За результатами роботи в 2005 році ПриватБанк зберіг лідируючі позиції за всіма основними показниками розвитку, — наголошувалось на традиційній підсумковій прес-конференції директора ВГРУ ПриватБанк Миколи Романюка для представників ЗМІ...
За результатами роботи в 2005 році ПриватБанк зберіг лідируючі позиції за всіма основними показниками розвитку, — наголошувалось на традиційній підсумковій прес-конференції директора ВГРУ ПриватБанк Миколи Романюка для представників ЗМІ. Як вдається ПриватБанку успішно витримувати серйозну конкуренцію на ринку банківських послуг, що посилюється з приходом в Україну солідних іноземних банків? Відповідь на це та на багато інших запитань одержали журналісти під час спілкування з банкіром Миколою Романюком
Галина СВІТЛІКОВСЬКА
СЕРЕД НАЙБІЛЬШИХ БАНКІВ СВІТУ За підсумками минулого року ПриватБанк став другим банком в Україні, занесеним до списку тисячі найбільших банків світу за розміром власного капіталу. Торік ПриватБанк було визнано і «Банком року». Має ця фінансова установа і високі оцінки міжнародних рейтингових агентств. — На 1 січня 2006 року сумарні активи ПриватБанку становили 25,6 мільярда гривень, капітал банку перевищує 2 мільярди. За підсумками минулого року операційний прибуток ПриватБанку становив 475,6 мільйона гривень, — почав розмову із загальних результатів роботи Микола Романюк, однак, головну увагу на прес-конференції він приділив підсумкам діяльності регіонального управління. — Баланс ВГРУ ПриватБанк становить 613 мільйонів гривень. На 1 січня ми обслуговували понад вісім тисяч клієнтів юридичних осіб, за минулий рік приріст становив 869 рахунків. Але головним напрямком у стратегії банку нині є робота з населенням. Маємо понад 305 тисяч рахунків індивідуальних клієнтів — фізичних осіб, торік їх кількість збільшилась на 53 тисячі. Приємно, що нам довіряють свої кошти пенсіонери, відкриваючи у ПриватБанку свої пенсійні рахунки. 43 відсотки всіх пенсіонерів, які отримують пенсії через банки, обслуговуються саме у нас. — Як вдається завойовувати довір’я людей в умовах, коли вибір банківських установ дуже великий? — Так, сьогодні на Волині працює чимало банківських установ, але наша частка в загальному «пирогові» депозитних вкладів 37,8 відсотка. Торік у нас кошти на вкладах індивідуальних клієнтів зросли на 116 мільйонів гривень. На початок року волиняни довірили ПриватБанку майже 288 мільйонів гривень власних коштів на депозитних рахунках. А привернути увагу людей до банку, завоювати їхнє довір’я можна лише професійною роботою, відкритістю.
ЩО У КРЕДИТНОМУ ПОРТФЕЛІ? Одним з основних напрямків роботи ПриватБанку є кредитування економіки. На 1 січня кредитний портфель ВГРУ ПриватБанку становив 317,5 мільйона гривень, за минулий рік він «поважчав» більш як на 121 мільйон. — Серйозну увагу приділяємо кредитуванню малого та середнього бізнесу за технологіями Європейського банку реконструкції та розвитку. Обслуговуємо 1098 клієнтів-підприємців, на початок року їм було видано 7 мільйонів 787 тисяч доларів кредитів. Є багато підприємців, які беруть у нас кредити вдруге, втретє. Розпочинали з кредитів у 10 тисяч доларів, а сьогодні вже просять до 200 тисяч. Якщо позаторік максимальна сума розміру кредиту для представників малого і середнього бізнесу обмежувалася 125 тисячами доларів, то сьогодні є змога взяти вже 200 тисяч терміном на чотири роки. — Проблема банківської системи України в цілому — «короткі» кредити. Є також нарікання на їх високу вартість. Чи можна очікувати змін на краще? — Позитивні зрушення уже є і зараз. Якщо раніше ми видавали кредити на термін до трьох років, то тепер — на 4—5 років. А житло кредитуємо на період до двадцяти років. Питання кредитування пов’язані з умовами залучення ресурсів. Тут мусить бути відповідність. На жаль, в Україні немає багато бажаючих класти гроші на рахунки на період 10—15 років, найчастіше кладуть на півтора року. Тому й кредити — короткі. Але ПриватБанк отримав синдикований кредит в розмірі 158 мільйонів доларів терміном на 5 років з продовженням згодом ще на такий же період. І цей синдикований кредит надали нам великі банки світу, завдяки чому матимемо змогу більше кредитувати економіку.
