Прокуратура вимагає знести… новозбудовані багатоповерхівки
Хоча юристи кажуть, що судовий процес буде безкінечним і супроводжуватиметься численними пікетами
Обласна прокуратура хоче, щоб у Рівному знесли щонайменше дві щойно збудовані багатоповерхівки. Одну на вулиці Гайдамацькій, 13Б, другу — на Київській, 67 (на фото). Обидві висотки зведені фірмами депутатів міської ради, і частина квартир у них вже давно продана. Власникам житла, яке збираються зносити, прокуратура радить іти до суду
Левко ЗАБРІДНИЙ
Багатоповерхівку на Гайдамацькій (колишня вулиця Струтинської) у 2015 році почало зводити ТзОВ «Рівненський молодіжний житловий комплекс». Запротестували проти її спорудження спершу мешканці сусіднього будинку, і ДАБІ (Державна архітектурно–будівельна інспекція) минулої весни скасувала декларацію про початок будівельних робіт. Втім, будівельників це не зупинило, як і центр продажу квартир.
Офіційно ТзОВ «Рівненський молодіжний житловий комплекс» зареєстроване на мешканку Закарпаття Нелю Дем’янчук, проте за ним, стверджують у прокуратурі, стоїть скандальний депутат міської ради Василь Немеш.
Ще минулого року, базуючись на результатах перевірки ДАБІ, обласна прокуратура звернулася до суду з вимогою «знести самочинно збудовану будівлю» — наполягала, що висотку звели на земельній ділянці, не призначеній для такого будівництва, що ДАБІ скасувала декларацію про початок будівельних робіт, що відсутні технічні умови на підключення будинку до інженерних мереж та встановлені порушення державних будівельних норм.
Щоб знести такий багатоквартирний будинок, потрібно судитися уже не із забудовником, а окремо з власниками квартир. Процес, додають, буде безкінечним і супроводжуватиметься численними пікетами обурених покупців.
Проте судових справ прокуратура поки не виграла. У січневій ухвалі Житомирського апеляційного адміністративного суду зазначено: «Знесення самочинного об’єкта нерухомості є крайнім заходом впливу на забудовника і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи з метою усунення порушень».
У прокуратурі наполягають, що до справи ще повернуться, коли завершаться суди між забудовником та ДАБІ («Рівненський молодіжний житловий комплекс» хоче довести, що інспектори не мали права скасовувати подану ними декларацію про початок будівельних робіт).
Щодо Київської, 67, то прокурори тільки збираються подавати позов до суду, щоб знести будівлю. Тамтешнім забудовником виступає компанія «Апартамент–Буд», яка зареєстрована на Людмилу Бабат, матір депутата Олександра Бабата. ДАБІ минулого року скасувала декларації як про початок будівельних робіт на Київській, 67, так і про здачу багатоповерхівки в експлуатацію. Основні причини — звели висотку на ділянці, не призначеній для житлової забудови, а окрім того, забудовник начебто не брав містобудівних умов і взагалі не мав затвердженого проекту будівництва.
У того, щоб зведені будинки разом із викупленими у них квартирами знесли, є як прихильники, так і противники. Втім, ні ті, ні інші не вірять, що впливовим депутатам–забудовникам попри конфлікт із керівництвом місцевої ДАБІ не вдасться у кінцевому результаті узаконити висотки.
Не завадять, кажуть, і порушені кримінальні провадження проти міських обранців: Олександру Бабату вже оголосили про підозру у приховуванні тяжкого злочину (на його будові, нагадаємо, загинув будівельник, тіло якого вивезли після трагедії до лісу, щоб приховати), а Василю Немешу тільки збираються — у вчиненні опору та погрозах правоохоронцям.
Юристи зазначають, що суди не приймуть рішення про знесення будинку з приватизованими квартирами. А в тому, що забудовники вже добилися, аби частина житла була приватизована, не сумніваються. Щоб знести такий багатоквартирний будинок, потрібно судитися уже не із забудовником, а окремо з власниками квартир. Процес, додають, буде безкінечним і супроводжуватиметься численними пікетами обурених покупців.
До слова, у Рівному вже була спроба знести незаконну будову на вулиці Шевченка. Фактично у дворі «Колегіуму» звели чотириповерховий торгово–офісний центр. Суд зобов’язував знести у ньому два поверхи, проте цього ніхто так і не зробив.
Знавці ринку нерухомості розповідають, що чимала кількість висоток у Рівному споруджена за подібними схемами: забудовник спершу зводить, а тоді вже «узаконює» свою будову — як не через суд, то через кабінети чиновників. До більшості прокуратура претензій не висуває. Принаймні публічно.