
У такому інкубаторі навіть 500–грамові крихітки знаходять порятунок
У Міжнародний день недоношених дітей, який відзначають 17 листопада, у відділенні інтенсивної терапії Луцького клінічного пологового будинку журналістам презентували нове сучасне обладнання, закуплене за кошти міського бюджету. Цього року було серйозно зміцнено матеріальну базу й інших медичних закладів, адже охорона здоров’я — один із найважливіших пріоритетів Луцької міської ради
Тут маляткам затишно, як у маминому лоні
Інкубатор для глибоко недоношених новонароджених, діток із патологіями та вадами розвитку коштує 474 тисячі гривень. Його придбали в результаті проведення відкритих торгів, переможцем яких стала фірма «Онкомедика» (м. Київ). Кювез японського виробництва оснащений спеціальним монітором, датчиками контролю стану малюка та системою регулювання мікроклімату.

Як розповів завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Віталій Богданович, апаратура відслідковує частоту серцевих скорочень, насичення крові киснем, вимірює артеріальний тиск, знімає електрокардіограму — одне слово, допомагає лікарям стежити за здоров’ям і самопочуттям маленьких пацієнтів, підтримувати життєдіяльність. Минулого року у відділенні за допомогою інкубаторів вдалося виходити понад 400 малюків, а за 9 місяців нинішнього року врятовано 292 немовлят. До речі, у практиці лікарів відділення був навіть 530–грамовий пацієнт, якому допомогли вижити. Дітки ж із вагою 1000—1500 грамів — тут не дивина.
У нещодавно придбаному кювезі вже «поселили» першу пацієнтку — півторакілограмову дівчинку–дюймовочку, яка солодко спала, почуваючись комфортно, наче в маминому лоні. Це вже восьмий інкубатор у відділенні. Завдяки його появі віддали у ремонт старіше обладнання, розповідають лікарі.
Цього року місто виділило на поліпшення медичного обслуговування лучан майже 13 мільйонів гривень.
— Поки не відкриють обласний перинатальний центр, його функції виконує Луцький пологовий будинок. Приймаємо не тільки лучанок, а й вагітних жінок із важкими патологіями з районів, просяться до нас народжувати й жительки сусідніх областей. Адже ми одними з перших в Україні ввели в клінічну практику дотримання сучасних перинатальних технологій під час надання медичної допомоги матерям і новонародженим, що рекомендовані ВООЗ та ЮНІСЕФ, засновані на принципах доказової медицини. Завдяки підтримці міської влади у нас оновлюється обладнання, поліпшуються умови перебування матерів і діток, — подякував Михайло Токарчук, головний лікар пологового будинку, раднику міського голови Луцька Ігорю Поліщуку та начальнику управління охорони здоров’я міської ради Миколі Якимчуку, які відвідали заклад.
Добрі слова на адресу медиків і міської влади почули ми і з уст породіль, дітки яких набираються сил в інкубаторах. Лучанка Юлія Татарин — щаслива мама аж двох новонароджених синочків. Зараз двійнятка під опікою медперсоналу відділення інтенсивної терапії, але жінка має змогу відвідувати діток, стежити, як вони почуваються.
— Тут мене навчають годувати, доглядати синочків. Дуже чуйні лікарі й медсестрички, і умови в пологовому будинку — комфортні, — дякувала за щастя материнства Юлія Татарин.
Щоб медична допомога була якісною і доступною
В акушерському корпусі — затишні холи, одномісні палати, де відпочивають мами з дітками, якась особлива світла і неповторна аура.
— У слів «народжувати», «родина», «рідні» — спільний корінь. І ми робимо все, щоб нове життя було оточене радістю, щастям батьків, увагою і доброзичливістю персоналу. Звання «Заклад якісного обслуговування», присвоєне у 2010 році керівництвом міжнародного українсько–швейцарського проекту «Здоров’я матері та дитини», спонукає до постійного вдосконалення, — каже заступник головного лікаря Галина Бондарук.
Радник луцького міського голови Ігор Поліщук зазначив, що турбота про майбутніх матерів починається у стінах жіночої консультації. Рік тому міська влада пообіцяла лучанам, що знайде кошти, аби відремонтувати приміщення цього важливого підрозділу, де щодня проходять обстеження більш як півсотні вагітних. І поетапно проводили ремонт. У жовтні «приймали» оновлені фойє, кабінети, коридори. Ремонту чекає ще перший поверх, підвальне приміщення та вхід у консультацію, ці роботи треба завершити.
— Паралельно проводиться й осучаснення обладнання. Ось для відділення інтенсивної терапії новонароджених закупили за кошти міського бюджету якісний інкубатор виробництва Японії. Торік такий апарат для пологового придбав Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». А загалом «арсенал» медичного обладнання у лікувальних закладах Луцька цьогоріч істотно поповнився. Відвідуючи лікувальні заклади, ми бачимо, наскільки кваліфіковані у нас лікарі. Ось і в Луцькому пологовому будинку серйозно працюють над поліпшенням рівня медичної допомоги, — сказав Ігор Поліщук.
Як розповів головний лікар закладу Михайло Токарчук, деяке обладнання планують закупити і за позабюджетні кошти. Зокрема, йдеться про сучасний пульсоксиметр для відділення інтенсивної терапії новонароджених. Кожну залучену гривню тут витрачають прозоро, спрямовуючи виключно на ті речі, від яких залежить порятунок матерів і дітей. До слова, у Луцькому пологовому щороку з’являється на світ більше 4 тисяч малюків.
Поки галузь охорони здоров’я знаходиться на роздоріжжі реформ, важливо спільно дбати про доступність і якість медичного обслуговування. Наголосив на цьому у своєму коментарі й секретар Луцької міської ради, виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт.
— Охорона здоров’я є пріоритетом для міської влади. Це особливо важливо зараз, коли галузь на порозі реформування. Ми не можемо чекати результатів нововведень на рівні держави, бо людям уже сьогодні необхідно обстежуватися, лікуватися, відновлювати здоров’я. Тому цього року місто виділило на поліпшення медичного обслуговування лучан майже
13 мільйонів гривень. Зокрема, за кошти міського бюджету було придбано рентгентрубку для ангеографа у Луцькій міській клінічній лікарні, з допомогою якого проводять складні кардіохірургічні втручання. Закупили апарат УЗД для Луцького центру первинної медико–санітарної допомоги, що на проспекті Волі. Вперше за багато років «дійшли руки» і до стоматполіклініки, куди звертаються переважно малозабезпечені жителі міста, вона отримала найсучасніший комп’ютерний томограф. Тривають роботи з реконструкції медичних закладів. Лучани матимуть змогу одержувати допомогу в нових амбулаторіях на вулицях Гордіюк та Корольова. Кардинально поліпшилися після ремонту умови в Центрі первинної медико–санітарної допомоги № 3, у жіночій консультації. У планах — заміна ліфтів, ремонтні роботи у міській лікарні, в інших закладах. Є потреба у нових флюорографах для рентген–обстежень. Одне слово, будемо і надалі тримати вирішення проблем галузі на постійному контролі, — пообіцяв Григорій Пустовіт.
Оксана КРАВЧЕНКО
