Курси НБУ $ 41.82 € 48.80

З ВІРОЮ І МОЛИТВАМИ ТВОРЯТЬ КРАСУ

Оксамит, скань, сухозлітка, трунцал, блискітки, парча, бісер... Уже від самих цих слів віє якоюсь таємничістю, святочною красою...

Оксамит, скань, сухозлітка, трунцал, блискітки, парча, бісер... Уже від самих цих слів віє якоюсь таємничістю, святочною красою.
А розглядаючи зблизька речі, оздоблені цими матеріалами, чітко усвідомлюєш: створити таке рукотворне диво можна хіба що з великою вірою і любов’ю, які освячують справжній талант від Бога. Бо й речі ці призначені прославляти ім’я Господнє на землі. А зібрані вони на виставці “Церковне шиття. Традиції і сучасність”, яка відкрилася напередодні Великодня у Музеї волинської ікони. Потрапили сюди ці унікальні експонати (а їх — понад сто) з фондів Волинського та Рівненського краєзнавчих музеїв, а також зі збірок митрополита Луцького і Волинського Ніфонта, архієпископа Рівненського й Острозького Варфоломія та приватних колекцій. Це неповторні пам’ятки церковного та світського образотворчого і декоративного шиття.
Тут можна побачити плащаниці ХІХ століття, які є зразками майстерного поєднання живопису з гаптуванням “по карті” кількома видами швів золотими та срібними нитками. Представлені також такі церковні речі, як покрівці, воздухи, ручники, набедреники, сулки ХVІІІ—ХІХ сторіч, виконані технікою золото-срібного рельєфного шиття та аплікації.
Давні традиції церковного золото-срібного гаптування знаходять своє продовження у майстерності сучасних вишивальниць Городоцького, Гощанського та Корецького монастирів на Рівненщині, Михнівського та Зимненського на Волині.
Яскравістю барв, різноманітністю способів оздоблення та матеріалів захоплюють вишивки на сучасних облаченнях священнослужителів, які з особливим зацікавленням розглядали учні Волинської духовної семінарії. Вони своїм хоровим співом під керівництвом о. Віктора Муляра зробили ще врочистішим відкриття виставки, про важливість і унікальність якої говорили митрополит Луцький і Волинський Ніфонт, директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк, науковий співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею Людмила Шахова та інші.
Ще довго присутні на виставці захоплено розглядали фрагменти оздоблення інтер’єрів замку князів Радзивіллів в Олиці ХVІІІ століття, що ілюструють високий рівень майстерності світського золото-срібного гаптування, а також шиті сканню й сухозліткою, інкрустовані бісером ікони та інші предмети церковного вжитку, сувенірні пасхальні яйця.
Виставка цікава не лише для фахівців, а й для широкого загалу, оскільки є неоціненною національною спадщиною, демонструє неперевершену майстерність наших предків, котрі свою віру й молитви втілювали у рукотворні дива, що так захоплюють сучасників.
Валентина ШТИНЬКО.
Telegram Channel