Краєзнавець Олександра Кондратович.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Волинські краєзнавці пропонують створити меморіальний комплекс пам’яті жертв Першої світової війни на Волині
Така пропозиція пролунала на науково-практичній конференції у Камені-Каширському
У Камені-Каширському відбулася науково-практична конференція, приурочена до 70-річчя масової депортації волинян у 1947 році та 75-річчя знищення єврейського населення у 1942 році на Волині на тему «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Камінь-Каширський район в історії України та Волині».
Захід об’єднав близько 70 науковців та краєзнавців Волині та України, матеріали подані ними опубліковані у окремому збірнику.
На пленарному засіданні виголосили доповіді працівниця Держархіву Волинської області Любов Коць про архівні документи стосовно подій 1947 рjre на Камінь-Каширщині, краєзнавець Олександра Кондратович про імена і події в історії сіл Кримне та Бронниці, краєзнавець Любов Грабинська про музеї закладів освіти району, етнограф Алла Дмитренко про носіїв історико-культурної спадщини – старожилів, зокрема жительки села Стобихва Олени Макарук про трагічну історію рідного села, науковець Світлана Чибирак про аграрні знання та вірування, краєзнавець Сергій Ус про радянську репресивно-каральну систему, історик Володимир Марчук про етнічний склад та формування території Камінь-Каширського повіту у міжвоєнний період, краєзнавець Валентин Люпа про Володимира Коваля з Хотешова – учасника першого навколосвітнього походу атомних підводних човнів, історик Олександр Дем’янюк про повідомлення в австралійській пресі про бойові дії на території Західної Волині влітку 1916 року, краєзнавець Геннадій Гулько про необхідність утворення Меморіалу «Поліський некрополь Великої війни 1914-1918 років».
Виступ Геннадія Гулька стосувався некрополів «Червищанського плацдарму» — місця масової загибелі противників в трикутнику сіл Тоболи-Нові Червища-Оленине у 1916 році. Нині відомо 7 міжнародних меморіалів – поховань воїнів різних армій, що були створені польським урядом у міжвоєнний період. Краєзнавець висловив пропозицію створити на основі цих військових кладовищ меморіальний комплекс пам’яті жертв Першої світової війни на Волині. Його пропозицію підтримали всі учасники конференції і підготували відповідний лист до органів обласної та районної влади.
Олексій Златогорський
