Курси НБУ $ 41.75 € 48.61
БІЗНЕС-ЦЕНТРІВ У ДИТСАДКАХ НЕ БУДЕ

Волинь-нова

БІЗНЕС-ЦЕНТРІВ У ДИТСАДКАХ НЕ БУДЕ

Про здобутки і проблеми освіти розповідає начальник обласного управління освіти і науки Олександр ХОМИЧ (на фото)...

Цьогорічний День знань, 1 вересня, традиційно загострив увагу на проблемах і здобутках освітян Волині. Ремонтуються і реконструюються десятки шкіл, але бракує дитсадків у містах. Молодь пішла працювати в освіту (на 3% більше порівняно з 2008 роком), зросла кількість шкільних педагогів (на 600 вчителів більше, ніж у 2011-му), однак не вистачає кваліфікованих учителів на селі. Комп’ютеризується глибинка — проте без підключення до Інтернету… Про ці та інші проблемні моменти розповідає начальник обласного управління освіти і науки Олександр ХОМИЧ (на фото)


Володимир ПРИЙМАК


—Передусім увагу приділяємо дошкільній освіті, яка формує світогляд майбутніх учнів. Вперше за роки Незалежності, саме в 2012-му, ми створили близько півтори тисячі додаткових місць у дитсадках. Нинішнього року на розвиток дошкільної освіти Волині надійшло понад 10 мільйонів гривень. Реконструйовано 25 і збудовано 3 нових дошкільних заклади: у селах Колона Іваничівського, Романів Луцького, Луків Турійського, Озютичі Локачинського, Мельники Шацького районів, Копилля на Маневиччині та інших. Водночас, виконуючи урядове рішення, ми поетапно повертаємо орендовані площі дитсадкам. Бо, нагадаю, в 1990-ті роки частина дошкільних закладів була перепрофільована, віддана у користування іншим організаціям. І сьогодні позиція влади однозначна: в приміщенні дитсадка має бути лише дошкільний заклад, а не «бізнес-центр» чи комунальна організація.
— А чи готові волинські школи надавати якісно нові знання?
— Безумовно, в період глобальної інформатизації школярі отримують величезний обсяг інформації. Це вимога часу. Сьогодні бюджет освітньої галузі області дає змогу зміцнювати матеріально-технічну базу профільних кабінетів для здобуття якісної освіти. На ці потреби використано близько 180 мільйонів гривень. Майже 100 загальноосвітніх шкіл області придбали спеціалізовані матеріали у профільні кабінети. Влада також продовжує комп’ютеризацію шкіл. Між іншим, зараз на Волині комп’ютерів не вистачає саме у міських школах. Бо досі майже десятиліття діяла програма забезпечення шкіл комп’ютерною технікою переважно на селі. Однак нинішнього року впроваджується пілотний проект «Відкритий світ», згідно з яким у п’ятдесяти міських школах Волині будуть укомплектовані нові комп’ютерні класи. «Відкритий світ» — це один із 11 проектів, затверджених Президентом ще 2010 року як пріоритет соціально-економічного розвитку країни. А вже сьогодні за сприяння голови облдержадміністрації Бориса Клімчука у школи Луцька, Ковеля, Нововолинська завезено 120 нових комп’ютерів на зміну застарілій техніці. Ще стільки ж буде встановлено до кінця року. До речі, волинські діти зможуть освоювати комп’ютери вже у дитсадках. Розпорядження Міністерства освіти і науки зобов’язує комп’ютеризувати усі дошкільні заклади до 2017 року, а волинські садочки вже зараз частково оснащені цією технікою. Зокрема, у дошкільні заклади області надійшло 145 комп’ютерів, що придбані за спонсорські кошти.
— А що зроблено для поліпшення побутових умов, зокрема — облаштування внутрішніх санвузлів у школах?
