Курси НБУ $ 41.55 € 46.75

ЮЩЕНКО ПРОМІНЯВ ТИМОШЕНКО НА ЯНУКОВИЧА

Мільйонам українців таке могло приснитись тільки у кошмарному сні: Віктор Янукович та Віктор Ющенко, які на президентських виборах обзивали один одного найгіршими словами, відтепер будуть керувати Україною в парі: учора Верховна Рада призначила лідера регіоналів прем`єр-міністром України

Мільйонам українців таке могло приснитись тільки у кошмарному сні: Віктор Янукович та Віктор Ющенко, які на президентських виборах обзивали один одного найгіршими словами, відтепер будуть керувати Україною в парі: учора Верховна Рада призначила лідера регіоналів прем`єр-міністром України

Василь УЛІЦЬКИЙ


БАБА ПАРАСКА ХОТІЛА ПОВІСИТИСЬ...
Увечері 2 серпня країна так і не дочекалася звернення Президента Віктора Ющенка до народу, у якому він мав оприлюднити своє рішення про долю Верховної Ради. Все йшло до розпуску парламенту, але зранку на українців чекала інша вражаюча новина: в результаті переговорів, які затягнулись до другої ночі, Віктор Янукович погодився підписати Універсал національної єдності, а Ющенко – подати кандидатуру Януковича на посаду прем`єра.
Підписання документа відбулось наступного дня. Свій підпис під Універсалом з лідерів парламентських політичних сил не поставила тільки Юлія Тимошенко. «Наша політична сила не буде називати цей документ Універсалом, а називатиме його актом політичної капітуляції помаранчевого табору», - заявила вона під час «круглого столу». Тимошенко порівняла перший та остаточний варіант тексту Універсалу і звинуватила Президента в тому, що він здав позиції по найважливіших питаннях: мови, ЄЕП, НАТО.
Під час „круглого столу” лідер БЮТ та Президент обмінялись словесними уколами. Після того, як Юлія Тимошенко заявила про те, що політична зрада перетворилась „в інфекційну хворобу, яка невідомо яким способом передається”, Віктор Ющенко роздратовано перебив її і сказав, що „це не базар”. На це Тимошенко попросила дозволити опозиції говорити і сказала: «Зрада не торкнеться нашої політичної сили. Ми не дамо працювати в тіньових кулуарах». В цей момент здавалось, що Юлія Тимошенко ось-ось заплаче...
Після рішення Президента представники „Пори” та БЮТ згорнули свої намети та провели під стінами Секретаріату Президента акцію прощання з Президентом, який був „символом демократичної боротьби і зрадив усіх громадян, які стояли на Майдані”. Віктору Ющенку залишили „подарунки” - намети з Майдану, металеві діжки, мегафон, помаранчеві футболки, перев’язані чорною стрічкою. Активісти розчавлювали руками апельсини й кидали їх на купу «подарунків».
У закритті наметового містечка БЮТу взяла участь баба Параска. „Україна молода” пише, що у ніч, коли Ющенко оголосив про своє рішення, баба Параска втратила над собою контроль і нібито навіть намагалась повіситись. Її врятували депутати від БЮТ.

НОВА КОАЛІЦІЯ

«Наша Україна» і Партія регіонів підписали меморандум про створення широкої коаліції. Учора до них приєдналися соціалісти. Водночас лідер Компартії Петро Симоненко заявив, що не збирається підписувати меморандум, оскільки вважає, що усі політичні сили, які хочуть долучитися до коаліції, мають підписати угоду антикризової коаліції.
Тим часом за словами регіонала Євгена Кушнарьова, про створення коаліції національної єдності повинні були оголосити учора після голосування по кандидатурі прем’єр-міністра. Однак проблеми у функціонуванні широкої коаліції проявились уже на самому початку. Коли Верховна Рада проголосувала за своєю квотою за чотирьох суддів Конституційного суду, але не підтримала п`яту кандидатуру – Петра Стецюка від „Нашої України” - пішли чутки, що Президент може відкликати подання на кандидатуру прем’єр-міністра. Один з лідерів „Нашої України” Анатолій Кінах звинуватив регіоналів у порушенні домовленостей і заявив, що до обрання усіх суддів за квотою парламенту його фракція не братиме участі у формуванні уряду.
Тоді Голова Верховної Ради Олександр Мороз запропонував повторно проголосувати за Стецюка. З другої спроби його кандидатуру підтримали. Тільки після цього у парламент прибув Віктор Ющенко. У своєму слові він наголосив, що суперечності, якими зараз живе суспільство, принесли „не шахтар з Донецька чи лісоруб із Прикарпаття”, а народні депутати. Він закликав консолідувати суспільство.
...Ющенко став свідком голосування за затвердження Віктора Януковича на посаді прем`єра: за лідера регіоналів віддав свій голос 271 депутат, проти - 9. З них: Партія регіонів – 184, колишні бютівці – 6, „Наша Україна” – 30 (з 80), соцпартія – 30, компартія – 21. Наш земляк, член „Нашої України” Володимир Карпук голосував проти.
Учора народні депутати також проголосували за продовження вечірнього засідання Ради до тих пір, поки не буде обрано новий Кабмін.

ХТО БУДЕ В ОПОЗИЦІЇ?

