6 жінок-науковців, які змінили хід історії - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.98 € 33.53
6 жінок-науковців, які змінили хід історії

24 канал

6 жінок-науковців, які змінили хід історії

11 лютого відзначають День жінок та дівчат у науці

Це міжнародне свято запроваджене Резолюцією ООН у 2015 році, - пише 24 канал. Хоча серед світових учених досі більше чоловіків, внесок жінок неоціненний! 

Гіпатія Олександрійська. Роки життя: 370-415 рр.
Галузь: математика, астрономія, механіка

Такою Гіпатію уявляють наші сучасники

Якщо досі на жінок-науковців сміють іноді дивися скоса, то лишень уявіть собі, як було у 300-х роках! У стародавньому світі серед жінок були одиниці, які займалися наукою. Вважалося, що це виключно справа чоловіків.

Тим не менше Гіпатія Олександрійська, яка отримала знання від батька, була однією з найвидатніших вчених свого часу! Її батько – філософ і математик Теон – виховував дівчинку сам, мама Гіпатії померла у пологах. Можливо, саме це спонукало батька передати свої знання доньці.

Гіпатія займалася обчисленням астрономічних таблиць, писала коментарі до творів Аполлонія і Діофанта, читала лекції в Олександрійській школі. Була вбита розлюченим натовпом фанатиків.

Марія Склодовська-Кюрі. Роки життя: 1867 – 1934 рр. Галузь: фізика, хімія

Мабуть, найвідоміша жінка-науковець – це Марія Склодовська-Кюрі. Видатна вчена, засновниця науки про радіоактивність, двічі лауреат Нобелівської премії!

Марія Склодовська-Кюрі досліджувала радіоактивність у парі з чоловіком П'єром Кюрі. Проте, вони не використовували жодних засобів захисту… Ми ж у сучасному світі розуміємо, наскільки небезпечними були їхні дослідження. У підсумку Марія поплатилася життям, у неї розвинулася хронічна променева хвороба, яка призвела до онкології.

Тим не менше відкриття вченої неймовірно важливі. Першу Нобелівську премію з фізики вона отримала у парі з чоловіком. А вже за 2 роки – отримала премію з хімії, щоправда, на цей раз нагородили лише Склодовську-Кюрі.

Донька науковців – Ірен – продовжила їхню справу. І також отримала Нобелівську премію з фізики.

До речі, Марія Склодовська-Кюрі бувала у Львівському політехнічному університеті і читала лекцію. А через Лігу Націй сприяла наданню фінансової допомоги цьому навчальному закладу, допомагала потрапити на стажування у Європу перспективним вченим зі Львова.

Розалінд Франклін. Роки життя: 1920-1958 рр. Галузь: біофізика

Усі ми знаємо, що таке ДНК. Однак мало хто знає, що фактично відкрила ДНК англійська вчена Розалінд Франклін. Зауважимо, довгий час вона залишалася в тіні, усі заслуги приписували її колегам: Френсісу Крікові та Джеймсу Ватсонові.

Вона отримала зображення ДНК завдяки рентгену. Власне на основі її досягнень колеги-чоловіки вивели гіпотезу структури подвійної спіралі ДНК. До речі, Крік і Ватсон отримали за дослідження Нобелівську премію. Розалінд ж померла через рак за 4 роки до того у геть молодому віці, їй було всього 37…

До речі, це не всі досягнення науковця. Вона також встигла зробити внесок у дослідження вугілля і графіту. Велике значення для науки мали її дослідження вірусів, зокрема вірусу поліомієліту.

Хоча колеги Франклін визнавали право жінок працювати науковцями, все ж вони всіляко намагалися применшити її роль і заслуги… На щастя, справедливість відновлена і заслуги вченої більше не применшують.

Геді Ламар. Роки життя: 1914-2000 рр. Галузь: біофізика

Ця неймовірна красуня і актриса довела: краса розуму зовсім не завада. Геді називали найкрасивішою жінкою Європи, і разом з тим її математичні здібності вражали!

Її винахід (у парі з композитором Джорджем Антейлом) виявився необхідним для бездротового зв'язку від докомп'ютерної ери і до сьогодні! У наші дні її винахід використовується у мобільних телефонах, Wi-Fi, GPS.

Також вона запатентувала винахід, за допомогою якого можна керувати торпедами на відстані.

Геді Ламар входить у Зал Слави Винахідників. І до дня її народження приурочений День винахідників у трьох країнах. До слова, батько винахідниці родом зі Львова!

Кара Дейдра Маккалоу Рік народження: 1991 р. Галузь: ядерна фізика

Ця дівчина особлива, вона поєднує участь у конкурсах краси і роботу фізика. Переможниця конкурсу краси Міс США 2017 чарівна Кара Дейдра Маккалоу за фахом фізик-ядерник та працює у Комісії з ядерного регулювання США.

Маккалоу закінчила Університет Південної Кароліни з ступенем бакалавра наук з радіохімії. Ще студенткою стала членом Американського хімічного товариства, Health Physics Society і Американського атомного товариства.

Сучасний математичний світ сколихнула українка Марина Вʼязовська. Їй вдалося розв’язати надскладну математичну задачу, над якою вчені билися багато років. При чому вона знайшла дуже просте рішення.

За свою роботу Марина отримала міжнародну премію Салема. Ця премія є фактично аналогом Нобелівської премії у галузі математики. За внесок у науку українку також нагородили премією SASTRA Ramanujan. Вʼязовська живе і працює в Німеччині.