
Новини освіти
У КОЖНІЙ ДИТИНІ Є ТВОРЧА ІСКРА
Осередком дитячої творчості на Волині є мережа позашкілля. Побачити, чим і як воно живе сьогодні можна, завітавши у Центр науково-технічної творчості учнівської молоді управління освіти та науки облдержадміністрації...
Чи не вперше за роки незалежності у державі серйозно заговорили про дитячу творчість. Президент України Віктор Янукович навіть оголосив 2013-ий Роком дитячої творчості, чітко означивши його пріоритети: дозвілля молоді та створення умов для творчого розвитку підростаючого покоління. «Я постійно чую про те, що через недофінансування закриваються гуртки, секції, центри творчості дітей. Це неприпустимо!» ― попередив він на розширеному засіданні Кабінету Міністрів України і додав, що всім установам позашкільної освіти держава має забезпечити підтримку, аби кожна дитина могла творчо розвиватися
Ірина ВАЩУК
Осередком дитячої творчості на Волині є мережа позашкілля. Побачити, чим і як воно живе сьогодні можна, завітавши у Центр науково-технічної творчості учнівської молоді управління освіти та науки облдержадміністрації ― установи, що координує позашкільну освіту всієї області й гуртує у своїх стінах чимало здібної молоді. У творчих лабораторіях Центру, гуртках займається понад дві тисячі дітей, із якими працює потужний колектив викладачів ― фанатів своєї справи. А тон у роботі задає, звичайно ж, керівник Центру ― Ігор Стельмащук, який, до речі, на Всеукраїнському конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» переміг у номінації «Кращий директор обласного позашкільного навчального закладу».
У Центрі діє більше сотні різноманітних гуртків для дітей різного віку: від найменших школярів і до юнаків та дівчат, котрі за рік–два переступлять поріг вузів. Найтепліші емоції, звичайно, панують у групах раннього розвитку, яких тут налічується 17. Наталія Цудечкіс, методист художньо–технічного відділу, працює з маленькими дітьми вже 20 років. Педагог вважає, що головне в її роботі ― вміти створити такі умови, щоб дітям захотілося займатися творчістю чи то в художньому напрямку, чи в технічному.
Справжніх митців готують у гуртках художнього спрямування. Зовсім недавно у творчих лабораторіях закладів позашкілля області діти вчилися виготовляти народні іграшки. Вироби їхніх рук зараз можна побачити у виставковій залі ЦНТТУМ, де відбувається перша обласна виставка української народної іграшки, організаторами якої є Центр спільно з управлінням освіти та науки облдержадміністрації.
— Кращі роботи з районів будуть відібрані на всеукраїнський конкурс, ― розповіла завідувачка лабораторією декоративно–прикладного мистецтва Галина Юрчинська. ― Усі вироби дуже цікаві. Іграшки зроблені з екологічно чистого матеріалу. Діткам вдалося перейняти таємниці їх виготовлення у бабусь чи дідусів. Є роботи з кераміки, брязкальця, коники, іграшки із соломки, сіна, листя кукурудзи, лози, а найбільше представлені ляльки–мотанки.
— Ляльки–мотанки повинні бути безликими, щоб хтось недобрий не зміг заподіяти їм зла, ― каже Анастасія Літвінчук із Луцька, яка створила цілу колекцію цих іграшок. ― Я свої ляльки вдягаю у біленькі, світлі сорочки. За традицією, вони мають бути такими, щоб у людини, для якої ти робиш іграшку, життя було світлим. У вбранні стараюся використовувати волинські орнаменти. Кожна деталь щось символізує: намисто ― достаток, спідниця ― землю, сорочка ― минуле, сучасне і майбутнє, ― ділиться секретами юна майстриня.
Вирує робота і в інших лабораторіях Центру. В традиційно «хлопчачому» гуртку радіоконструювання над схемами чаклують не тільки хлопці, а й дівчата. Юні радіолюбителі гуртуються довкола Віктора Зінчука ― фаната радіосправи, який віддав роботі з дітьми не один десяток років. Наповнений і гурток, де майструють повітряних зміїв. Хоч сьогодні цю річ можна купити у магазині, дітям все ж цікавіше запускати саморобного змія. Разом із ними над цим мудрує керівник гуртка Валерій Баранов.
Не секрет, що позашкілля сьогодні тримається переважно на ентузіазмі творчих педагогів. Адже бути вчителем у школі ― це одне, а розбудити у дитини бажання конструювати, творити ― зовсім інше. Тому у рамках Року дитячої творчості серед численних заходів, запланованих профільним міністерством та управліннями на місцях, окремим рядком згадана професійна підготовка кадрів для позашкілля.
Тим часом волиняни вже мають у цьому напрямку свої напрацювання, адже у нас створено навчально–методичний центр освіти. Донедавна в області не було єдиного осередку, що опікувався б підвищенням кваліфікації кадрів для позашкілля. Нині ж у центрі представлені стенди з презентаціями доробків кожного району, міста, зібрані навчально–методичні посібники, рекомендації, збірки сценаріїв масових заходів, підготовлених фахівцями з різних куточків області.
— Це справжня творча лабораторія позашкілля. У рамках співпраці з інститутом післядипломної освіти педагоги, які приїздять на навчання до Луцька, відвідують Центр науково-технічної творчості учнівської молоді. Тут вони мають можливість побачити, як працюють колеги, почерпнути передовий досвід. Ми вчимося не на чужих помилках, а на чужих успіхах, ― каже заступник директора ЦНТТУМ Ірина Бабула. ― Наші матеріали доступні всім.
Рік дитячої творчості дає змогу відкрити більше талантів серед школярів. Адже діти, охоплені позашкільною освітою, беруть участь у масових заходах: виставках, змаганнях, фестивалях. А їх у 2013–му буде чимало. Крім того, на рівні держави дбають про належну матеріальну підтримку мережі позашкільних установ. Усе це робиться для того, аби кожна дитина не тільки у місті, а й у віддаленому селі мала змогу проявити свої творчі здібності. Бо вони ― не тільки запорука успіхів окремої особистості, а й важливий фактор успіху країни в цілому.
На фото: Анастасія Літвінчук на дозвіллі робить ляльки-мотанки.
