Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
НАШЕ СТРАТЕГІЧНЕ ЗАВДАННЯ — ПЕРЕЙТИ НА ТВЕРДОПАЛИВНІ МАТЕРІАЛИ

Волинь-нова

НАШЕ СТРАТЕГІЧНЕ ЗАВДАННЯ — ПЕРЕЙТИ НА ТВЕРДОПАЛИВНІ МАТЕРІАЛИ

Cьогодні Україна на 55 відсотків залежить від зовнішніх поставок паливно-енергетичних ресурсів...

Cьогодні Україна на 55 відсотків залежить від зовнішніх поставок паливно-енергетичних ресурсів. За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, найбільший обсяг господарського і промислового споживання у загальному балансі енергетичних ресурсів (41%) припадає на природний газ. Водночас Україна не спроможна самостійно задовольнити високий внутрішній попит і вимушена імпортувати до 80% блакитного палива із сусідньої Росії

Олексій ДМИТРУК



«Ми повинні зробити прорив у вирішенні наших енергетичних проблем», — поставив завдання Президент України Віктор Янукович. Щоб забезпечити енергетичну незалежність держави, затверджено Енергетичну стратегію України до 2030 року, що передбачає зниження імпорту первинних енергоресурсів більш ніж на 40% за рахунок зменшення більш ніж на 30% споживання природного газу і використання поновлюваних джерел енергії. Цей стратегічний документ доповнює Державна програма енергоефективності та енергозбереження на 2010—2015 роки.
На цьому шляху вже є певні здобутки: активізовано роботу із розвідки і можливої розробки покладів сланцевого газу та шахтного метану, підписано угоди про співпрацю з компаніями «ExxonMobil», «Chevron» та «HALLIBURTON», придбано платформу на шельфі Чорного моря, ухвалено законодавчі акти, що впроваджують механізм встановлення «зеленого» тарифу на вироблену з нетрадиційних джерел електроенергію, а також розробляється перехід на біржову форму продажу вугілля. Головним завданням у цій сфері на середньострокову перспективу є активізація роботи з диверсифікації постачання енергоресурсів, зменшення енергоспоживання і підвищення рівня енергоефективності національної економіки до середньоєвропейського, ширше використання альтернативних видів палива.
Волинська область посідає 6 місце в Україні щодо енергоефективності. З огляду на великі запаси торфу, деревини, кам’яного вугілля, природний газ — це альтернативний вид палива для волинян, переконаний голова облдержадміністрації Борис Клімчук. «Ми сьогодні спалюємо майбутнє наших онуків, правнуків, праправнуків. Адже використовуємо невідновні природні ресурси. Основним у цій структурі є газ, який природа створювала протягом мільярдів років. Ще один вичерпний ресурс — вугілля. Тому ставку в області треба робити на відновний природний ресурс», — каже високопосадовець.
З його ініціативи розроблено Регіональну програму модернізації теплоенергетики Волинської області на 2012—2015 роки. Її стратегічне завдання — перейти на твердопаливні матеріали. Для цього на Волині є всі передумови. За останні роки збудувано 32 заводи з виробництва твердих паливних брикетів (пелетів). Щороку в області вирубують 1 мільйон 50 тисяч кубічних метрів лісу, з другорядних матеріалів якого можна продукувати тепло. Крім того, у Ковелі на українсько–литовському підприємстві «Волинь–Кальвіс» налагоджено виробництво твердопаливних котлів різної потужності й високої енергоефективності.
Під цю програму наша область уже почала отримувати кошти на встановлення твердопаливних котлів у котельнях шкіл та лікарень. Упродовж минулого року на території області замінили на твердопаливні 74 газові котли потужністю понад 50 кіловат.
Проблемою енергозбереження в бюджетній сфері переймається і бізнес. В області діє Регіональна програма розвитку державно–приватного партнерства до 2020 року, згідно з якою коштом приватних інвесторів замінюють на металоплатикові вікна і двері в установах освіти, культури, лікувальних закладах. Усе це в комплексі дозволяє зменшити залежність від дорогого природного газу і здешевити опалення приміщень.
Загалом в області роботи з енергозбереження виконано на більш як 2000 об’єктах. Переважно в бюджетних установах. У це вкладено понад 345 мільйонів гривень й уже зекономлено 138 мільйонів гривень.
Бізнес активно відреагував на потребу в місцевих видах палива. Ось лише декілька прикладів. Торік після повної реконструкції відкрито фабрику з виробництва паливних гранул «Старовижівське паливо–торф». На підприємстві встановлено технологічне обладнання для виробництва 10 тисяч тонн паливних гранул на рік. У Камінь–Каширському районі розпочало роботу підприємство «ЛІГНУМ ЕНЕРДЖІ», що продукує паливні гранули і брикети з деревної біомаси. Загальна потужність підприємства — 7 тисяч тонн на рік. У Володимир–Волинському лісомисливському господарстві та Городоцькому лісгоспі налагоджено виробництво пелет потужністю більш ніж 8 тисяч тонн на рік. Технологічна установка для приготування тріски з відходів деревообробки та лісосіки запрацювала в Шацькому районі. Це дозволить щорічно виготовляти до 2 тисяч тонн тріски й заощаджувати в бюджетній сфері щонайменше 320 тисяч гривень. Таку саму установку змонтовано в Люблинецькій школі–інтернаті. Агропромислова група «Пан Курчак» спільно з німецькою Асоціацією виробників біогазу 2012 року створила підприємство, яке реалізовуватиме проект із будівництва двох біогазових заводів загальною потужністю 5 Мвт у Турійську та Нововолинську. Уже є техніко–економічне обґрунтування.
Відведення понад 200 гектарів землі для нових розробок та встановлення лінії з гранулювання торфу і виробництва торфопелетів продуктивністю 10 тисяч тонн на рік суттєво розширять потужності ДП «Волиньторф». Реалізувати проект планують до кінця 2013 року.
Крім того, позаторік в області почала роботу компанія «Салікс Енерджі», яка спеціалізується на вирощуванні енергетичної лози. Поки що навколо діяльності цієї фірми тривають дискусії, чи, бува, не виснажить родючий ґрунт посаджена лоза. Влада додержується думки, що під цю культуру варто виділяти тільки неродючі землі й суворо стежити за цим.
Цього року на Волині передбачено вжити енергоощадних заходів на понад 140 мільйонів гривень (без урахування промислового сектору). Таким чином вдасться скоротити споживання природного газу приблизно на 3 мільйони кубометрів.
Telegram Channel