На Полтавщині відкрили пам’ятний знак на честь українсько-шведського союзу у Північній війні - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.26 € 34.37
На Полтавщині відкрили пам’ятний знак на честь українсько-шведського союзу у Північній війні

300 років по тому воюємо з тим самим ворогом.

Фото: np.pl.ua.

На Полтавщині відкрили пам’ятний знак на честь українсько-шведського союзу у Північній війні

У березні 1709 року між гетьманом Іваном Мазепою й кошовим отаманом Запорізької Січі Костем Гордієнком з одного боку та королем Карлом ХІІ з іншого було укладено союзницький документ – «Великобудищанський трактат»

Його підписали в одній із церков (ймовірно в Іоанно-Богословській (Успенській), найдавнішій п’ятикупольній, яка розміщувалася у фортеці). Саме тут запорожці присягали на вірність Україні. 20 серпня, на честь цієї події на території села Великі Будища, що на Полтавщині, відкрили пам’ятний знак. У церемонії взяли участь представники Українського інституту національної пам’яті, Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації, Диканської районної ради та райдержадміністрації, співробітники музею «Поле Полтавської битви» та громадськість району.

«Великі Будища пам’ятають велику кількість історичних подій. У 1660 році село було сотним містечком Полтавського полку. Але щось матеріальне, що б могло розповісти про ті події, на жаль, не збереглося. Тому ще у 2009 році на 300-річчя підписання трактату виникла думка встановити тут пам’ятний знак», – розповів місцевий краєзнавець Олександр Калашник.

І хто знає, якою була б історії нашої країни, якби ця жовто-блакитна армія шведів та українців тоді перемогла.

«Ще до 1709 року Україна століттями воювала проти Московської імперії. І хто знає, якою була б історії нашої країни, якби ця жовто-блакитна армія шведів та українців тоді перемогла. Але не перемогли. Зараз, 300 років по тому, ми мусимо воювати з нашим одвічним ворогом», – зазначив у своєму виступі заступник Голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко.

Довідка. 12 березня 1709 року січовики зібралися на козацьку раду. До них прибули високоповажні козацькі посли із посланням від гетьмана. Вислухавши послів про царські несправедливості щодо України, знищення Січі та переселення козаків за Волгу, запорожці одностайно вирішили: «Бути нам з Мазепою!».

Джерело: np.pl.ua