Курси НБУ $ 41.04 € 44.69
Через Північний потік один з тарифів у платіжках українців зросте в 10 разів - прогноз

Україна отримує газ по віртуальному реверсу.

Фото УНІАН.

Через Північний потік один з тарифів у платіжках українців зросте в 10 разів - прогноз

На думку експерта, у разі реверсу газу, платіжки українців стануть набагато «важчими»

В України немає прямих контрактів на постачання газу з Росії й запуск «Північного потоку-2» може суттєво позначитися на платіжках українців.

Про це в інтерв'ю «Голос.uа» заявив економіст Олег Пендзин, передає УНІАН.

«В України немає прямого контракту на постачання газу для власних потреб з РФ – є тільки контракт на транзит РФ - Європа. ГТС це «труба», яка йде в одному напрямку – з РФ в Європу. У цій трубі реверсних ділянок практично немає», - зазначив економіст.

Експерт нагадав, що Україна отримує газ по так званому віртуальному реверсу.

«Щоб зрозуміти, як Україна зараз качає газ з Європи при «трубі», яка технічно не адаптована до цього, потрібно зрозуміти: Україна отримує газ по так званому віртуальному реверсу.  Це означає, що в кінці транзитної «труби» (ГТС) є словацька або угорська компанія, яка є одержувачем російського газу. Ця компанія укладає з НАК «Нафтогаз України» договір про те, що вона частину цього газу продає Україні», - зазначив експерт.

За словами економіста, це газ, який не доходить до Європи.

«Україна на обсяг купленого у цієї компанії газу забирає цей газ з транзитної «труби» на території України. Це газ, який не доходить до Європи. Так відбирати газ з ГТС можна на території Харківської області, Полтавської області. І цей газ відразу йде в розподільні мережі, і ці мережі доводять газ до кінцевого споживача. А тепер уявіть, що немає цього газового транзиту з РФ. Значить, немає газу і для українців. Тому «труба» почне працювати у фактичному реверсі: потік газу буде розгорнуто у бік західного кордону на схід. Якщо цього не зробити, на сході України українці не отримають газ», - заявив Пендзін.

Економіст також нагадав, що зараз тиск в ГТС забезпечується магістральною «трубою».

«Виходить ось що: Україна качає транзитний російський газ, росіяни оплачують цей транзит згідно з чинним до 2024 року контрактом, Україна відбирає частину газу по так званому віртуальному реверсу, а в магістральній «трубі» підтримується високий тиск. У цьому випадку фактично за тиск газу в трубі платять росіяни, оплачуючи транзит. У платіжках українців оплата за цей транзит становить приблизно 1,5 гривні зараз», - зазначив експерт.

На думку експерта, у разі реверсу газу, платіжки українців стануть набагато «важчими».

«Якщо ж буде відрізана російська «труба» і буде розпочато фактичний реверс газу, то за роботу великих компресорів платитиме не «Газпром», а українці. Так от вартість транспортування газу в цьому випадку, за деякими підрахунками, може зрости в 10 разів, і платити за це українці будуть вже зі своїх кишень – за сам імпортний газ і за його дороге транспортування. Я припускаю, це буде в рази дорожче, ніж зараз», - зазначив експерт.

Читайте також: Українців закликали озброюватися біноклями: рахуватимемо ворон та горобців (Фото)

Реклама Google

Telegram Channel