Учитель біології відкрив нову яблуню-колонію (Відео) - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.47 € 33.96
Учитель біології відкрив нову яблуню-колонію (Відео)

Ото-то яблунька!

Фото Володимира Литовки.

Учитель біології відкрив нову яблуню-колонію (Відео)

Чоловік говорить, що виявив її випадково серед кількох покинутих яблунь на місці старого хутора

Нову яблуню-колонію відкрив учитель біології та екології Володимир Литовка. Знайшов її чоловік у Роменському районі на Сумщині під час однієї зі своїх експедицій. Наразі викладач збирає документи, аби надати своїй знахідці офіційний статус. Про це інформує Суспільне.

«Привернула увагу, бо мала дуже покручене центральне стебло, розташоване горизонтально. Коли підійшов ближче, то побачив, що від стовбура, який лежав горизонтально, утворилися вертикальні відростки. Трошечки відкопав - і побачив додаткові корені», - згадує він.

За його словами, це сорт - «Сніговий кальвіль».

 

 «Унікальне явище і можна назвати її - міні яблуня-колонія. Аналог кролевецької яблуні. Це за селом Плавинище, в одній з балок. Розміщена вона на розпайованій землі. Усе це занедбане, земля не обробляється. Це - схил і колись там були якісь будівлі», - говорить він.

Уперше цю яблуню, за селом Плавинище Роменського району, яка перетворилась на колонію, дослідник побачив 10 років тому. Відтоді спостерігав за нею. За словами Литовки, в тому місці є дві яблуні, які опустили свої гілки до землі, але прижилися і пустили корені, перетворившись на три нові дерева, лише в однієї.

Дослідник хоче залучити науковців та екологів до більш ґрунтовного вивчення відкритої ним яблуні, щоб надати їй природоохоронний статус.

До сьогодні на Сумщині офіційно існує одна яблуня-колонія - на Кролевеччині. Вона - ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення. Донині вважається єдиною унікальною яблунею у світі, яка розмножується вегетативно, опускаючи гілля до землі, що вкорінюється. Займає кролевецька яблуня-колонія близько 10 соток. Колонії близько 220 років.

Це - відео з ютюб-каналу Володимира Литовки, яке він зняв у травні 2020 року, коли яблуня цвіла.