Курси НБУ $ 41.77 € 48.84
ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ ДОПОМОЖУТЬ У БОРОТЬБІ З ПІДКУПОМ ВИБОРЦІВ

Волинь-нова

ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ ДОПОМОЖУТЬ У БОРОТЬБІ З ПІДКУПОМ ВИБОРЦІВ

Громадська організація «Твій вибір» допоможе волинським правоохоронцям притягнути до відповідальності осіб, які причетні до підкупу виборців. Про це під час прес-конференції повідомив її голова Сергій Мельник...

Громадська організація «Твій вибір» допоможе волинським правоохоронцям притягнути до відповідальності осіб, які причетні до підкупу виборців. Про це під час прес-конференції повідомив її голова Сергій Мельник

Марія КАРПУК


Як з’ясували журналісти, для боротьби із підкупом виборців місто Луцьк Волинської області було обране не випадково. За даними громадських активістів, Луцьк є лідером за кількістю задокументованих фактів підкупу виборців під час виборів 25 жовтня 2015 року. «Сьогодні керівництво держави нарешті зрозуміло, що підкуп виборців є чи не найбільшим злом, яке може привести до влади людей, здатних знищити нашу державність, – переконаний Сергій Мельник. – Ми бачимо, що в Україні багато хто уже зневірився у можливості чесного вибору й тому проігнорували місцеві вибори. Це дало змогу нечистим на руку політикам, користуючись низькою явкою, через підкуп отримати високий процент голосів. Найактивніше вони скуповувалися в Луцьку. Тому було прийняте рішення для всієї країни показати приклад боротьби з підкупом виборців саме у цьому місті. Завдяки інформації, яку ми отримали, правоохоронні органи зможуть притягнути до відповідальності як тих, хто голоси купував, так і тих, хто продав свій голос за гроші», – заявив активіст.
Громадським активістам від працівника одного благодійного фонду вдалося отримати у власне розпорядження базу даних лучан, які одержали певну винагороду за обіцянку проголосувати за одного з кандидатів на посаду міського голови. За словами активістів, це були не лише гроші, а й так звані соціальні картки, ліки, продуктові набори тощо. Списки, що до них потрапили, складалися дуже ретельно, формувались по певних підгрупах за окремими ознаками, серед яких виділені пенсіонери, працівники комунальних підприємств та комунальних установ міста, викладачі ВУЗів та студенти.
«Наразі у виборців, які продали свій голос, є два варіанти уникнути кримінальної відповідальності, – коментує ситуацію юрист громадської організації Андрій Таран. – Перший варіант – це до початку виборів звернутися до правоохоронних органів із заявою про те, що вони отримали гроші в обмін на обіцянку проголосувати 15 листопада 2015 року за одного з кандидатів. Тоді, згідно з нормами чинного законодавства, людина звільняється від кримінальної відповідальності за добровільну відмову довести злочин до кінця. Другий варіант – не прийти на вибори 15 листопада. Адже, відповідно до закону, якщо ви взяли гроші, але на вибори не прийшли, то ви фактично не віддали свій голос, отже, й не продавали його. Бо якщо правоохоронці після виборів 15 листопада в рамках кримінального провадження зажадають від Територіальної комісії списки виборців, які взяли участь у голосуванні, із переліком людей, які отримали гроші від благодійного фонду одного з кандидатів, то в них буде підстава порушити кримінальну справу», – підсумував юрист.

ДОВІДКА: з жовтня 2014 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян)», відповідно до якого в Україні ввели кримінальну відповідальність і для тих, хто скуповує голоси, і для самих виборців. Виборця, який продав свій голос, будуть штрафувати на суму від 3 100 до 5 400 грн. Тих, хто підкуповує, каратимуть обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк без права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю також на строк до 3 років.
Telegram Channel