ПРИВАТБАНКУ — ЗВАННЯ НАРОДНОГО Саме на таке звання заслуговує ПриватБанк, який робить ставку не тільки на клієнтів з великими капіталами, а й на підприємців, усіх волинян, розширюючи мережу, йдучи навіть у села. — На Волині функціонує 56 структурних підрозділів ПриватБанку. Відкриваються відділення і у колишніх райцентрах, і у селищах міського типу. Розвиваємо кредитування населення. На початок року видано жителям області споживчих кредитів на суму 122 мільйони 637 тисяч гривень, частка ВГРУ ПриватБанк у споживчому портфелі банківських установ області становила 30,2 відсотка. — Миколо Ярославовичу, як реалізується програма «Житло у кредит»? Чи можуть сподіватися на подальшу підтримку молоді сім’ї? — Торік ми видали на кредитування житлової програми понад 25 мільйонів гривень, приріст становив майже 21 мільйон. Було видано 443 кредити, з них 182 — в Луцьку, решта — в інших містах і райцентрах. Позначилась на цьому виді кредитування підтримка з боку держави, яка компенсувала відсоткові ставки молодим сім’ям. Продовжуватимемо цю роботу і нинішнього року. У нас діє іпотечний центр, де працюють ріелтер, нотаріус, відвідувачам пропонують квартири і на вторинному, і на первинному ринках, дають широку інформацію. Плануємо також долучитися до фінансування будівництва житла. Зараз у нас в роботі три серйозні спільні інвестиційні проекти з фірмами, які хочуть споруджувати будинки. Причому, плануємо вести будівництво і у райцентрах. — Ви кредитуєте також і придбання автомобілів. Чи задовольняють людей умови кредитування? — Торік з допомогою ПриватБанку автомобілі придбали 623 жителі області, одержавши за програмою «Авто в кредит» загалом понад 14 мільйонів гривень кредитів. Запровадили нову форму — автомобілі з майданчиків банку. Перший внесок — 100 гривень, кредит видається на п’ять років. — А що плануєте запропонувати цього року селянам? — Продовжуватимемо кредитувати сільських господарів, які хочуть придбати техніку. Плануємо запровадити за технологією ЄБРР мікроагрокредити для селян. Зрештою, сільські жителі сьогодні дуже активно користуються споживчими кредитами. Щоб полегшити їм життя, впровадили таку цікаву форму роботи як «Банківський шериф». Знаходимо у селі людину, яка бажає співпрацювати з банком, навчаємо її. Згодом ця людина, яка добре знає можливості і потреби своїх односельчан, підбирає нам клієнтів з числа бажаючих одержати кредити.
ЛІДЕР РИНКУ ПЛАСТИКОВИХ КАРТОК ПриватБанк залишається визнаним лідером ринку пластикових карток. На початок року на Волині ВГРУ ПриватБанк було випущено понад 248 тисяч пластикових карток (65,7 відсотка від загальної кількості карток, емітованих в області). — Люди уже звикли користуватися пластиковими картками, одержуючи зарплату, пенсії, різні соціальні виплати. Все більшу популярність завойовують і кредитні картки, яких торік було випущено понад 60 тисяч, а цього року плануємо довести їх кількість до 150 тисяч. Активно розвиваємо мережу банкоматів. У Луцьку їх діє 42, в області — 79, причому відкриваємо банкомати не тільки у містах, а й у селищах. — Все частіше, розраховуючись за товари чи послуги, ми використовуємо картки. Як ПриватБанк заохочує клієнтів до цього? — Запроваджуємо нові цікаві банківські продукти, нові форми роботи. Так, вперше в Україні ПриватБанк запровадив картку «Бонус-плюс». Покупці, які відвідують гіпермаркет «Там-там» у Луцьку, знають, як вигідно використовувати цю картку. Якщо людина набирає певну суму бонусів, є змога за них безкоштовно взяти товар. Дуже зручно тепер розраховуватись і за послуги зв’язку. Ми торік уклали угоду з «Укртелекомом» і «Фотакомом», і тепер людині не треба щомісяця йти у відділення, де приймають оплату за користування телефоном. Якщо укладете угоду з банком, з вашого карткового рахунку автоматично знімається необхідна сума. Є й інші цікаві напрацювання.
ЕКОНОМІКА — НАЙВАЖЛИВІША ПОЛІТИКА Торік ВГРУ ПриватБанк сплатив лише до місцевого бюджету понад півтора мільйона гривень податків. Значні суми було спрямовано і на благодійні програми. Банк дає роботу і достойну зарплату більш як тисячі волинян. А директора ВГРУ ПриватБанк Миколу Романюка в області знають як авторитетну, шановану, ділову людину. — Ви йдете в депутати обласної ради у блоці «Народного Союзу Наша Україна». Якою бачите співпрацю з іншими політичними силами в обласній раді? — Я не є членом жодної політичної партії, але йду у списку Партії промисловців і підприємців, бо вважаю, що економіка — це найголовніша політика. Від економічного розвитку залежить вирішення соціальних питань. У мене підхід такий: якщо депутати вирішують те чи інше питання — вони повинні забути, до яких партій належать, а керуватися інтересами людей, регіону, державними інтересами. — Як, на вашу думку, позначиться політична ситуація в Україні, майбутні вибори на діяльності банків? — Торік банківська система України успішно витримала всі потрясіння, пов’язані з політичними подіями. В НБУ є достатні валютні резерви для того, щоб ситуація в банківській системі була стабільною.