрати на придбання найнеобхіднішого обладнання для більшості закладів охорони здоров’я. Враховуючи державні програми, цей бюджет буде набагато кращим, ніж торік. Головний його проект — добудова перинатального центру, який плануємо відкрити вже нинішнього року. Будуть кошти на зарплати його працівникам та придбання медикаментів, щоб послуги тут стали доступними для всіх жителів області.
За принципом невідкладного задоволення нагальних потреб, що закладений у бюджеті-2014, працюватимуть усі без винятку медичні заклади. Приміром, торік вийшов з ладу пересувний мамограф обласного онкодиспансеру. Як наслідок — майже на третину зменшилася кількість виявлених патологій у жінок. Тож, за словами головного лікаря цього закладу Ореста Андрусенка, влада відреагувала блискавично: в бюджеті передбачили кошти на придбання такого обладнання. Понад те, за обласні гроші придбають одразу одну пересувну та три стаціонарні установки.
— Терміново ухвалили таке рішення, бо страждають волиняни. Тут не може бути жодних відмовок чи зволікань, — розповідає голова облдержадміністрації Борис Клімчук. — Медичні заклади області запроваджують досвід Любомльського медичного округу, де всі жінки–пацієнти спершу обстежуються на мамографі, а вже потім йдуть на прийом до інших лікарів. Така практика допоможе врятувати сотні життів, якщо виявлять рак на ранніх стадіях. Торік додатково обстежили 5200 жінок — і статистика раннього виявлення онкозахворювань молочної залози в краї поліпшилася на 70%. Щоб зберегти здоров’я волинянок, передбачено 2,7 млн грн для апаратури обласного онкодиспансеру, обласної клінічної та Луцької міської лікарень. Це і є реформа на практиці.
Поліпшиться матеріальна база й обласного госпіталю для інвалідів війни. Нинішнього року тут продовжать капітальний ремонт та суттєво оновлять медичне обладнання. За словами головного лікаря закладу Тетяни Масікової, за бюджетні кошти відремонтують дах і зроблять реконструкцію хірургічного корпусу, придбають новий автотранспорт та апаратуру.
— На 2014–й нам заклали хороший бюджет — він зросте на 7,7%. Це попри значні ремонтні роботи, здійснені торік, — каже керівник госпіталю. — Окрім того, на виконання доручення Президента, вони триватимуть і далі. Бо цей рік — рік учасників бойових дій на території інших держав, а наступний — рік ветеранів Великої Вітчизняної війни.
— Задоволений обласним бюджетом, — зізнається головний лікар обласної клінічної лікарні Іван Сидор. — Бо порівняно з минулим роком він зріс на 8 млн грн. Це суттєве збільшення. На заробітну плату передбачено 4 млн грн. На 15% матимемо більше коштів на лікування та харчування хворих. Півмільйона гривень передбачено на ендопротезування ключових і колінних суглобів, 250 тисяч — для кардіохірургії.
Генеральний директор обласного протитуберкульозного медичного об’єднання Олег Яковенко підтвердив, що заклад отримає значну фінансову підтримку. Гроші призначені для реорганізації цієї служби, внаслідок якої до однієї структури ввійдуть дитячий санаторій у Згоранах та санаторій для дорослих пацієнтів у Колках.
— На жаль, рівні захворюваності на туберкульоз і смертності в Україні, зокрема на Волині, доволі високі, — каже керівник. — Порівняно з минулим роком бюджетні видатки значно збільшаться, збережені доплати медикам за шкідливість та престижність професії. Бо протитуберкульозна служба поки що непопулярна в медицині. Не всі хочуть іти працювати в наші заклади. Тому влада створює умови, щоб поліпшити мотивацію до праці, а заодно й рівень лікування хворих.
В обласному кошторисі передбачені значні видатки для нещодавно створеної медичної установи — комунального закладу «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». За словами головного лікаря Олега Куца, це сприятиме швидшому розвитку установи і загалом системи екстреної медичної допомоги Волині.
— Плануємо цього року відкрити три нових пункти — два в Камінь–Каширському районі та один у Старовижівському на кордоні з Шацьким, — розповів він. — Відтак матимемо мережу, що забезпечить 20–хвилинний доїзд до пацієнтів у будь–який населений пункт області. Також сподіваємося отримати 33 автомобілі «швидкої допомоги», далі розвивати центральну диспетчерську. Розраховуємо мати на 12 млн грн більше, ніж торік. Це пов’язано з підвищенням заробітної плати й зростанням кількості медпрацівників. Поліпшиться й забезпечення медикаментами. Ми відчули підтримку — Президента України, Кабінету Міністрів, профільного міністерства та обласної влади. Швидкими темпами розвивається наша установа. За кілька років такої допомоги і сприяння влади будемо мати сучасну екстрену медицину на рівні світової.
Ресурси обласного бюджету доповнять державні капіталовкладення — близько 100 млн грн на розбудову, розвиток об’єктів охорони здоров’я регіону. У Фонді регіонального розвитку закладено ще 50 млн грн, які зазвичай спрямовують на ремонти та реконструкції дрібніших медичних закладів. Відтак загалом цього року медична галузь краю почуватиметься фінансово комфортніше, ніж торік.
— Остаточна цифра вільного інвестиційного ресурсу обласного бюджету поки не затверджена, — підсумовує голова облдержадміністрації Борис Клімчук. — Однак якщо торік було 46 млн грн, то нинішнього року матимемо набагато більше. Вже є пропозиції, як використати частину цих грошей. Значні суми передбачені для реалізації інвестиційних намірів як доповнення до державних програм. План соціально–економічного розвитку регіону якраз і розрахований на спокійну виважену роботу.
Керівник виконавчої влади наголосив, що цього року вперше з області вилучатиметься найменше коштів. Тобто матимемо більше власних грошей, легше виконуватимемо бюджетні наміри.
— Фінансовий ресурс, який додатково одержимо, повністю залишиться для наших потреб, ніхто його не вилучатиме, — констатує він. — Працюватимемо на себе, на добробут волинян.
Telegram Channel