Чому при коронавірусі УЗД краще, ніж рентген - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.82 € 31.89
Чому при коронавірусі УЗД краще, ніж рентген

Дотримуйтеся правил карантину!

Фото Pixabay.

Чому при коронавірусі УЗД краще, ніж рентген

Відома лікар-інфекціоніст Голубовська пояснила, що на рентгенах часто вогнища коронавірусного запалення «невидимі», тому часто медики їх не описують або описують як «зміну судинного малюнка»

Згідно з новим дослідженням, ультрозвукова діагностика легенів у відділеннях надання медичної допомоги краще, ніж рентген грудної клітки, для діагностики пневмонії COVID-19.

Дослідники порівняли діагностичні можливості УЗД легенів у 143 пацієнтів з COVID-19, виконаного за допомогою портативного пристрою, з рентгеном грудної клітини. Остаточний діагноз був підтверджений за допомогою комп'ютерної томографії. Показано, що УЗД легенів має чутливість 97,6%, рентгенографія - 69,9%. Специфічність склала 33,3% для УЗД і 44,4% для рентгена.

Я взагалі не вважаю за доцільне проводити рентгенологічне дослідження при легкому і навіть іноді середньотяжкому перебігу захворювання - діагноз не підтвердите, час витратите, та й лікарі не повинні спиратися на ці дані.

Про це повідомила лікарка-інфекціоністка, докторка медичних наук, професорка Ольга Голубовська на своїй сторінці у Facebook, передає УНН.

«Ми на нашій кафедрі широко стали застосовувати УЗД легенів для обстеження хворих ще з березня, зараз накопичено великий досвід, метод нескладний, дозволяє дивитися легені у динаміці, швидко і безпечно, метод доступний і незамінний, на мій погляд, в умовах масового надходження хворих, які потребують динамічного спостереження. Його застосування обмежується лише відсутністю відповідних портативних пристроїв, які легко переносяться у відділеннях інтенсивної терапії. Ми, наприклад, тягаємо цілий апарат, придбаний університетом, відділеннями, але воно того варте», - зазначила лікарка.

Голубовська пояснила, що на рентгенах часто вогнища коронавірусного запалення «невидимі», часто рентгенологи їх не описують або описують як «зміна судинного малюнка».

«Тому я взагалі не вважаю за доцільне проводити рентгенологічне дослідження при легкому і навіть іноді середньотяжкому перебігу захворювання - діагноз не підтвердите, час витратите, та й лікарі не повинні спиратися на ці дані. (Свіжий приклад на фото, в ув'язненні пневмонія не описує, а на КТ - близько 25% ураження, різниця в дослідженні склала декілька годин). Добре видно на рентгені вже великі ділянки ураження, тоді ж і контроль ефективності лікування дуже показовий цим методом», - наголосила вона.

До речі, робити КТ (комп'ютерну томографію) у випадку легкого перебігу захворювання Голубовська теж не бачить особливої необхідності - навіть якщо і є пневмонія - тактика ведення хворих не змінюється.

«Але легкий перебіг - це не тільки показники температури, звичайно, а вся сукупність клініко-лабораторних даних», - додала вона.

«Загалом, освоюйте УЗД, колеги, легенів і не тільки. Стане у пригоді. Наприклад, можна і докторську захистити з цього приводу, як це зробила я... А взагалі, будь-який лікар може дивитися «свою» зону відповідальності. Це розширює світогляд і клінічне мислення. Та й взагалі - просто цікаво...», - підсумувала лікарка.