«Кордони у межах 1991 року»: Зеленський розповів про деталі розмови із Сі Цзіньпіном
Президент України Володимир Зеленський 26 квітня у Telegram прокоментував телефонні переговори з главою КНР Сі Цзіньпіном
«Під час годинного спілкування обговорили весь комплекс актуальних питань двосторонніх відносин. Окрему увагу приділили шляхам можливої взаємодії з метою встановлення справедливого і сталого миру для України», – написав український лідер
Зеленський наголосив, що територіальну цілісність України мають відновити у межах 1991 року. «Ніхто не бажає миру більше, ніж український народ. Ми – на своїй землі і боремося за наше майбутнє, реалізовуючи невід'ємне право на самооборону. Мир має бути справедливим і стійким, заснованим на принципах міжнародного права і поваги до Статуту ООН. Не може бути жодного миру за рахунок територіальних компромісів», – заявив президент України.
Мир має бути справедливим і стійким, заснованим на принципах міжнародного права і поваги до Статуту ООН. Не може бути жодного миру за рахунок територіальних компромісів.
За словами глави Української держави, лідери країн під час бесіди обговорили також шляхи зміцнення українсько-китайського партнерства. «До повномасштабного російського вторгнення Китай був торговельним партнером України номер один. Вірю, що наша сьогоднішня розмова дасть потужний імпульс для повернення, збереження та розвитку цієї динаміки на всіх рівнях», – підсумував Зеленський.
Тим часом розмову лідерів прокоментував прессекретар Зеленського Сергій Никифоров. За його словами, їхнє спілкування «дає надію на те, що українсько-китайські взаємини та їхній розвиток отримають новий поштовх».
За словами Никофорова, «важливим є сам факт розмови, відновлення діалогу з 2021 року на найвищому рівні», що збіглося з призначенням посла України в Китаї Павла Рябікіна.
«Відбувся обмін думками. Глава КНР уже особисто представив китайський мирний план... Президент України розповів про свою формулу миру... яка складається з 10 кроків, яка є для нас пріоритетною у досягненні миру, – розповів Никифоров. – Є певні моменти, у яких уже є точки перетину, – це те, що стосується невикористання ядерної зброї, нерозповсюдження ядерної зброї. Це навіть стосується, що не можна цивільні ядерні об'єкти брати в заручники. І це ті точки перетину української й китайської позиції, з яких можна починати й надалі розвивати цей діалог. Ну і так само Китай зацікавлений у відновленні миру».
За словами спікера Зеленського, це була перша за довгий час розмова лідерів КНР і України, від якої «не очікували якихось конкретних домовленостей». «Це був обмін поглядами, думками, на деякі найважливіші зараз питання, серед яких, звичайно ж, російське вторгнення... Це перший крок до відновлення і розвитку українсько-китайських взаємин. Ще зарано ставити оцінки», – резюмував Никифоров.
До речі, китайські ЗМІ повідомляли, що Сі Цзіньпін переконував Зеленського в необхідності діалогу й переговорів, назвавши їх «єдиним життєздатним виходом», тоді як «у ядерній війні ніхто не виграє».
За підсумками розмови Китай відрядить із візитом в Україну спеціального представника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо врегулювання воєнного конфлікту, зазначили у МЗС країни.