
Реклама.
Виїзд за кордон на роботу під час війни: що потрібно знати
На жаль, у зв’язку з воєнним станом в Україні виїзд чоловіків за кордон на роботу став неможливим. Але відшукати достойного роботодавця на сайті закордонних вакансій та залишити територію України в пошуку кращого життя дозволяється іншим категоріям громадян. До них належать жінки, люди похилого віку та діти. У будь-якому разі слід бути обізнаним у чинних законних підставах та мати на увазі, що виїзд за кордон на роботу під час воєнного стану передбачає певні особливості.
Чи мають право чоловіки виїхати за кордон під час війни
Дорога до роботи за кордоном залишається безперешкодною для деяких чоловіків, але це стосується лише тих, хто:
- має документально підтверджену інвалідність та визнаний непридатним до військової служби;
- супроводжує під час виїзду людину з інвалідністю;
- є батьком 3 або більше дітей неповнолітнього віку;
- виховує неповнолітню дитину без матері;
- їде за кордон на лікування.
Закон надає право на виїзд також чоловікам деяких професій:
- членам екіпажів морських суден, що від’їжджають до місця роботи;
- залізничникам;
- персоналу авіаційних сполучень при виїзді з метою відрядження чи навчання;
- водіям, що забезпечують міжнародні перевезення;
- водіям-перевізникам гуманітарних вантажів;
- спортсменам та їх наставникам для участі у міжнародних змаганнях.
Також отримати дозвіл на виїзд можуть діячі культури та народні депутати. Слід зауважити, що з плином часу положення закону зможуть змінюватись, тому варто зайвий раз пересвідчитись в їх актуальності.

Що потрібно для виїзду за кордон на роботу
Щоб безперешкодно перетнути кордон у 2024 році, перш за все слід згадати про термін дії свого закордонного паспорта. Якщо він спливає впродовж найближчих 3-6 місяців, то у приймаючої країни з’являться об’єктивні підстави для відмови у в’їзді. Перетнути кордон, маючи при собі лише внутрішній паспорт, можуть тільки люди, що вважаються біженцями з регіонів, де ведуться бойові дії.
Якщо військово зобов’язана людина планує виїзд за кордон на роботу, то їй знадобиться документальне підтвердження дозволу на перетин державного кордону. В такій якості може бути пред’явлено:
- витяг з протоколу ТЦК, що містить рішення про надання відстрочки;
- медичний висновок про визнання тимчасової непридатності до служби в збройних силах;
- військово-обліковий документ з записом про надану відстрочку.
Громадяни України мають можливість від’їжджати без обов’язкового оформлення візи до 112 країн. Якщо виникає необхідність залишитись для роботи за кордоном впродовж великого проміжку часу, то слід подбати про офіційну візу від країни призначення.
Дехто зневажливо ставиться до оформлення поліса медичного страхування, який не завжди вимагається під час перетину державного кордону. Але треба врахувати, що ніхто не застрахований від непередбачуваних ситуацій, які можуть мати неприємні наслідки. Враховуючи доволі високу вартість медичних послуг для іноземців, слід своєчасно потурбуватись про страховку, яка дозволить уникнути зайвих витрат.
В яких ситуаціях слід відмовитись від працевлаштування за кордоном
Враховуючи велику кількість громадян України, які вже мешкають за межами своєї батьківщини, виникають ризики, що стосуються як торгівлі людьми, так і примушення до праці. Тому планувати закордонну поїздку варто лише тоді, коли є в наявності однозначні відомості про роботодавця та офіційний дозвіл на роботу, у якому зазначена майбутня професія та термін дії договору про співробітництво.
Відмовитись від отриманої пропозиції варто негайно, якщо є будь-які підозри стосовно чесної поведінки, відчувається психологічний тиск та постійні маніпуляції фактами зі сторони роботодавця.
