Курси НБУ $ 41.82 € 48.79
ЯК ЗАОХОТИТИ ЦИГАН ВИВЧАТИ ГРАМОТУ?

Волинь-нова

ЯК ЗАОХОТИТИ ЦИГАН ВИВЧАТИ ГРАМОТУ?

Нещодавно у Луцьку розпочала працювати школа для ромів (у народі їх називають циганами). За статистикою, 45 відсотків ромів віком від 18 до 45 років є безграмотними. Головна причина — неписьменні батьки не мають бажання дати дітям освіту...

Нещодавно у Луцьку розпочала працювати школа для ромів (у народі їх називають циганами). За статистикою, 45 відсотків ромів віком від 18 до 45 років є безграмотними. Головна причина — неписьменні батьки не мають бажання дати дітям освіту.


Леся БОНДАРУК


У невеличкій кімнаті близько десятка дітлахів дошкільного і шкільного віку граються іграшками. Біля них на килимку сидить учителька, яка разом з ними бавиться і час від часу щось розповідає, пояснює. Разом вони розрізняють кольори, рахують звірят, вчать віршик про осінь або малюють. А під дверима стоїть бабуся одного з малюків і в щілину зацікавлено заглядає: що ж там діється? З кімнати на весь будинок лунає веселий дитячий сміх і гомін.
Таким я застала заняття у ромській школі, що розпочала свою роботу в приміщенні Центру реабілітації та соціально–юридичного захисту ромів Волині. Вона працює у рамках проекту «Разом у школу», який здійснюється за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та фонду «Крок за кроком».
«З народження до початкової школи перші освітні знання дитині дають батьки. Але в середовищі ромів багато батьків є неписьменними, — розповідає керівник проекту Тетяна Логвінюк, член правління громадської організації «Терне рома». — Вони не вважають за потрібне давати освіту своїм дітям. Для них важливіше вийти якомога раніше заміж або просто збирати брухт та здавати його, аніж вчитися читати та писати. Тому виникла така ідея створити невелику групу, де діти разом із батьками займаються двічі на тиждень. Навчання відбувається виключно в ігровій формі і за участі батьків. Важливо, щоб вони потім могли й іншим дітям передавати бажання вчитися, щоб у майбутньому навчання стало нормою їхнього повсякденного життя. Для заохочення участі ромів у проекті передбачено харчування діток».
У ромській школі можуть займатися й українці — все залежить від бажання батьків. За два тижні роботи цього навчального закладу саме українських діток у групі більше, роми ж іще тільки придивляються до навчального процесу.
На Волині у 2001 році під час перепису населення офіційно зареєстровано 102 роми. Однак, за результатами подвірного обходу, на території області їх живе понад 5 тисяч. Причиною такої розбіжності у цифрах є насамперед відсутність у циган паспортів. За соціологічними даними, на Волині 30% ромів проживають без документів, які засвідчують особу, при цьому 70% з них — повністю безграмотні. Ромські діти майже ніколи не відвідують дитсадочків, адже у багатьох батьків немає паспортів і свідоцтв про народження дітей, вони не завжди розуміють, що треба проходити медогляд й робити щеплення дитині для оформлення у дитячі заклади.
Керівник управління освіти Луцької міської ради Олег Гребенюк у розмові з нами визнав, що з окремими дітьми ромської національності є проблеми з відвідуванням школи. За законом у загальноосвітніх навчальних закладах не фіксується національність учнів, тож важко назвати точну кількість дітей ромів, які вже навчаються, а скільки — ні. За даними на квітень 2012 року лише 255 дітей із сімей ромів займається у волинських школах (із понад 5 тисяч ромів!). Відомо, що такі школярі є у луцьких школах № 2 (15 дітей), №№ 3, 17, 23 та інших. У 2007 році був створений для них окремий клас на базі навчального закладу №16. Проте через півроку дітей перевели на індивідуальну форму навчання. Нині роми там вчаться у спільних класах з іншими учнями. Як розповів директор ЗОШ №16 Василь Троцький, самі роми заявили, що краще хай їхні діти будуть разом з українцями, ніж окремо.
У шкільних предметних олімпіадах і турнірах школярі-роми участі не беруть, бо мають переважно середній рівень знань. Зате чудово демонструють свої мистецькі здібності — співають і танцюють, люблять займатися спортом. Дуже велика рідкість, коли роми вступають у вищі навчальні заклади, навіть загальну середню освіту здобувають лише одиниці. Трапляються випадки, коли дитина після 9 класу отримує свідоцтво про освіту, але достатніх чи елементарних знань так і не має.
До недостатньої загальної освіти ромів додається ще й відсутність правових знань. Це дає можливість маніпулювати ними, застосовувати законодавство вибірково. Багатодітні матері часто не знають, як оформити грошову допомогу на дітей, чоловіки не можуть захистити себе у разі безпідставного звинувачення у злочинах, мають труднощі у працевлаштуванні.
… Не знаю, чи опанують грамоту циганські дітлахи, яких бачила на занятті. Але їхні сяючі очі, коли вони навперебій розказували елементарний віршик про осінь, я не забуду ніколи.
І очі бабусі–циганки, яка теж спостерігала за цією картиною, а потім взяла мене під лікоть:
— Бач, і наша вже вміє. Грамотна дівчина буде на відміну від бабусі, яка так і не навчилась читати… А може мене научить?

На фото: Читанка для дітей, видана в Луцьку ромською мовою.
Telegram Channel