Курси НБУ $ 41.44 € 45.15

РОСІЯ, СПРАВЕДЛИВІСТЬ І МАЙДАН

Спільне та різне в програмах лідерів перегонів...

Спільне та різне в програмах лідерів перегонів.

Загальновідомо, що лідерами парламентських перегонів є БЮТ, Партія регіонів та “Наша Україна”. Природно, що до їх програмних положень прикута найбільша увага громадян – принаймні тих, хто воліє зробити свідомий вибір, розуміючи, що від нього, врешті, залежить їх найближче майбутнє. І якщо на минулих парламентських виборах у народі побутувала думка, що всі програми нібито однакові, сьогодні і натяку на це немає. Тому що вони насправді різняться між собою. І різняться принципово.


Проте, порівнюючи виборні програми трьох фаворитів нинішніх виборів, можна дійти дивовижного висновку: програмні документи двох начебто антагоністичних політичних сил – “Нашої України” і Партії регіонів - об’єднує чимало спільного – обидві занадто заідеологізовані і декларативні. Натомість гвіздком програми Блоку Юлії Тимошенко є соціальна складова.

Наталія ПОЛЕЖАН

«РОЗДІЛЯЙ І ВОЛОДАРЮЙ»
У програмі Партії регіонів, керованої Ринатом Ахметовим (офіційний лідер – Віктор Янукович), головний акцент зосереджено на розбіжностях у менталітеті жителів Заходу і Сходу. В черговий раз ця політична сила зробила ставку на розкол України. Під приводом розширення прав регіонів, а насправді керуючись власними політико-бізнесовими інтересами, партія знов намагається провести абсолютно неконституційну ідею федералізації. Іншими словами – роздерти Україну на шматки, і в такому “розібраному” стані – приватизувати, втілюючи у життя стародавнє гасло “Розділяй і володарюй”.
Регіонали спекулюють на проросійських симпатіях південно-східного електорату. Зокрема, у програмі говориться про необхідність вступу України до ЄЕП на російських умовах і негайного надання російській мові статусу державної. Таким чином, знову нехтуються державні інтереси України і штучно роздмухується мовне питання, якого, до слова, у “міжвиборчий” період взагалі не існує. “Регіонали” розуміють, що запровадити держстатус для російської мови на загальнонаціональному рівні практично неможливо. Для цього треба змінити Конституцію, за що мають проголосувати дві третини від складу парламенту. А цього ніколи не станеться. А це означає, що “регіонали” відверто дурять виборцям голову, обіцяючи їм те, що вони не зможуть зробити за жодних обставин.

ХТО КОГО ЗРАДИВ?
На жаль, політична програма “Нашої України”, побудована переважно на політичній риториці, теж грішить вищеназваною ознакою неповаги до виборців. Інакше, чим можна пояснити лицемірний заклик “Не зрадь Майдан!”, що його, за порадою якогось не надто розумного політтехнолога, “нашоукраїнці” зробили своїм головним гаслом? І це після того, як від “Майдану” і його ідеалів у “Нашій Україні” практично нічого не залишилось. Після підписання меморандуму між Ющенком і Януковичем. Після круглого столу з олігархами. Після всіх корупційних скандалів, основні дійові особи яких досі посідають в партії ключові позиції. Щоправда, останнім часом цю недолугу рекламу було знято, але свою справу вона вже зробила, зігравши проти “Нашої України”.
Гасло “Не зрадь Майдан!” викликало у громадян реакцію прямо протилежну до очікуваної: людей дратує настільки відверте лицемірство і безпідставна приватизація поняття “Майдан” разом із помаранчевою символікою (зареєстрованою, невідомо з якої радості на дітей Президента). Люди вважають, що зрадили саме їх, їхні очікування, їхню віру. І зробили це ті, хто зараз апелює до “ідеалів Майдану”. Ті, хто називає зрадою відмову підтримувати на виборах команду Порошенка-Безсмертного-Єханурова та інших “любих друзів”, завдяки яким досягнення Помаранчевої революції поступово зводяться нанівець.
Як не прикро це усвідомлювати, але “Наша Україна” відступила від основних гасел Майдану, які стосувалися повернення в державну власність вкрадених підприємств і відповідальності перед законом колишніх представників режиму (відоме “Бандитам – тюрми!”). “НУ” викреслила ці пункти з угоди про створення помаранчевої коаліції, підписаної Юлією Тимошенко. “В коаліційну угоду ми внесли передвиборну програму Ющенка «10 кроків назустріч людям», а також додали туди ще декілька пунктів”, - зазначила тоді Юлія Тимошенко, дивуючись непослідовності колишніх соратників. “Нашоукраїнці” навіть викреслили з тексту угоди зобов’язання не створювати жодних союзів із Партією регіонів, після чого в багатьох постало логічне запитання: а навіщо тоді була потрібна революція?
Тож хто кого зрадив?..

