Відразу помітив, що у директора неповної середньої школи гарний настрій. Олексій Федорович Довмат не приховував задоволення:
— Ото привітав колегу Олексія Поліщука з Колоденки — його син захистив докторську дисертацію. Хорошим учнем був Ярослав, і в науці не пасе задніх. Виправдав сподівання педагогів.
Отже, в Самострілах додалося ще одного вченого — вихідця із села.
Відразу помітив, що у директора неповної середньої школи гарний настрій. Олексій Федорович Довмат не приховував задоволення: — Ото привітав колегу Олексія Поліщука з Колоденки — його син захистив докторську дисертацію. Хорошим учнем був Ярослав, і в науці не пасе задніх. Виправдав сподівання педагогів. Отже, в Самострілах додалося ще одного вченого — вихідця із села.
Василь ЯНОШІ
Якщо просто перелічити усіх докторів і кандидатів наук, які родом із цього невеличкого волинського села, то вийде доволі-таки довгенький список. Тому сказане знайомим уточню. Особисто знаю завідувача кафедри української літератури Рівненського гуманітарного університету давно. Ярослав Поліщук — авторитетний науковець, краєзнавець, досвідчений викладач, з-під пера якого вийшло чимало цікавих розвідок. Варто хоча б назвати книги «Шевченко і Рівненщина», «Рівне», «Мандрівка крізь віки», «Література рідного краю». Тому зрозуміла гордість педагога, що його вихованець сягнув такої висоти. Вихідцем із Самостріл був і колишній президент НАН України (1922—1928), ботанік зі світовим ім’ям Володимир Липський, відомий багатьма працями з питань флористики, систематики, географії рослин. Він відкрив та описав нові чотири види і понад 240 видів та різновидів вищих рослин, його ім’я присвоєне (на різних континентах) двом родам і 56 видам судинних рослин. Небагато знайдете таких вчених, які були б такими відомими в ботаніці. Варто згадати ще одного самострільця — академіка, колишнього голову Західного наукового центру НАН України, лауреата Державної премії України (1975 р.) в галузі науки і техніки Ярослава Підстригача. До речі, молодший брат його Тарас — також доктор фізико-технічних наук, працює в науково-дослідному закладі. У НАН України трудиться їхній земляк, доктор філологічних наук Сергій Забужко; в Києві очолює лазарет кандидат медичних наук Олександр Зима, в одному з львівських вузів викладає кандидат історичних наук Володимир Свистонюк, а в Острозькій академії — кандидат філологічних наук Анатолій Криловець. Разом із директором школи ми підрахували, що 20 вчених і науковців — вихідці з невеликого села — працюють у різних куточках України. Має чим гордитись дев’ятирічка. Задумавсь: чи є щось подібне в інших поселеннях? Виявляється, село Чайковичі на Львівщині — мала батьківщина аж трьох гетьманів Війська Запорізького. З Маслівки, що на Київщині, походили чотири Герої Радянського Союзу; а славнозвісна Дермань (Рівненщина) дала національній культурі трьох письменників зі світовим ім’ям. Не за горами той час, коли дочекаємось, що Самостріли порадують найбільшою кількістю вчених — академіків, підтвердивши високий інтелектуальний потенціал. n