Уже на „круглому столі” Юлія Тимошенко заявила, що з часом її сила з парламентської може перетворитись і в позапарламентську. Бютівці розраховують, що до фракційного опозиційного альянсу, крім них, увійдуть деякі представники з „Нашої України” та Соцпартії. Про своє бажання працювати в опозиції заявив нашоукраїнець Микола Катеринчук. Він сказав, що разом з ним в опозицію можуть перейти В’ячеслав Кириленко, Руслан Князевич, Ксенія Ляпіна, Рефат Чубаров і Ярослав Кендзьор. Останній, до речі, заявив, що вважає нормальним, що партійна група Народного Руху України не перебуватиме у новій коаліції („перебування в одній коаліції з комуністами неможливе”), але підтримуватиме Президента.
Юлія Тимошенко наголосила, що, на її переконання, події 2004 року не були марними для країни, незважаючи навіть на те, що Віктор Янукович повертається до влади. «Ця банда сьогодні приходить в іншу країну з іншим народом, і їм не дадуть розгулятися», - заявила вона. На думку аналітиків, Тимошенко обов`язково скористається недоліками в діях різношерстої коаліції і активно збільшуватиме армію своїх прихильників.

ЩО НАС ЧЕКАЄ?

Олесь Доній, політолог:
- Національне примирення не досягається ані створенням коаліції, ані підписанням універсалів, це глибша проблема. Поки що можна говорити, що ситуація не почала розвиватися у гіршому руслі. Бо була реальна небезпека регіонального протистояння, яка впритул могла наблизитись до розколу. Зараз ця загроза відкладена далі, але це не значить, що вона не зникла.

Віктор Небоженко, політолог:
- В економіці, напевне, особливих змін не буде. У зовнішній політиці з приходом Януковича буде, як за Кучми: поновиться багатовекторність. Тобто, прем`єр, перебуваючи з візитом у Москві, говоритиме гарні слова Путіну, а в Брюсселі обіцятиме швидкий вступ України до НАТО.

Олег Соскін, політолог:
- Перша проблема, яку слід розв`язати Януковичу, як главі уряду: яким чином при високих світових цінах на газ забезпечити Україну цим паливом. Для цього йому, очевидно, доведеться увійти у конфронтацію з Росією, оскільки головним збудником цієї ситуації є Росія. Це буде першим серйозним іспитом для нового прем`єра.

Глєб Павловський, російський політолог.
Він вважає, що повернення Віктора Януковича на посаду прем’єр-міністра означає провал «помаранчевої» коаліції і стратегії розширення НАТО на Схід. Павловський звернув увагу на те, що Ющенко подвоїв свою квоту в уряді: він може пропонувати парламенту на затвердження голів міністерства закордонних справ, оборони і внутрішніх справ. За словами політолога, це може призвести до створення двох урядів: один буде управлятися Януковичем, інший - Президентом. Отже, є загроза двовладдя.

Вадим Карасьов, політолог:
- Підписання Універсалу за формою було компромісним рішенням, але по суті воно - капітулянтське. Ющенко не став своїм на сході, але може стати чужим на заході. Думаю, що нова коаліція проіснує досить довго. Причому «Нашій Україні» навряд чи вдасться підірвати її зсередини. В соратників Президента занадто слабкі позиції для того, щоб диктувати свої умови. Таким чином, вони стануть заручниками регіоналів, такими статистами, які будуть робити вигляд рівноваги політичних сил у коаліції.

ЦИТАТА
Віктор Медведчук:
- Думаю, що сьогоднішній політичний трилер, швидше за все, переросте в серіал, і ми ще побачимо серії «Коаліція-2», «Остання коаліція», «Коаліція повертається» і так далі.

ТИМ ЧАСОМ...
В ЯНУКОВИЧА НЕ ВІРЯТЬ НАВІТЬ У КРИМУ

Майже кожен другий з 1046 учасників проведеного в Севастополі телевізійного опитування вважає, що з призначенням Віктора Януковича главою уряду ситуація в Україні погіршиться. На погіршення ситуації очікують 44 відсотки опитаних. n


ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ПЕРШИЙ І ОСТАТОЧНИЙ ВАРІАНТ УНІВЕРСАЛУ
(найпринциповіші положення)


ЩОДО МОВИ
„Забезпечення статусу української мови як єдиної державної мови та мови офіційного спілкування органів влади... гарантування прав мов національних меншин... ”.
„Всебічний розвиток і функціонування української мови як державної та мови офіційного спілкування... як основи самоідентифікації народу і держави. Гарантування... вільного використання у всіх життєвих потребах російської чи іншої рідної мови відповідно до Конституції України та Європейської хартії регіональних мов або мов меншин”.
ЩОДО НАТО
„Приєднання до плану дій щодо членства в НАТО».
„Взаємовигідна співпраця з НАТО у відповідності із Законом України «Про основи національної безпеки України» (у редакції, чинній на дату підписання цього Універсалу). Вирішення питання щодо вступу до
НАТО за наслідками референдуму, який проводиться після виконання Україною усіх необхідних для цього процедур”.

ЩОДО ЄЕП
У першому варіанті згадки про ЄЕП не було.
„Завершення робіт щодо участі... в ЄЕП на принципах різнорівневої та різношвидкісної інтеграції з урахуванням норм і правил СОТ...”
ЩОДО ЦЕРКВИ
„...Підтримка прагнень до утворення єдиної помісної Української православної церкви”.
„... Поважне ставлення до об`єднавчих прагнень віруючих... без втручання держави та політичних сил”.
ЩОДО ЄС
„Неухильне виконання Плану дій „Україна - ЄС”.
„Продовження... європейської інтеграції... з перспективою вступу... до ЄС. Неухильне виконання Плану дій „Україна - ЄС”.
Telegram Channel