СПРАВЕДЛИВІСТЬ Є
На відміну від “НУ”, програма Блоку Юлії Тимошенко “Маніфест справедливості” не рясніє політичними гаслами. Хоча хто-хто, а Тимошенко, яку називали душею і серцем Майдану, його революційним мотором, має набагато більше прав використовувати у своїй програмі Майданну риторику. Але не робить цього. БЮТ у своїй програмі не спекулює темою Майдану. Виборцям пропонується голосувати за програму блоку не тому, що Тимошенко - один з лідерів Майдану, а тому, що вона пропонує ясні і зрозумілі речі. В програмі здебільшого ідеться… гроші, точніше, про їх пошуки для виконання соціальних програм. А ще – про справедливість, за яку треба боротися. Це єдине і найголовніше гасло Юлії Тимошенко. А от в чому полягає боротьба за справедливість – про це якраз і написано в програмі. Це передусім справедливі пенсії: опікуючись ще за часів прем’єрства долею пенсіонерів, після свого повернення до Кабміну Тимошенко знов збирається підняти пенсії. А згодом - вдосконалити пенсійну систему загалом, аби пенсійні внески кожного громадянина відкладалися на його особистий рахунок протягом всього життя і захищалися державою від знецінення. Закладено в програму і турботу про дітей та їх молодих батьків: БЮТ обіцяє виплачувати за народження другої дитини 15 тис. гривень, а третьої – усі 25 (нагадаємо, що завдяки уряду Тимошенко разова допомога при народженні дитини складає зараз 8,5 тис. гривень, що майже в 12 разів більше, ніж було раніше). Окрім того, на кожну дитину буде заведено персональний рахунок, куди держава кластиме гроші для фінансування освіти, ці кошти рухатимуться за дитиною аж до її повноліття. І дозволять потім навчатися у будь-якому престижному навчальному закладі – незалежно від платоспроможності батьків. А нинішнім студентам БЮТ зобов’язується підвищити стипендії до рівня прожиткового мінімуму. Сім’ям, де є діти-інваліди, Юлія Тимошенко планує виплачувати щомісячну допомогу на рівні 2 тисяч гривень. І навести нарешті порядок у медичній галузі: окреслити чітко перелік платних і безплатних послуг. За тих, хто не може оплачувати лікування самостійно, платитиме підприємство.
Це тільки деякі положення програми БЮТ, і конкретних цифр і чисел в ній більше, ніж слів та літер. Подекуди вони здаються дещо фантастичними, але не забуваймо, що, перебуваючи протягом семи місяців на посаді прем’єр-міністра, Юлія Тимошенко довела свою спроможність втілювати у життя надто сміливі, як на перший погляд, проекти (підвищення пенсій, допомога при народженні дитини тощо) і виконувати обіцянки. У тому числі – президентські “кроки назустріч людям”. Виголошені на засніженому Майдані.
Telegram Channel