Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
ВДИХНУТИ У СЕЛО НОВЕ ЖИТТЯ

Волинь-нова

ВДИХНУТИ У СЕЛО НОВЕ ЖИТТЯ

Таке завдання ставить Президент України Віктор Янукович...

Таке завдання ставить Президент України Віктор Янукович.


Станіслав КАРПІВ


Уже традиційно в українському суспільстві склалося так, що рівень життя у містах є значно вищим від сільського. Таке сприйняття особливо загострилось у роки незалежності, адже саме в цей період через економічні негаразди і політичну нестабільність на селі руйнувалися залишки збудованого за радянських часів. Керована популістами і непрофесіоналами молода держава кинула село фактично напризволяще. Непродуманий процес роздержавлення та приватизації перетворився на хаотичне розтягування всього, що погано лежало, а подекуди й того, що в доброго господаря могло слугувати ще десятиліттями.
Наслідком цього стала активна міграція до міста не лише сільської молоді, а й усіх працездатних і цілеспрямованих селян, що шукали кращої долі у міських осередках цивілізації. Значна частина сільських мешканців подалася на заробітки за кордон, аби хоч якось прогодувати родини, що зосталися в українських селах. Тим часом ті, хто залишився, ставали заручниками важкої землеробської праці, низького рівня соціального забезпечення, безпросвітного пияцтва. Руйнувалась інфраструктура села: дороги, машинно-тракторні та тваринницькі комплекси, будинки культури, бібліотеки і ФАПи. Доїзд до багатьох волинських сіл значно ускладнився. І через стан автошляхів, і через недбалу організацію пасажирських перевезень.
Саме такий спадок у 2010 році дістався новій команді управлінців на чолі з новообраним тоді Президентом Віктором Януковичем. Ситуація вимагала швидких рішень, професійних підходів, а насамперед – чіткої програми дій. Із такою програмою Президент Янукович переміг на виборах, а її реалізація стала щоденним алгоритмом діяльності всієї вертикалі виконавчої влади.
Складною у той час була ситуація на Волині. Область посідала останні місця в загальнодержавних рейтингах за рівнем оплати праці, важким тягарем лягли на плечі економіки регіону астрономічні борги із заробітних плат, негайної уваги вимагали десятки недобудованих соціальних об’єктів, переважно – у селах. До слова, програма Президента Януковича серед іншого передбачала «відродження соціальної сфери та інфраструктури українських сіл, юридичні гарантії захисту земельних паїв, компенсацію відсотків по кредитах інвесторам у сільськогосподарські проекти, своєчасну виплату дотацій сільськогосподарським виробникам». Саме ці надважливі для села зобов’язання держави обласна влада взяла до виконання.
Три з половиною роки – не той термін, за який можна домогтися кардинальних економічних зрушень навіть в окремо взятому регіоні. Проте результати системних, фахових управлінських рішень волинська громада відчула і за цей короткий проміжок часу. Динаміка позитивних змін з кожним роком набирає нових обертів.
— Область має за 8 місяців 104,2% зростання у промисловості, 104% ― у сільськогосподарському виробництві, найвищий в Україні темп збільшення заробітної плати, найнижчий індекс інфляції, відтак – найдинамічніший показник зростання реальних доходів волинян, ― доповідав голова облдержадміністрації Борис Клімчук на нещодавній нараді в Луцьку за участі Президента Віктора Януковича.
За цими сухими цифрами криються реальні зрушення в добробуті волинських родин, при цьому влада робить усе, аби максимально вирівняти показники доходів, рівень комфорту та забезпечення благами цивілізації між жителями міських та сільських територій. Десятки мільйонів гривень державного бюджету вкладаються не лише у ремонт луцьких доріг, інфраструктуру комунального господарства волинських міст. Суттєві капітальні інвестиції отримує волинське село. За три роки в області було освітлено 651 сільський населений пункт, встановлено понад 13 тисяч ліхтарів, збудовано та реконструйовано 16 шкіл та 40 дитсадків, капітально відремонтовано 38 навчальних закладів. Сільські учні отримали 59 нових автобусів, а молодь ― 16 нових і відновлених спортивних об’єктів.
Чи не найбільших зусиль докладає влада у сфері охорони здоров’я. Передбачена програмою Президента Януковича медична реформа покликана кардинально змінити підходи у медичному забезпеченні українців, зробити його доступним і якісним, незалежно від території проживання та матеріальних статків людини, яка потребує допомоги. Наш регіон є одним із базових для впровадження передбачених реформ. Цілком предметний, зримий вимір мають для нас якісні зміни у медичній сфері – триває добудова, реконструкція, оснащення сучасним діагностичним і лікувальним обладнанням десятків закладів охорони здоров’я. Завершуються будівельні роботи в обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Луцьку. Тут буде налагоджено єдину диспетчерську службу, що прийматиме виклики з усієї області, адже на Волині діє 18 філій центру.
Багато заходів у медичній галузі Волині здійснюється на основі окремих прямих доручень Президента Віктора Януковича. Зокрема, внаслідок таких доручень лише цьогоріч 35 мільйонів гривень було спрямовано на придбання магнітно-ядерного томографа для обласної клінічної лікарні та ангіографа для Луцької міської клінічної лікарні. Немало сучасного обладнання уже встановлено у районних лікарнях та спеціальних обласних медичних установах.
Із особливою увагою влада опікується охороною здоров’я матері і дитини. На 40 мільйонів гривень виконано робіт із будівництва обласного перинатального центру, оснащення якого найсучаснішим медичним обладнанням та відкриття заплановано на 2014 рік.
На превеликий жаль, рівень та якість життя українських громадян поки що поступаються цьому рівню у багатьох інших країнах, та й різниця між життям у селі та місті в Україні залишається відчутною. Українська влада проблеми визнає і чесно говорить про них, не ховаючись за галасливим популізмом. Окрім того, вона має чітку програму дій, а не реагує на обставини в режимі пожежної команди.
Скептична оцінка, постійні голослівні звинувачення з боку опозиції – це те тло і ті суспільні умови, в яких доводиться сьогодні працювати посадовцям усіх рівнів – від Президента до провідного спеціаліста райдержадміністрації. Хоча реальні результати і час розставляють все на свої місця. Яскравим проявом ставлення волинян до діяльності влади загалом і Президента України Віктора Януковича зокрема став нещодавній візит очільника держави до нашого краю. Всупереч очікуванням недоброзичливців, так званий мітинг протесту опозиції поблизу будівлі облдержадміністрації в Луцьку зібрав менш як два десятки осіб, переважно професійних політичних функціонерів. А спілкування волинян із лідером держави впродовж всієї програми його перебування було доброзичливим і зацікавленим. Адже люди розуміють, що жодній управлінській команді не під силу миттєво вирішити усі накопичені роками проблеми. Люди цінують уже зроблене та наміри і зусилля, спрямовані на покращення їхнього життя.
На думку експертів, ще п’ять-сім років стабільного поступального розвитку держави дадуть змогу подолати негативну інерцію попереднього періоду і зробити якісний прорив у всіх сферах суспільного життя. За таких умов звичний український стереотип «забитого села» може залишитись у минулому, а сільські території ― освітлені, з якісними авто-шляхами, забезпечені водопостачанням, водовідведенням, іншими комунальними благами ― покличуть волинських селян «жити-поживати і добра наживати».


На фото: Стадіон у смт Турійськ.
Telegram Channel