Кажуть, що маємо зараз на Волині спалах менінгіту, хвороби, від якої вже цього року померло кілька дітей. Як запобігти біді?..
Кажуть, що маємо зараз на Волині спалах менінгіту, хвороби, від якої вже цього року померло кілька дітей. Як запобігти біді?
Відповісти на запитання наших читачів ми попросили обласного позаштатного дитячого інфекціоніста Станіславу Іванівну Сорочинську.
-В останні роки в Україні спостерігається підвищення захворюваності на менінгококові інфекції, і зокрема, з блискавичним перебігом. Менінгококова хвороба справді дає високу смертність, часту інвалідизацію при видужанні, викликає епідемічні спалахи і швидко поширюється. «Немає іншої інфекції, яка б так швидко вбивала», — таке визначення менінгококової інфекції дав ще на початку минулого століття західний вчений Гердін. І це твердження цього року, як ніколи, актуальне, — застерігає лікар. Джерело інфекції — бактеріоносії та хворі. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом. Найбільше підвищення захворюваності у лютому—квітні. На щастя, для переважної більшості людей зустріч з менінгококом залишається непоміченою. Якщо зараження все-таки відбувається, тоді після прихованого періоду, який триває від 2 до 10 днів, розвивається менінгококова інфекція, яка має різні клінічні форми: бактеріоносійство, назофарингіт, менінгіт, менінгоенцефаліт. Хворіють на менінгококову інфекцію переважно діти, більше половини з них — до трьох років. Часто розвивається менінгококцемія, яка характеризується гострим початком хвороби, високою температурою, блідістю і сухістю шкіри. У 80 відсотків хворих впродовж доби з’являється висипання неправильної зірчатої форми з чіткими краями на тулубі, сідницях, обличчі. Ще небезпечніші блискавичні форми захворювання, коли смерть настає через 6—24 години від початку хвороби. У таких випадках вирішальне значення має швидка госпіталізація та своєчасне адекватне лікування. Менінгіт також розпочинається гостро. Раннім та постійним симптомом є висока температура, головний біль, який посилюється при зміні положення тіла, яскравому світлі, шумі. Характерна поза —дитина лежить на боці, голівка закинута назад, коліна приведені до животика. Діти лежать нерухомо, стогнуть, плачуть, не хочуть, щоб їх брали на руки. Торік ми мали 23 випадки менінгококової інфекції. За 2,5 місяця нинішнього року зареєстровано 12 випадків. У минулому році померло від менінгококової інфекції 8 дітей, нинішнього року — троє. Зараз в обласній інфекційній лікарні маємо четверо таких хворих. Вакцини від менінгокової інфекції нема, а тому дуже важливо своєчасно виявляти цю підступну хворобу і невідкладно звертатися до лікаря.