АМУ стурбована: у лучан намагаються відібрати право обирати свого мера - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.37 € 33.68
 АМУ стурбована: у лучан намагаються відібрати право обирати свого мера

Громади, де за результатами виборів знадобиться другий тур, у разі його не проведення не отримають легітимних мерів.

Фото Укрінформ.

АМУ стурбована: у лучан намагаються відібрати право обирати свого мера

Асоціація міст України вкрай стурбована спробами напередодні місцевих виборів 25 жовтня змінити або відмінити окремі етапи процесу народного волевиявлення, зокрема другий тур виборів мерів великих міст по всій країні. Тому АМУ застерігає всіх від намагань відібрати у жителів великих міст право обирати своїх мерів

На Волині така перспектива загрожує обласному центру – Луцьку.

«Вибори міського голови у містах із кількістю виборців 75 тисяч і більше, згідно ч. 3 ст. 192 Виборчого кодексу України, проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості. У Волинській області ця норма стосується лише виборів Луцького міського голови. Змінити її можна лише шляхом внесення змін до Виборчого кодексу. Всі інші способи змінити цю норму, призведуть до не легітимності обраних таким чином міських голів», – каже Валентин Малиновський, консультант з правових питань Асоціації міст України (проєкт «ПУЛЬС»).

У Волинській області ця норма стосується лише виборів Луцького міського голови. Змінити її можна лише шляхом внесення змін до Виборчого кодексу.

Як йдеться у повідомленні Асоціації міст України, зареєстрований у Верховній Раді України проєкт постанови Верховної Ради України «Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» не має нічого спільного з принципами належного врядування та демократичної держави.

Ним пропонують не призначати та не проводити повторне голосування на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), сільського, селищного, міського голови в період дії карантину, встановленого, щоб запобігти поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2.

З цього приводу в АМУ зазначають, що положення проекту Постанови реєстр.№4234 грубо порушує норми Конституції України щодо виборів та норми чинного Виборчого кодексу України.

Постанова Верховної Ради України від 15 липня 2020 року  № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» – акт одноразового застосування, строки прийняття якого визначені Виборчим кодексом України. Всі інші процедури, пов’язані з організацією та проведенням виборів, унормовано винятково положеннями Виборчого кодексу України і їх не можна змінюватися Постановами Верховної ради України.

Громади, де за результатами виборів знадобиться другий тур, у разі його не проведення не отримають легітимних мерів. Право громадян обирати місцеву владу буде цинічно порушено.

Подібні політичні спекуляції щодо можливого відтермінування/перенесення процедур та етапів місцевих виборів у поєднанні з заявами представників партії парламентської монобільшості, є політичним тиском та спробою обмежити місцеве самоврядування у великих містах. 

З огляду на зазначене Асоціація міст України закликає народних депутатів України відмовитися від ініціатив щодо законодавчого втручання у безперервність виборчого процесу та просить не підтримувати такі ініціативи у стінах Верховної Ради України!

Офіс рефор у Волинському регіональному відділенні Асоціації міст України.