
Зі святом!
Між справжнім і московським Різдвом є різниця
Український журналіст висловив думку, що почати треба із назви. Щоб Різдво 7 січня офіційно називалося «московським Різдвом» – так само, як і всі інші свята за московським церковним календарем
-- Вона приблизно така сама, як між чужою та нашою власною перемогою, -- міркує журналіст Микола Несенюк, блок якого опублікувала «Газета по-українськи».
Ще малим я дуже дивувався такому явищу, як «старий Новий рік». Дитяча логіка не сприймала цього словосполучення – нове не може бути старим, а старе – новим! Але з роками потроху звик – хіба мало відвертих дурниць ми говоримо щодня, навіть цього не помічаючи? Отой «старий Новий рік» десятиліттями існував десь на задвірках моєї свідомості. Спочатку, у комуністичні часи, як чудернацьке свято, яке дорослі відзначають із горілкою та ковбасою, і про яке нічого не кажуть по телевізору і нічого не пишуть в газетах. Згодом, вже за часів нашої омріяної незалежності, як передостанній видих нескінченної зимової пиятики, що починалася ще на Андрія у середині грудня.
Говорити щось про несумісність нашої європейської спрямованості з «дньом савєцкай армії» не було жодного сенсу – народ вперто вітав один одного, пив та закушував.
Якось так склалося, що наші люди зуміли прилаштуватися до практично усіх свят – від комуністичних до церковних – однаково збираючись разом та споживаючи певну кількість їжі та питва. Говорити щось про несумісність нашої європейської спрямованості з «дньом савєцкай армії«та «мєждународним женскім дньом» не було жодного сенсу – народ вперто вітав один одного, пив та закушував. Те ж саме було на Великдень, який успішно співіснував із «празнікам первава мая» та «дньом пабєди». І нікого це не дивувало. То що вже казати про два Різдва та два Нових роки!
Цього року все змінилося. Гадаю, що вже ніхто в Україні ніколи не відзначатиме «23 фєвраля» чи «9 мая». Навіть президент Зеленський, який рік тому кликав нас на «шашликі на дєнь пабєди». Думаю, що врешті самі помруть і 8 березня, і 1 травня.
З церковними святами складніше. Більшість православних українців досі ходить до російської церкви і, як видається, ходитиме і далі попри «обшуки СБУ». Хіба що цих православних почнуть розстрілювати з кулемета прямо з-за іконостасу. Не хочеться, щоб до цього дійшло, хотілося би знайти більш мирний спосіб навернення українців до сучасного церковного календаря, де немає Різдва 7 січня і щедрування на Василя у «старий Новий рік».
Думаю, що почати треба із назви. Щоб Різдво 7 січня офіційно називалося «московським Різдвом» – так само, як і всі інші свята за московським церковним календарем. Може, хтось хоча б тоді зрозуміє, що святкувати за календарем агресора це не просто гріх, це щось більше! Але до цього ще довго. Скільки саме? Не знаю, може, процес затягнеться. Або навпаки – станеться як з «23 фєвраля»… Головне – здобути справжню, а не чужу перемогу, день якої буде для нас святом більшим за Різдво, нехай Бог простить…
Читайте також: «Колядою вимолюймо перемогу: митрополит Луцький і Волинський Михаїл привітав волинян із Різдвом Христовим»
