Курси НБУ $ 41.82 € 48.79

ЧИ ПОМЕНШАЛО ХАБАРІВ НА ВСТУПНИХ ЕКЗАМЕНАХ?

Тема хабарництва і блату в освіті щоразу набирає гостроти під час вступних екзаменів у вищі та інші навчальні заклади.

Анастасія ФІЛАТЕНКО

Тема хабарництва і блату в освіті щоразу набирає гостроти під час вступних екзаменів у вищі та інші навчальні заклади. Якщо послухати керівників, то в цьому році поставлено заслін цим ганебним явищам.
Начальник обласного управління освіти і науки Михайло Попович повідомив у Луцькому прес-клубі і про таку цьогорічну новинку, як незалежне зовнішнє тестування, і про те, що у приймальні комісії були делеговані, як і в минулі роки, представники влади. Новинкою в цьому році стало і те, що апеляційні комісії сформовані виключно з вчителів шкіл. Є в управлінні пряма телефонна лінія. Вперше в управлінні створено штаб по координації вступної кампанії, є тісна співпраця і взаєморозуміння з приймальними комісіями при вирішенні тих чи інших питань, з якими звертаються вступники чи їх батьки. Як повідомив Михайло Попович, підписано головою обласної ради розпорядження про те, що 19 депутатів будуть вести прийом безпосередньо в навчальних закладах під час набору студентів і після нього.
Проректор Луцького технічного університету, доктор фізико-математичних наук Анатолій Федосов, розповідаючи про цьогорічну вступну кампанію, постукав по столу, запевняючи присутніх, що інформації про хабарництво поки що не надходило ні до приймальної комісії, ні до керівництва університету. Поінформував він журналістів про те, що абітурієнти, хто цього побажав, скористалися результатами зовнішнього тестування. Викликає занепокоєння те, що дуже багато сертифікатів здають вступники на економічні спеціальності. Там і так небагато місць, є пільговики. Тож конкурс тут зростає. Поки що немає такого конкурсу на інженерні професії.
Відповідальний секретар приймальної комісії Волинського університету імені Лесі Українки Олександр Семенов похвалився такою новинкою, як екрани перед корпусами, де йшли екзамени і на які транслювалося все, що відбувалося в аудиторії. І все це бачили батьки. На його думку, це сприяло відкритості і прозорості, що підтвердив, зокрема, лише один випадок за весь час екзаменів вилучення з аудиторії вступника, що користувався посібником. Минулого року таких випадків було 14. Щодо хабарництва, то він наголосив, що це питання у якійсь мірі підігрівають у суспільстві й засоби інформації. До приймальної комісії на «телефон довіри» дзвінків про хабарництво не надходило.
А начальник відділу державної служби по боротьбі з економічною злочинністю УМВС України у Волинській області Микола Зутько не згоден з такою благодушністю освітян. Він наводить конкретні факти хабарництва в освіті. Йшлося про тих, хто попався на поборах в останні роки — і це ще раз підтвердило живучість цього ганебного явища. Красномовна і така цифра: вже в цьому році наші правоохоронці зафіксували в обласному центрі 45 фактів хабарництва. Серед звинувачуваних і вже засуджених є викладачі профтехосвіти, коледжу, технікуму та обох наших провідних університетів — Волинського та Луцького.
Микола Зутько зупинився на виявлених у нинішньому році фактах хабарництва у вищих навчальних закладах Волині. Одна справа завершена і скерована до суду, інша — в стадії дослідування. Досі, на жаль, є викладачі, які беруть гроші з студентів і за екзамени під час навчання. Виходить, що вони розписуються в залікових книжках не за знання студента, а за гроші, які їм дають.
А виконуючий обов’язки начальника відділу обласної прокуратури Сергій Дунець уточнив, що слідчі органи прокуратури ведуть три справи хабарництва в освіті. Одну справу вже завершено, дві ще в провадженні. І по усіх трьох справах звинуваченими у хабарництві проходять саме викладачі вищих навчальних закладів.
Колишній депутат міської ради і викладач Волинського університету імені Лесі Українки, а нині голова громадської організації «Антикримінальний вибір» на Волині Сергій Кічий зазначив, що роками борються правоохоронні органи з хабарництвом, а його не меншає. Він добре знає, що є категорія викладачів-хабарників, про це кажуть їх колеги, студенти, але коли доходить до того, щоб засвідчити про ці ганебні факти письмово, з тих чи інших причин вони не наважуються. Він вніс кілька пропозицій, як цю справу мали б викорінювати у самих навчальних закладах, зокрема і через анонімне опитування студентів про викладачів.
Telegram Channel