— З ініціативи голови облдержадміністрації Бориса Клімчука цією проблемою активно займаємося вже два роки. Сьогодні передусім відновлюємо ті внутрішні санвузли, які з певних причин не використовувалися. В усіх типових школах, де згідно з проектом передбачені внутрішні санітарні кімнати, вони знову працюють. Також облаштовуємо санвузли у приміщеннях, де є додаткові добудови, у загальноосвітніх школах першого ступеня, де навчається незначна кількість дітей. Загалом, у понад 250 волинських школах вже утеплені та відремонтовані санітарні кімнати. Звичайно, поки що повністю не відмовимося від зовнішніх туалетів. Але поступово будемо вирішувати і цю проблему.
— Як волинські учні добиратимуться до шкіл нинішнього навчального року?
— Діти, які потребують довезення до шкіл, майже стовідсотково забезпечені автотранспортом. Половина з них користуються шкільними автобусами, решта — послугами приватних перевізників, із якими укладені договори на оплату проїзду школярів у тій місцевості, де ще немає шкільного автобуса. Хоча цього року завдяки програмі «Шкільний автобус» 29 одиниць транспорту надійшло на Волинь. Мало це чи багато — вирішуйте самі. За пґять років існування державної програми «Шкільний автобус» область за кошти держбюджету отримала лише 30 автобусів. Якщо говоримо про створення комфортних умов для перевезення дітей, то з 1 вересня, згідно зі штатними розписами, на кожен шкільний автобус має вводитися посада педагога. Він супроводжуватиме учнів і контролюватиме безпеку їх перевезення.
— До речі, як влада поліпшує умови праці та побут сільських учителів?
— Сьогодні ми активно заохочуємо молодих спеціалістів до роботи у сільській місцевості. Для вступу у вищі навчальні заклади педагогічного профілю за результатами незалежного оцінювання вони отримують цільові направлення. У 2012 році таких направлень видано понад 250. Окрім того, молоді спеціалісти, які йдуть працювати в село, матимуть «підйомні». Тобто, випускникам навчальних закладів, які уклали контракти на роботу в сільській місцевості, виплачуватимуть грошову допомогу у розмірі 5 мінімальних зарплат. Нинішнього року ми працевлаштуємо півтисячі випускників різних навчальних закладів області. Хоча сьогодні більше звернень, ніж ми насправді можемо задовольнити. І все ж приємно, що на 1 вересня незаповнених вакансій немає. А відсоток педагогічних працівників, які мають вищу освіту, щороку зростає. Відповідно, маємо хороші педагогічні кадри.
— А як з приводу турботи про здоров’я учнів?
— На жаль, згідно з аналізом результатів медичних оглядів, зростає відсоток дітей, які повинні займатися у спецгрупах на фізкультурі. Для профілактики втоми, порушення постави і зору у початкових класах на уроках проводяться фізкультхвилинки, гімнастика для очей, рухливі ігри на перервах, спортивні години у групах продовженого дня, позакласні спортивні заняття і змагання, дні здоров’я. У навчальні плани для учнів шкіл першого ступеня включають окремо предмети — хореографія, ритміка, сучасні та бальні танці, спортивні ігри…
Розповім про новинку в організації харчування — забезпечення школярів висококалорійним молоком. На сесії обласної ради буде розглядатися програма «Шкільне молоко». Їїосновне завдання — забезпечити якісним продуктом учнів шкіл, вихованців інтернатів. Передбачається, що закупівельна ціна одного літра цільного молока буде 4 гривні. За бюджетні кошти для шкіл придбають необхідне обладнання, щоб кип’ятити молоко. Відповідно, стежитимуть і за дотриманням усіх ветеринарно-санітарних вимог. Тваринницькі ферми будуть забезпечені необхідним промаркованим посудом, інвентарем, фільтрувальним матеріалом, холодильним обладнанням. Молоко прийматимуть лише високої якості, не нижче першого гатунку. Бо найголовніше — це здоров’я дітей.
Telegram Channel