Курси НБУ $ 41.75 € 48.61
ДЕ ЗРІЮТЬ ЗЕРНА ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ?

Волинь-нова

ДЕ ЗРІЮТЬ ЗЕРНА ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ?

У розпалі зимові канікули, яких традиційно нетерпляче чекає дітвора. Феєрія новорічно-різдвяних свят — прекрасна можливість відпочити від уроків і набратися сил. Якщо школи у цей період теж «відпочивають», то у позашкільних закладах не перестає вирувати життя...

У розпалі зимові канікули, яких традиційно нетерпляче чекає дітвора. Феєрія новорічно-різдвяних свят — прекрасна можливість відпочити від уроків і набратися сил. Якщо школи у цей період теж «відпочивають», то у позашкільних закладах не перестає вирувати життя. Тим паче, що 2013-й для тих, кому болить доля позашкілля, розпочався гарною звісткою: указом Президента цей рік названо Роком дитячої творчості і саме це, на думку глави держави, має стати поштовхом до розвитку позашкільної освіти в Україні

Ірина ВАЩУК


У холі Центру науково-технічної творчості учнівської молоді, однієї з тих установ, що координує діяльність позашкільної освіти на теренах краю, — експонати обласної щорічної виставки «Наш пошук і творчість тобі, Україно!». Мало хто знає, що роботи юних техніків з Волині — найкращі в Україні! З величезним відривом за кількістю набраних балів ці моделі у 2012-му перемогли на всеукраїнській виставці. З такими результатами аж ніяк не скажеш, що позашкілля в області — на задвірках. Наші діти (і не лише міські!) майструють літаки, кораблі, сільськогосподарську й побутову техніку, прилади, проектують цілі проспекти, ліплять, вирізають з дерева, вишивають… Їхні роботи — не лише результат успішної діяльності закладу, а й свідчення повноцінного функціонування системи позашкільної освіти Волині.
— До мережі позашкілля у нас належить сорок закладів. Вони працюють за різними напрямками: науково-технічним, туристсько-краєзнавчим, науково-дослідницьким, художньо-естетичним, еколого-натуралістичним… На сьогодні функціонує 1914 гуртків, де займаються понад 33 тисячі вихованців. Щороку ми намагаємося охопити якомога більше дітей гуртковою роботою, — розповідає заступник начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Валентина Загрева. — Її координацію здійснюють чотири обласні установи: Мала академія наук, Центр науково-технічної творчості учнівської молоді, обласний центр туризму, спорту та екскурсій, обласний еколого-натуралістичний центр, а також одна державна установа — Центр естетичного виховання учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.
Не секрет, що в обласному центрі для змістовного проведення дозвілля дітей є більші можливості, ніж у сільській місцевості. Попри це, у районах теж діють центри дитячо-юнацької творчості. Успішно вони працюють у Ківерцівському, Рожищенському, Любомльському, Локачинському, Маневицькому, Горохівському районах, у Луцьку та Ковелі. Крім того, в області працює 43 ДЮСШ, з них 21 — підпорядкований органам управління освіти. У спортшколах навчанням охоплено понад 12,5 тисячі дітей та підлітків.
Функціонування цих установ та гуртків вимагає серйозного фінансування. І тут належне треба віддати місцевій владі, бо більшість закладів утримується коштом місцевих бюджетів, кажуть в управлінні. Крім того, діє і відповідна обласна соціальна програма з підтримки позашкільної освіти, що передбачає виділення на ці потреби коштів з обласної казни.
Справжньою творчою лабораторією, де займається чимало дітей із обласного центру та прилеглих населених пунктів, є Центр науково-технічної творчості учнівської молоді. Заступник директора установи Ірина Бабула радо погодилася провести нам коротеньку екскурсію. Навіть вранці, попри те, що більшість гуртків працює, починаючи з обіду, в затишних кабінетах можна було побачити юних вихованців…
— Я люблю сюди приходити, — розповідає Анастасія Літвінчук із Луцька. — У гуртку народної творчості займаюся вже три роки. Навчилася використовувати різні техніки: квілінг, орігамі, малювання, витинанки. Думаю, що потім вони обов’язково мені знадобляться у дорослому житті.
У всеукраїнському конкурсі «Рятувальники очима дітей» робота Насті зайняла перше місце, дівчинка має чимало перемог на обласному рівні, тож творчу майстерність відточує недаремно.
Для того, щоб мати змогу експонувати роботи вихованців, у центрі облаштували спеціальну виставкову залу. Саме там ми застали 11-річну Дарину Гунько та 12-річну Іванку Федощук. Роботи дівчаток, представлені на обласний конкурс із фітодизайну «Зимові фантазії», — серед кращих в експозиції.
— Я в цю ялинку вкладала душу, — зізнається юна фітодизайнерка Даринка, у руках якої дивовижна ялинка з білих пір’їнок. — Дуже люблю фантазувати, а тут можна втілювати свої фантазії у щось гарне.
Більше про обласну установу розповіла заступник директора Ірина Бабула:
— Всі гуртки у центрі діють за чотирма напрямами: спортивно-технічним, предметно-технічним, художньо-технічним та інформаційно-технічним. Обов’язковим є проведення обласних та участь у всеукраїнських масових заходах. Звичайно, найскладніший вид моделювання — спортивно-технічний. Він передбачає, зокрема, і автомоделювання: трасові і кордові моделі. Минулого року відбулися перші обласні змагання. Усі моделі діти роблять своїми руками, хоча це надзвичайно складно. Але ще складніше — знайти спеціалістів, які могли б навчати цьому дітей. Таких кадрів зараз ніхто не готує. Зосталися лише «старожили». Єдине, на що ми сподіваємося: що на Волині все-таки відновиться автомоделювання завдяки тим дітям, які навчалися у нас, а потім виявили бажання повернутися сюди вже як викладачі.
Фахівці, освітяни, управлінці, з якими мені довелося спілкуватися під час підготовки цього матеріалу, в один голос запевняють: у позашкіллі сьогодні найбільш відчутною є проблема нестачі кадрів для роботи з молоддю за науково-технічним напрямком. На Волині нині — чотири станції юних техніків — камінь-каширська, любомльська, ковельський і луцький міські центри. Відповідні відділи ще функціонують у Володимирі-Волинському та Нововолинську. Залишилися одиниці ентузіастів, які передають досвід дітям, і вкладають душу в авіа- чи судномоделювання, але прийти на зміну цим людям нема кому… Тому в цьому питанні педагоги, керівники установ сподіваються на допомогу держави.
Реакцією уряду на необхідність збільшення кількості позашкільних навчальних закладів технічного спрямування стало відповідне доручення прем’єр-міністра від 27 листопада 2012 р. Намагання влади акцентувати увагу на підготовці технічних спеціалістів — інженерів, конструкторів, як ніколи актуальне. Про брак таких кадрів, про відтік їх за кордон не говорить нині хіба лінивий. Тоді як «народжуються» такі фахівці якраз у позашкіллі. Тут юні таланти шліфують свою творчу майстерність. Тому й завдання поставлене відповідне: зробити все, аби позашкілля стало майданчиком для успішного старту обдарованої особистості.

На фото: Іванна Федощук й Даринка Гунько та хні «зимові фантазії».
Telegram Channel