
В ягідних піснях збиральниці співали про життя, побут людей, кохання і жіночу долю.
Ягідні пісні і молитви: у волинських селах зберігають обряди збирання у лісі чорниць
Традиції та обряди під час збирання чорниць у Камінь-Каширському районі належать до нематеріальної культурної спадщини Волині
У деяких селах цих традицій ретельно дотримуються і сьогодні.
Як розповіла Суспільному директорка Центру культури та дозвілля Камінь-Каширської міської ради Алла Глущук, на Волині залишилося небагато жінок, які знають обрядові пісні й дотримуються традицій збирання чорниць або як ще кажуть місцеві — «черніки», «ягод» чи «сосгод».
Існує усього декілька «ягідних» пісень, які виконували господині. Кожен похід у ліс також супроводжувався словесними заклинаннями й примовками.
«Починаючи брати ягоди, молилися, просили Божої помочі й захисту від усякої «нечисті», вужів, гадюк. Переважно перед збиранням ягід просто промовляли «Поможи, Боже!», «Господи, поможи мені сгод набрати» або проказували молитву «Отче наш», — додала Алла Глущук.
По чорниці жінки ходили групами. З допомогою традиційних пісень перегукувалися між собою. В ягідних піснях, які збереглися до сьогодні, збиральниці співали про життя, побут людей, кохання і жіночу долю.
Фрагмент однієї з «ягідних пісень», яку в Центрі культури та дозвілля записали зі слів жительки села Підріччя Домни Цьомах:
Беру ягідки, а мені рученьки болять,
Ой, щось на мене воріженьки говорять,
Нехай говорять, як у лісі на вовка,
Ой, бодай же їм заболіла головка.
Як додала Алла Глущук, зараз найбільше традиція побутує у селі Підріччя, де піснеспіви зберігають жінки-старожили. Також обрядів дотримуються у сусідніх селах Краснилівка, Раків-Ліс і Видерта.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: Польща вимагає від України переписати шкільні підручники, де згадується Волинська трагедія.
