Курси НБУ $ 43.94 € 51.38

НАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ СІЛЬСЬКИХ ЛІДЕРІВ

У Луцьку відкрито народний університет лідерів сільських громад. Його започаткував інститут аналізу державної та регіональної політики (АДРП) за підтримки Королівства Нідерланди під патронатом обласної ради

У Луцьку відкрито народний університет лідерів сільських громад. Його започаткував інститут аналізу державної та регіональної політики (АДРП) за підтримки Королівства Нідерланди під патронатом обласної ради
На перше організаційне заняття народного університету, яке відкрив голова обласної ради Василь Дмитрук, прибули тридцять лідерів сільських комітетів з усіх районів Волині, крім Шацького і Ковельського. Вони обмінялися досвідом, розповіли про невирішені питання. За словами директора інституту АДРП магістра Олега Савчука, ідея згуртування сільських старост, їх навчання виникла рік тому при співпраці з обласною радою.
— Народний університет є методично новим навчально-консультативним курсом для голів і членів сільських комітетів,— розповів голова ради інституту, кандидат економічних наук Юрій Губені. — Слухачі курсу отримають знання у сферах управління, економіки, планування діяльності громад, набудуть навиків взаємодії лідерів. Проектом передбачено видання “Вісника громад”, проведення “круглих столів” для обговорення шляхів розв’язання найважливіших проблем сільських територіальних громад.
Як зазначив Олег Савчук, народні університети мають багату європейську традицію, вони були досить поширеними на Волині. Відомо, наприклад, що народний університет у селі Ружин (нині Турійського району) почав свою діяльність майже 70 років тому. Там діяли шестимісячні курси, на яких слухачі засвоювали нові методи господарювання і самоорганізації на селі. Після війни курси було ліквідовано. Нинішня ідея відродження університету полягає в тому, щоб дати імпульс для підвищення ефективності органів самоорганізації населення, сприяти активності територіальних громад у вирішенні місцевих проблем.
— Народний університет, який ми відроджуємо на Волині, мабуть, не має аналогів в Україні,— сказав голова обласної ради Василь Дмитрук. — Волиняни знають про роботу лідерів громад, адже її широко висвітлюють засоби масової інформації. Ми підтримуємо ініціативу інституту аналізу державної і регіональної політики, спрямовану на зростання авторитету місцевого самоврядування.
Незважаючи на те, що є чимало законів, проблеми територіальних громад часто-густо не вирішуються, особливо щодо делегованих повноважень і надання послуг, які законодавчо закріплені за державою. На жаль, і керівники районів, органи місцевого самоврядування на рівні сільських, селищних голів не завжди підтримують лідерів, не сприяють реалізації їх повноважень. Василь Павлович висловив впевненість, що навчання сільських лідерів у народному університеті сприятиме подальшому нагромадженню досвіду, що дасть змогу збільшити кількість сільських, вуличних і будинкових комітетів.
Лідери громад, або сільські старости, як їх тепер називають, задали Василеві Дмитруку чимало запитань, висловили власні міркування про свою роботу. Лідери, працюючи виключно на громадських засадах, не мають коштів навіть на оформлення документації, інших дрібних витрат. Голова обласної ради сказав, що він мав розмову з Головою Верховної Ради України Володимиром Литвином, розповів йому про створення на Волині сільських комітетів, про ті проблеми, що виникають у цьому зв’язку. Мова йшла про те, щоб у держбюджеті на наступний рік передбачити окремим рядком кошти на організацію роботи сільських комітетів. Наступної зустрічі з Литвином голова обласної ради ще раз повернеться до цієї розмови. Крім того, питання буде вирішуватись на обласному рівні.
Лідер громади з Нового Загорова Локачинського району висловив зауваження: у сільську раду надходять кошти за оренду землі, а також від власників транспортних засобів і було б добре, якби виконком сільської ради звітував про їх використання. Василь Дмитрук сказав, що витрачання коштів має бути відкритим, гласним. Люди повинні знати, на що використані гроші як бюджетні, так і від самооподаткування. Тільки таким чином можна підтримати ініціативу громади, заохотити людей відремонтувати дорогу, зробити добру справу.
Подякувавши лідерам за активність під час зустрічі, Василь Павлович зауважив, що ця розмова була корисною і для нього, порушені питання знайдуть своє відображення в планах роботи обласної ради.
Задоволені і слухачі народного університету. За словами лідера громади села Єлизаветин Рожищенського району Лідії Супрун, навчання дуже корисне, бо є змога послухати лекції наукових працівників, передбачена самостійна робота, а особливо цінний обмін досвідом, бо є можливість усе найкраще запровадити в своїй територіальній громаді.
Любомир ПАХОЛОК.
Telegram Channel