Російська мова зникає з пострадянського простору - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.67 € 31.29
Російська мова зникає з пострадянського простору

Волинь-нова

Російська мова зникає з пострадянського простору

Російська втратила за останні 20 років втратила більше позицій, ніж будь-яка інша мова

Процес розпочався після розпаду СРСР і утворення на його теренах незалежних держав. Таким чином, країни відстоюють власний лінгвістичний суверенітет, пише "УП. Життя" з посиланням на Financial Times.Єдиною пострадянською країною, де російська мова процвітає, є Білорусь.Згортання російської мови особливо помітне на фоні зусиль Володимира Путіна, який намагається відновити значення Росії як наддержави через вторгнення в Сирію та Україну.


Найшвидше російська мова зникає у Казахстані. У 1994 році 33,7% казахів казали, що розмовляють російською вдома. У 2016 році цей показник знизився до 20,7%. Президент Назарбаєв навіть розпорядився перевести казахську абетку на латиницю, оскільки кирилиця з'явилась в країні в 1940 році "з політичних причин".


Кількість російськомовних в Литві знизилось з 40,5% до 29,8%, в Естонії – з 33,3% до 23,4%.


Такі ж тенденції – серед російськомовних українців: з 33,9% у 1994 році до 24,4% у 2016-му.


Число російськомовних зменшується також в Азербайджані, Литві, Туркменістані та Узбекистані.


В Грузії російською розмовляють лише 1,1% населення проти 6,4% 22 роки тому. Екс-президент країни Міхеіл Саакашвілі (був при владі у 2008-2013 роках) анонсував план заміни російської мови на англійську.


"Раніше ці країни були в полоні радянської влади, і коли вони вирвались на волю, то захотіли скинути всі атрибути полону, включаючи мову", - каже Кріс Уіфер, старший партнер консалтингової компанії Macro-Advisory, яка спеціалізується на колишніх радянських республікхах. І додає, що деякі країни відвернулись від Росії, щоб створити нові союзи з Заходом та Азією і привернути іноземні інвестиції.


Єдиною пострадянською країною, де російська мова процвітає, є Білорусь. У 1994 році менше половини населення вважало російську мову своєю основною. У 2016 році таких людей – уже 71%. Експерти вважають, що причина цього – цілеспрямована політика президента Білорусі Олександра Лукашенка.