Курси НБУ $ 41.75 € 48.61
ЧИ НЕ СОРОМНО ВЛАДЦЯМ ОБДІЛЯТИ ДІТЕЙ?

Волинь-нова

ЧИ НЕ СОРОМНО ВЛАДЦЯМ ОБДІЛЯТИ ДІТЕЙ?

Прокуратура встановила, що через неякісне харчування у навчальних закладах Ковеля значно зросла кількість хворих учнів...

Прокуратура встановила, що через неякісне харчування у навчальних закладах Ковеля значно зросла кількість хворих учнів...


Ярослав ГАВРИЛЮК


Несподіване продовження отримала критика нашої газети на те, що у їдальнях ковельських закладів освіти бракує… харчів. На публікацію «Навіщо дітям «врізали пайку»?» за 16 лютого цього року місцеве начальство відреагувало миттєво: уже наступного навчального дня у меню з’явилися хоч і невеличкі, але м’ясні котлети. Вперше за кілька місяців!
Водночас на черговій сесії Ковельської міської ради владці влаштували газеті та автору статті заледве не обструкцію за те, що читацька аудиторія наймасовішого видання Волині довідалася про реальну, а не лаковану дійсність. То чого ж було репетувати, адже організацію та відповідальність за харчування у державних навчальних закладах Закон України «Про освіту» покладає саме на органи місцевого самоврядування?! Під пильним оком градоначальників головний освітянин міста Віктор Бичковський у якийсь дивний спосіб із трибуни то «нападав», то виправдовувався, мовляв, «усі ми живемо в одному місті» і запевняв, наче «проблему вдалося розв’язати». Що ж там чиновники ще «нав’язали»?
Після виступу газети ковельський міжрайонний прокурор Василь Лопоха ініціював ретельну перевірку оприлюднених фактів, залучивши спеціалістів фінансової інспекції та головного управління державної санітарної служби. Її результати приголомшують і виникає резонне запитання: чому всупереч гарантіям держави, вимогам Закону України «Про охорону дитинства» у Ковелі не забезпечено належних умов для охорони здоров’я та навчання понад 6 тисяч дітей? Дошкільні навчальні заклади у місті відвідує 3038 дітей, а загальноосвітні – 3261 учень 1—4 класів та пільговиків 1—11 класів, які потребують забезпечення харчуванням.
Перевіркою встановлено, що міською владою виділено недостатньо коштів на повноцінне дитяче харчування: у 2013 році на придбання продуктів асигновано менше від розрахункової потреби для дитсадків на 310,5 тисячі гривень (або 84,6 відсотка), а для шкіл – на 2 мільйони 229,5 тисячі гривень (36,8 відсотка). Ковельський міськвиконком встановив вартість харчування на день у дошкільних закладах на одну дитину – 10 гривень, з яких 3,50 гривні є коштами міського бюджету, та 6,50 гривні – батьківська плата. Хоч згідно із законом батьки або особи, які їх замінюють, вносять цю плату в розмірі, що не перевищує 50 відсотків від вартості харчування на день. Тим самим рішення виконкому в частині встановлення батьківської плати за перебування дітей у ДНЗ прийнято з недотриманням букви закону. А що ж по школах?
Обрахована потреба вартості харчування на день на одного учня має становити 5,46 гривні для дітей 1—4 класів та 6,18 гривні – для сиріт, інвалідів, позбавлених батьківського піклування, та з малозабезпечених сімей. Всупереч цьому 12 січня 2012 року виконком визначив вартість харчування учнів-початківців у 2 гривні, а для дітей–пільговиків – 3 гривні. Як же нагодувати підростаюче покоління за таку «милостиню»?
Упродовж січня–березня цього року харчування в освітніх закладах було вкрай незадовільним. На порушення урядових вимог за січень та лютий дітям недодали: м’яса свіжого, відповідно, 35,8 та 44,5 відсотка від норми, масла вершкового – 32,4, молока – 56, сиру кисломолочного – 7 та 56 відсотків, соків фруктових – 66,3, фруктів – 60,7 та 27,4 відсотка. Недостача риби та рибних продуктів становить від 68,8 до 94 відсотків. Сиру твердого, яєць курячих в цей період у раціон взагалі не включено. Натомість в їдальнях було вдосталь цукру, якого спожито більше норми.
Такий же стан із харчуванням був наприкінці 2012 року та й не набагато кращим є сьогодні. Твердий сир та булки у навчальні заклади не постачались з 1 січня, а рибу завезено востаннє 20 лютого. Дохазяйнувалися до того, що в січні не вистачало хлібобулочних виробів (від 42,5 до 71,5 відсотка). Гостро бракує борошна та круп, зокрема пшеничної, манної, перлової, вівсяної, пшона… Але ж місто живе не за воєнної блокади! Важко повірити, що за кількадесят кілометрів від кордонів Євросоюзу (до якого ми уже давно просимося) у закладах освіти сімдесятитисячного міста підростаючому поколінню бракує якісних харчів?
Ковельська міжрайонна прокуратура з’ясувала: постачальники, з якими управлінням освіти укладено договори, надають у навчальні заклади неналежні документи про якість та безпеку продуктів. Так, декларація виробника на масло вершкове (ТОВ «Молочна компанія Дружба») не відповідає продукту, який постачається, а в паспортах якості на яйця курячі (ПАТ «Птахофабрика Тернопільська») взагалі відсутні печатки та відмітки органів ветеринарного контролю, документи на яблучний сік дуже поганої якості (а що казати за напій?). Невже тієї біди, про яку мало не щодня повідомляють компетентні органи (масові харчові отруєння, сальмонельоз тощо), недостатньо, аби чиновники врешті-решт почали добросовісно виконувати свої прямі обов’язки?!
Планом на 2013 рік передбачалось провести ще у січні 14 закупівель продуктів, зокрема молока. Втім, придбали лише м’ясо свіжоохолоджене та рафіновану олію. У той же час молока, масла вершкового, сиру кисломолочного та сичужного, цукру, хлібної продукції, яєць, курячого м’яса, круп, ковбасних виробів не закупили, решту процедур конкурсних торгів відхилено через невідповідність кваліфікаційним вимогам пропозицій учасників. І це при тому, що посадові особи управління освіти постійно працюють з одними і тими ж постачальниками. Крім цього, через неможливе усунення порушень законодавства про держзакупівлі відмінено відкриті торги на рибу.
Ледве що не впродовж усього навчального року вся оця тяганина позбавила дітей якісного та раціонального харчування, що негативно впливає на їх розумову працездатність та стан здоров’я. Статистичні дані вирізняють загрозливі факти: за результатами поглибленого медичного огляду в 2012 році хвороби органів травлення маленьких ковельчан зайняли друге місце в структурі їх загальної захворюваності – 27,3% проти усіх захворювань, що на 2 відсотки більше, ніж у 2011 році.
— Незважаючи на вжиті прокуратурою заходи, чинне законодавство, права дітей порушуються, – говорить ковельський міжрайонний прокурор Василь Лопоха. – Якісне харчування учнів не забезпечене, а тому є загроза нормальному функціонуванню навчальних закладів. З боку міського голови Олега Кіндера відсутні належний контроль та вимогливість до підлеглих, що не може залишитись без прокурорського реагування.
Прокуратура вимагає усунути виявлені порушення вимог закону та притягнути недобросовісних посадовців до дисциплінарної відповідальності.
Telegram Channel