
Директор Берестечківського народного історичного музею Олег Дергай проводить екскурсію.
У древньому Берестечку побували юні гості (Фото)
Цими днями директор Берестечківского народного історичного музею Олег Дергай привідкривав завісу минувшини здобувачам освіти Радомишльського ліцею
Учні і педагоги оглянули зброю та особисті речі українських повстанців, збірку світлин лікарів УПА, грошові документи ОУН-УПА періоду боротьби за незалежність України, друковані матеріали та листівки, що виготовлялися в криївках, а також Євангеліє місцевого колишнього зв’язкового, автокефального священника Пилипа Романюка.
Значну увагу приділив Олег Дергай розповіді про бофони – бойові гроші з національною символікою ОУН-УПА, відповідними написами й фіксованими номіналами. За його словами, упівці, беручи в селян одяг та продукти харчування, розплачувалися з ними бофонами, із надією, що коли буде українська держава, людям повернуть кошти, витрачені на утримання своєї підпільної армії. Однак, пізніше виходило навпаки – за знайдені енкаведистами такі грошові документи можна було потрапити до в’язниці.
У п’ятнадцять років, потрапивши під потяг, втратив ліву ногу. Вийшовши зі шпиталю, сам змайстрував собі протез, а за кошти, отримані від власника залізниці в якості компенсації, вивчився у Варшавській Академії мистецтв на художника.
Велика роль у процесі героїчної боротьби за незалежність України належала пропагандистським матеріалам. Вагомим у цьому плані вважається внесок художника-графіка світового рівня Ніла Хасевича. Народився він у селі Дюксин на Волині в родині диякона Антона Хасевича. Навчався в духовній семінарії. У п’ятнадцять років, потрапивши під потяг, втратив ліву ногу. Вийшовши зі шпиталю, сам змайстрував собі протез, а за кошти, отримані від власника залізниці в якості компенсації, вивчився у Варшавській Академії мистецтв на художника.
Твори Ніла Хасевича експонувалися в галереях Варшави, Берліну, Праги, Рівного, Львова. Він отримував пропозиції, пов’язані з виїздом за кордон, однак свідомо вступив до підпілля, ставши членом редколегії, яка випускала часописи, листівки та плакати для потреб ОУН-УПА. Перебуваючи в криївках, Ніл усю свою майстерність спрямовував на виготовлення обкладинок, карикатур, штампів, печаток, бофонів і проєктів військових нагород. Зазнав переслідування представників НКВД, яке не зламало його сили духу. Він мужньо загинув у криївці на Рівненщині.
Після завершення пізнавальної розповіді про діяльність ОУН-УПА на Волині Олег Дергай провів екскурсію до Свято-Троїцького собору, побудованого з метою увічнення пам’яті козаків, полеглих у битві під Берестечком у 1651 році, а також до костелу Святої Трійці, спорудженого поляками в ХVІІ столітті.
Галина ДМИТРУК.

