МАХІНАТОРИ НА РИНКУ ЗЕРНА - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.33 € 30.73

МАХІНАТОРИ НА РИНКУ ЗЕРНА

ОРГАНИ ПРОКУРАТУРИ ОБЛАСТІ ПОРУШИЛИ 11 КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ ЩОДО ДОТРИМАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА НА ЗЕРНОВОМУ РИНКУ Днями у випуску телевізійних новин з Києва прозвучала інформація про ситуацію на ринку збіжжя в Україні, порушення вимог щодо зберігання та використання зерна державного резерву в ряді областей, серед яких було названо і Волинь. І хоча у нас гостроту хлібної теми завдяки втручанню влади було згладжено, волиняни спокійно пережили пору переднівку, — все ж аналіз ринку зерна врожаю минулого року важливий, як застереження для всякого роду махінаторів.

ОРГАНИ ПРОКУРАТУРИ ОБЛАСТІ ПОРУШИЛИ 11 КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ ЩОДО ДОТРИМАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА НА ЗЕРНОВОМУ РИНКУ
Днями у випуску телевізійних новин з Києва прозвучала інформація про ситуацію на ринку збіжжя в Україні, порушення вимог щодо зберігання та використання зерна державного резерву в ряді областей, серед яких було названо і Волинь. І хоча у нас гостроту хлібної теми завдяки втручанню влади було згладжено, волиняни спокійно пережили пору переднівку, — все ж аналіз ринку зерна врожаю минулого року важливий, як застереження для всякого роду махінаторів.
Як повідомив редакції заступник прокурора області Василь Куренда, виявлено факти перекручення статистичних даних про валовий збір зерна урожаю 2002 року у 22 сільськогосподарських підприємствах області. По окремих господарствах такі дані завищені (в одному з випадків на 169,2 тонни), по деяких — занижені, наприклад, на 63,1 тонни. За фактами подання службовими особами агроформувань в органи статистики недостовірних даних стосовно керівників і головних бухгалтерів порушено 31 адміністративне та два дисциплінарних провадження.
Подекуди «на око» визначали органи місцевого самоврядування обсяги урожаю зерна, зібраного населенням. Нерідко порушення з боку посадовців цих органів мають ознаки злочинів. Так, службові особи Мощенської сільської ради Ковельського району внесли завідомо неправдиві дані у статистичну звітність, що призвело до недостовірного визначення обсягу зібраного господарствами населення урожаю у кількості 634,5 тонни. А результатом стало порушення кримінальної справи. За спотворення статистичних даних кримінальну справу порушено і прокурором Ратнівського району стосовно службовців Річицької сільської ради.
Перекручення статистичної звітності допускали і посадовці органів статистики, як наприклад, заступник начальника Ковельського районного відділу статистики Т.А.Хом’як, у зв’язку з чим теж порушено кримінальну справу.
У ході перевірок, проведених органами прокуратури області, виявлено порушення Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» стосовно збереження збіжжя державного резерву, що містять ознаки кримінально-караних діянь. Любомльським міжрайонним прокурором порушено кримінальну справу за фактом нестачі у ВАТ «Любомльська реалбаза хлібопродуктів» 935 тонн зерна державного резерву.
Службові особи ВАТ «Голобський комбінат хлібопродуктів» без дозволу Державного комітету України з матеріального резерву реалізували 35,7 тонни зерна, що зберігалось на підприємстві, без поновлення його запасів, у зв’язку з чим Ковельським міжрайонним прокурором теж порушена та розслідується кримінальна справа.
Посадовці ВАТ «Луцький комбінат хлібопродуктів № 1» допустили невиправдану нестачу 4,2 тонни ячменю, закладеного на збереження в державні ресурси, в результаті чого державі спричинено збитки на суму 1961 гривню. При цьому в деклараціях про зберігання зерна, що подавалися до інспекції якості та формування сільськогосподарської продукції, відображалась недостовірна інформація.
Перевірками виявлено також низку інших зловживань з боку службових осіб підприємств — суб’єктів ринку зерна. Зокрема, посадові особи обласного дочірнього підприємства ДАК «Хліб України», отримавши банківський кредит на суму 1,8 мільйона гривень під закупівлю зерна, сподівалися погасити його за рахунок коштів банку. Для цього отримали другий кредит на суму 1 мільйон 495 тисяч гривень, надавши в банк інформацію, що ці кошти будуть використані для закупівлі зерна. Проте наприкінці лютого та на початку березня 2001 року з позичкового рахунку ВОДП ДАК «Хліб України» кредитні кошти були перераховані на рахунки чотирьох сільськогосподарських та зернозаготівельних підприємств (з якими до цього були укладені фіктивні договори), і того ж дня вони були повернуті на поточний рахунок підприємства ДАК «Хліб України» і спрямовані останнім на погашення попереднього кредиту. Таким чином було створено видимість використання кредиту для закупівлі зерна, хоч закупівлі фактично не було. Отриманий вдруге кредит банку не повернуто, а стягнення за рахунок застави (зерна) неможливе через його незаконну реалізацію. У зв’язку з цим випадком порушено кримінальну справу, яка розслідується.
Службові особи СГ ТзОВ «Нива» надали фіктивну довідку про наявність у господарстві зернових, обсяги яких не відповідали дійсності і, отримавши у Нововолинському відділенні Ощадбанку кредит в сумі 88183 гривні, реалізували заставлене майно — збіжжя. Посадовці ВАТ «Луцький комбінат хлібопродуктів № 1», використовуючи службове становище, видали приватному підприємцю 50,3 тонни зерна пшениці, з яких 33,6 тонни належало ПВКФ «Гранд-Агро», 8,8 тонни — ВАТ «Волиньагрохім» та 7,5 тонни — підприємству ДАК «Хліб України», чим спричинили останнім збитки. Окрім цього, в результаті незадовільного довготривалого зберігання, допущено нестачу ячменю урожаю попередніх років, в результаті чого державі нанесено збитки на суму понад 50 тисяч гривень. За даними фактами прокуратурою області порушено кримінальні справи.
Всього ж за наслідками проведених органами прокуратури області перевірок дотримання вимог чинного законодавства України на ринку зерна порушено 11 кримінальних справ, з яких три — за фактами перекручень статистичних даних щодо валового збору зерна урожаю 2002 року, а також дисциплінарні та адміністративні провадження стосовно 49 службових осіб. Думається, це послужить уроком для всіх суб’єктів ринку зерна.