Курси НБУ $ 41.49 € 45.19
Що каже православна церква про лайку

Лихослів’я забруднює не тільки мову, але й саму душу людини.

Фото із сайту ukr.media.

Що каже православна церква про лайку

Слово – це не будь-яка звукова енергія. Це – символічна дійсність, яка несе та об’єднує в собі реальність. Слово, що промовляє Святе Ім’я Ісуса, приносить присутність Ісуса. Слово благословення приносить також благословення. І слова прокляття, матюки, якими ми зловмисно проклинаємо, лаємо, – не є пустими звуками, а мають свої жахливі наслідки

«Нехай не виходить жодне погане слово з ваших уст…»

Ніхто, абсолютно ніхто не повинен проклинати, лаятися. Хто проклинає, матюкається, той стає інструментом диявола. А прокляття – це не говорити лише зле або говорити про когось погано, що є гріхом. Це –засудити когось або щось до знищення. Прокляття, матюки є тяжкими гріхами.

У Біблії є чимало уривків, які застерігають вірян від вживання недостойної мови. Наприклад, у Посланні до Ефесян апостол Павло пише:

«Нехай не виходить жодне погане слово з ваших уст, а тільки добре для настанови у вірі, щоб воно приносило благодать тим, хто слухає» (Ефесян 4:29).

Цей уривок наголошує на важливості позитивної й корисної мови, яка приносить користь і благодать навколишнім.

Святі отці також багато писали про важливість чистоти мови. Наприклад, святитель Іоан Золотоустий зазначав, що мова є відображенням душі людини і підкреслював, що непристойні слова і матюки забруднюють не тільки мову, але й саму душу людини.

Святий Василій Великий також попереджав про небезпеку гріховних слів.

У своїх проповідях він казав, що язик є інструментом, через який ми можемо як прославляти Бога, так і грішити, ображаючи інших.

Православна церква має низку канонів і правил, що регламентують поведінку вірян. Серед них є й ті, що стосуються мови. Наприклад, 20-те правило святого Василія Великого вимагає від вірян утримуватися від всякої форми богохульства і нецензурної лексики.

Православна церква вчить, що духовне вдосконалення включає контроль над власними думками, словами і вчинками. Святий Іоан Ліствичник у своїй праці «Ліствиця» зазначає, що слово – могутня зброя, і віряни повинні навчитися використовувати її мудро і з любов’ю. Матюки та  непристойні слова розглядають як прояви духовної слабкості й недосконалості.

Священнослужителі часто дають практичні поради щодо уникнення матюків. Вони радять, що регулярна молитва і читання Біблії допомагають зосередитися на духовних цінностях і очистити свої думки та мову.

Сповідь і покаяння, визнання своїх гріхів і щире покаяння допомагають боротися з гріховними звичками, включаючи вживання нецензурної лексики.

Православна церква категорично засуджує вживання матюків, вбачаючи в цьому гріх і духовну шкоду. Вчення Біблії, святих отців і церковні канони закликають вірян до чистоти мови й духовного вдосконалення. Уникання нецензурної лексики є важливою складовою життя кожного християнина, що прагне жити згідно із вченням Христа і церковними традиціями.

«Діти, які чують лайку від батьків, схильні вживати її самі»

Часте вживання матюків та прокльонів може негативно впливати на емоційний стан людини. Вони можуть сприяти підвищенню рівня агресії, стресу та тривожності. Діти, які регулярно чують такі вирази від батьків, можуть відчувати страх, тривогу і невпевненість.

Прокльони та матюки знижують самооцінку людини. Якщо дитина постійно чує негативні слова на свою адресу, вона починає вважати себе невартісною чи недостойною.

Уживання таких слів може призвести до погіршення відносин з іншими людьми: викликати конфлікти, непорозуміння та втрату довіри.

Використання ненормативної лексики знижує рівень мовної культури.

Діти, які чують матюки від батьків, схильні вживати їх самі, що може негативно вплинути на їхні соціальні взаємини та сприйняття в суспільстві, призвести до агресивної поведінки, проблем із соціалізацією та труднощів у взаєминах.

Регулярне лихослів’я та прокльони у присутності дітей спричиняють психологічні травми, які впливають на їхнє духовне, емоційне та психічне здоров’я в довгостроковій перспективі.

Хто проклинає, матюкається, той стає інструментом диявола.

Тому важливо усвідомлювати силу слів і відповідально ставитися до їх використання, особливо – у присутності дітей.

У Біблії на батьків покладено велику відповідальність за виховання дітей у вірі та моралі. У книзі Притч сказано: «Навчай хлопця [шляху], яким він має йти, і коли він стане старшим, не відійде від нього» (Притчі 22:6). Це означає, якщо батьки вживають матюки і прокльони, діти можуть почати наслідувати цю поведінку.

А християни вірять, що батьки несуть відповідальність перед Богом за виховання своїх дітей у дусі любові, поваги та віри, а використання ненормативної лексики суперечить цим обов’язкам.

Батьки повинні молитися про допомогу у контролі своїх слів і емоцій.

Молитва допоможе знайти сили для зміни поведінки.

Важливо навчати дітей християнських цінностей, включаючи важливість використання добрих і чистих слів. Це можна робити через читання Біблії, обговорення її вчень, а також є особистим прикладом.

Якщо батьки роблять помилки і використовують ненормативну лексику, важливо просити прощення у Бога і в дітей. Це навчить їх цінності покаяння та прощення.

Лихослів’я створює негативну енергетику

Часте вживання матюків впливає на репутацію людини та її професійні перспективи. Роботодавці, колеги та інші люди сприймають таку людину як менш професійну або менш виховану.

Вважається, що слова мають енергетичну силу. Прокльони, які спрямовані на інших, створюють негативну енергію, яка впливає як на того, хто їх вимовляє, так і на того, кому вони адресовані.

У багатьох культурах і релігіях вважається, що прокльони можуть мати довготривалі негативні наслідки для людини. Наприклад, у християнстві прокльони розглядаються як гріх і порушення Божих заповідей.

Матюки і прокльони забруднюють душу і віддаляють людину від Бога.

Християнство наголошує на важливості духовної чистоти та контролю за своїми словами і вчинками. Ненормативна лексика та прокльони руйнують взаємини між людьми, а християнство вчить любові до ближнього, прощення та миру.

Використання образливих слів суперечить цим принципам і може призводити до конфліктів і розбрату.

Таким чином, із погляду християнства, використання матюків суперечить вченню про любов, повагу та доброту. Біблія закликає до чистоти мови та дій, наголошуючи на важливості слова як інструменту, який може як будувати, так і руйнувати. Усім слід працювати над зміною мовних звичок і підтримувати позитивні моделі поведінки для створення здорового і гармонійного суспільства.

Протоієрей Ігор Андрес ВЕРЕТКА КАЗМІРЧУК, настоятель храму Волинської ікони Божої Матері с. Богушівка Луцького району Іоанно-Богословського деканату та храму Святого Апостола Андрія Первозванного с. Верхівка Луцького району Успенського деканату

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: Чого боїться схожий на путіна український актор.

Реклама Google

Telegram Channel