Курси НБУ $ 41.77 € 48.87

ПЕРСПЕКТИВИ ВОЛИНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Відбулася перша прес-конференція ректора Волинського університету імені Лесі Українки, доктора біологічних наук, професора Ігоря Коцана...

Відбулася перша прес-конференція ректора Волинського університету імені Лесі Українки, доктора біологічних наук, професора Ігоря Коцана.

Анастасія ФІЛАТЕНКО

Ігор Коцан зазначив, що він підписав контракт у Міністерстві освіти і науки 1 червня 2005 року. За час, що минув, відбулися кадрові зміни в ректораті, підписано контракти з деканами факультетів, нині це в основному нові люди. Розроблена наукова концепція діяльності університету і на нещодавній конференції трудового колективу внесено зміни до статуту вузу, зважаючи на зміни, які знайшли своє відображення у новій концепції.
Дізналися журналісти від ректора про те, що держава фінансує вуз лише на 40 відсотків. А 60 відсотків витрат покривається за рахунок спецфонду, тобто в основному плати за навчання. Звичайно, такий стан справ не дає можливості вирішувати багато насущних проблем. Якщо, наприклад, у США на одного студента на рік виділяється сім тисяч доларів, то у нас — п’ять-сім тисяч гривень. І для того, щоб стати повноправними членами Болонського процесу і бути на рівні вищих навчальних закладів зарубіжжя, нам ще треба дуже багато попрацювати. Будуть внесені зміни в Закон про вищу освіту. Багато уваги має приділятися студентському самоврядуванню. Ми маємо увійти в інформаційний простір Європи, бути на рівні завдань Болонського процесу, тобто, щоб наші студенти і викладачі могли співпрацювати з своїми колегами у будь-яких європейських вузах. Університет, його науковці мають працювати на свій регіон. Тому ми нині працюємо над стратегічними завданнями, пов’язаними з розвитком області. Ректор Волинського університету зупинився на інших проблемах вузу, а також відповів на ряд запитань журналістів.
— Досі дехто вважає, що Болонський процес, вступ до нього України є не тільки благом для наших вузів, а принесе їм чимало невиправданих проблем.
— Це може говорити людина, яка недостатньо обізнана у цій галузі. Досить сказати, що лише у нинішньому році міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко підписав угоду про входження України до Болонського процесу. Раніше нашу державу туди просто не приймали. А сьогодні вже 45 країн підписали цю угоду. Ті недалекоглядні люди, які виступають проти цього, хочуть, щоб ми опинилися на задвірках. Бути в Болонському процесі — це означає інший рівень навчання, а не підготовку невідомих нікому в Європі спеціалістів, яких ніхто з нашими дипломами не візьме на роботу. Наші студенти можуть навчатися у різних вузах Європи. Викладачі з університетів України матимуть можливість працювати там. Багато позитивних змін відбудеться стосовно підготовки докторських дисертацій та багато чого іншого, що позитивно позначиться на рівні підготовки наших спеціалістів.
— Чи має намір університет відкривати нові спеціальності?
— Вже у нинішньому навчальному році ми набрали студентів на нові спеціальності — філософія та релігієзнавство. Нині працюємо над тим, аби ліцензувати і отримати сертифікати на підготовку фахівців семи нових спеціальностей. Мається на увазі журналістика, лісове і лісопаркове господарство, музеєзнавство і охорона пам’яток, готельний бізнес та інші.
— Як буде вирішуватись питання з новими приміщеннями вузу?
— Це для нас болюча проблема. Адже згідно з європейськими нормами на студента має припадати 16 квадратних метрів площі, ми ж поки що маємо лише вісім. Вирішено питання про передачу нам військової казарми у районі вулиць Червоного Хреста і Володимирської. Маємо намір після реконструкції перевести туди юридичний факультет, на якому нині навчається 500 студентів. Плануємо, що там буде не лише наш підрозділ, а і юридичний центр Волині. Дуже хочемо забрати у своє користування колишнє приміщення штабу військової частини неподалік історичного факультету. Там і приміщення є, і земля, де можна будуватися. Але, на жаль, Міністерство оборони хоче виставити його на аукціон.
— Коли Волинський університет стане Національним?
— Над цим працюємо наполегливо і думаємо, що той час не так уже й далеко. Нині маємо 40 професорів докторів наук. Поставили завдання перед всіма факультетами, а їх у нас 16, щоб кожного року тут бодай по одному викладачу захищали докторські дисертації. Це сприятиме у здобутті цього високого визнання. Повинен з приємністю сказати, що вже маємо затверджену наглядову раду з цього питання, яку очолює академік Академії наук України Микола Жулинський. Так що є надія, що звання Національного університет таки отримає.
У присутнього на прес-конференції проректора з наукової роботи, доктора філософських наук професора Романа Арцишевського журналісти поцікавились, що нового планується в науковій роботі вузу. Роман Арцишевський поінформував присутніх про те, що взято курс на створення науково-дослідних інститутів. Це, зокрема, Інститут дослідів Волині, численні видання якого передані з Канади нашими співвітчизниками, Інститут вивчення творчості Лесі Українки та Інститут проблем людини. Розпочата робота над виданням історії Луцька, Волині, університету, багато уваги буде приділятися ефективності аспірантури і докторантури, науковій роботі студентів. Планується реорганізувати видавничий відділ у повноцінне видавництво.
Telegram Channel