ПРАВОВА ШКОЛА АДВОКАТА СЕРГІЯ САФУЛЬКА
ПОДАТКИ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКУ ПРОДУКЦІЮ
ПОДАТКИ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКУ ПРОДУКЦІЮ
Добрий день, Сергію Федоровичу! Звертаються до вас жителі села Боровичі Маневицького району. Більше 30 чоловік у 2009 році написали заяви, щоб їм виділили в натурі земельні паї. Приватна фірма “Юрземсервіс” виконала роботу, і ми ними користуємося. Державних актів нам ще не вручили, бо не виділили сінокоси в натурі. Директор фірми О. Д. Дерлюк все обіцяє їх виділити. Сільська рада їх роздає тимчасово в оренду, за що ми платимо гроші. У 2010—2011 роках багато людей також написали заяви і отримали ріллю в натурі, а сінокоси — ні. Чи законно з нас вираховують податок за здане молоко заготівельникам, адже ми актів не маємо на руках, землею користуємось, сінокосу не виділили, а сільська рада внесла нас у списки користувачів?
Є. М. АРШУЛІК, Д. В. ГАВРИЛЮК,
Л. П. СМУСЬ та інші.
Вдповідно до ст. 165.1.24 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих йому в розмірах, встановлених для ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю), будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
г) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Таким чином, якщо у власності в особи перебувають земельні ділянки, які за розміром не перевищують норми, встановлені для безоплатної передачі, то податок з доходів фізичних осіб за реалізацію сільськогосподарської продукції з неї не утримується. Стосовно того, що в жителів с. Боровичі немає державних актів на землю, то відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. А державна реєстрація права власності на земельну ділянку можлива лише після отримання державного акта на землю.
Якщо заготівельники утримують податок на доходи фізичних осіб з жителів с. Боровичі, враховуючи ті земельні ділянки, на які не оформлені державні акти, то це суперечить вимогам законодавства. І навіть після оформлення державних актів та реєстрації права власності селяни повинні будуть сплачувати податок з доходів фізичних осіб лише в тих випадках, якщо площа належних їм земельних ділянок буде перевищувати норми, встановлені для безоплатної передачі Земельним кодексом України.
