Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
ПОБОРИ У ДИТСАДКАХ ЛІКВІДУЄ ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА

Волинь-нова

ПОБОРИ У ДИТСАДКАХ ЛІКВІДУЄ ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА

Про так звані добровільно-примусові благодійні внески, які вимагають від батьків в окремих дитсадках, час від часу повідомляють ЗМІ...

Про так звані добровільно-примусові благодійні внески, які вимагають від батьків в окремих дошкільних навчальних закладах, час від часу повідомляють засоби масової інформації. Ця проблема є як загалом в Україні, так і в нашій області. Своєрідне поле для зловживань зумовили відчутний брак місць у дитсадках та нестача коштів, передбачених у бюджетах для їх фінансування


Станіслав КАРПІВ


Там, де непрозора черга, багато претендентів на одне місце в дошкільному закладі, якраз і може з’являтися можливість спонукати батьків до «благодійної пожертви». Ті ж, кому нарешті вдалося прилаштувати дитину, зіштовхуються з іншою проблемою. Бо щоб створити малюкам повноцінні умови для розвитку і навчання, керівники дитсадків звертаються по допомогу до батьківського комітету. Так, очевидно, трапилося і в дошкільному закладі села Маяки Луцького району. Батьки тамтешніх вихованців обурилися, що внески, на їхню думку, стали непомірними.
Таких випадків поступово стає все менше, адже влада у цій галузі спрацювала на випередження. У Програмі економічних реформ на 2010–2014 роки, яку ініціював Президент України Віктор Янукович, поставлено конкретні завдання: максимально розширити мережу дошкільних навчальних закладів, забезпечити місця для не менш як 85 відсотків дошкільнят. Тобто турбота держави зводиться не лише до популярного гасла «Діти — наше майбутнє», яке часто давало підстави владцям на оте «майбутнє» і переносити більшість питань, що стосувалися малечі. Нинішня влада від таких підходів відмовилась і почала ситуацію виправляти. Окрім законодавчого забезпечення, ухвалення відповідного Указу Президента про затвердження національної стратегії розвитку освіти, розробки додаткових державних програм, вона реалізує цілком практичні заходи у галузі.
Лише протягом двох останніх років дошкільна мережа в Україні зросла майже на 900 закладів. Серед них — 37 новобудов. Тепер дитсадки відвідують понад 1,5 мільйона діток, тобто кількість їх зросла більш ніж на 214 тисяч. Цього року створено 47 навчально–виховних комплексів, відновлено діяльність 36 садочків і додатково відкрито 376 груп. Такий результат ґрунтовного планування, цілеспрямованих орієнтирів у галузі дошкільної освіти.
Спільно з місцевими громадами виконавча влада визначила пріоритети: створити оптимальні організаційно–педагогічні, санітарно–гігієнічні, навчально–методичні умови для функціонування дитсадків. Тому вирішено відновити роботу дошкільних навчальних закладів, які з різних причин не працюють, повертати приміщення, що використовуються не за призначенням, будувати нові ДНЗ із сучасною матеріально-технічною та навчальною базами.
Кардинально має змінитися і навчально–виховний процес, де головну роль відіграватиме розвивальна педагогіка, завдяки якій мають виявляти і розкривати природні здібності кожної дитини. Волинь тут не тільки не поступається загальноукраїнським здобуткам, а почасти й випереджає інші регіони. За три роки в області реконструйовано, відбудовано і зведено нових шкіл та дитсадків більше, ніж за все попереднє десятиліття.
Знаковим у цьому сенсі став для волинської громади минулий рік, коли вперше за період незалежності збудовано три дошкільні навчальні заклади загалом на 320 місць. Ідеться про дитсадки у Луцьку, селах Жидичин Ківерцівського та Мельники Шацького районів. Тоді ж відкрито 37 додаткових груп на 740 місць у тих дошкільних навчальних закладах, які працюють. Окрім того, переведено з короткотривалого на постійний режим роботи сім дитсадків на 200 місць після капітального ремонту та реконструкції приміщень. Повністю відновлено роботу дошкільних закладів в окремих селах Горохівського і Луцького районів, а в Рожищенському, Камінь–Каширському та Любомльському районах відкрили нові ДНЗ. Загалом торік в області з’явилося 1460 додаткових місць у дитсадках, де тепер стало на 2269 вихованців більше.
Цього року волинська влада продовжує започатковані у попередні роки справи. У планах — створити ще близько 1500 місць у дошкільних навчальних закладах краю. Управління освіти і науки облдержадміністрації основні сподівання покладає на будівництво нових об’єктів. Ще до першого вересня відкрили дитсадки у Ківерцівському та Маневицькому районах, роботи тривають також на 14 об’єктах. Будуть переобладнані на дитсадки соціальні споруди іншого призначення: колишні колгоспні контори, адміністративні приміщення сільських рад, шкільні класні кімнати, які не використовуються.
Усі заходи, які здійснили влада та місцеві громади для розвитку дошкільництва, були б неможливі без політичної волі керівництва держави, Президента Віктора Януковича, злагодженої роботи уряду і парламентської більшості. Щоб намічені цифри стали реальними показниками, узяли під контроль використання бюджетних коштів. Бо кожна гривня, вкладена у дошкільну освіту і виховання, — це суспільний капітал майбутнього. Основи знань, моральні цінності, світоглядні засади, що формуються у дитячому садочку, стануть міцним фундаментом для здобуття освіти в школі та виші. Зрештою, те, що закладене в дитинстві, часто визначає весь життєвий шлях людини.
Якщо дитина перебуває у дошкільному навчальному закладі, батьки можуть повноцінно працювати і поліпшувати свій добробут. Саме на цьому наголошував Президент Віктор Янукович, виступаючи на спеціальному засіданні Кабінету Міністрів на початку цього року. Він акцентував увагу чиновників на тому, що ще не кожний маленький українець відвідує дитсадок. Безперечно, для батьків це серйозна проблема. Бо вони не можуть знайти гідне робоче місце, повноцінно працювати на підприємстві. Окремо на засіданні уряду Президент говорив про центри денного перебування дітей–інвалідів дошкільного віку, і поставив завдання протягом цього та наступного років створити не менше 100 тисяч нових місць у дошкільних навчальних закладах.
Поки певні проблеми дошкільної освіти остаточно не вирішені, волинські посадовці намагаються мінімізувати вплив людського фактора, коли йдеться про набір дошкільнят у ДНЗ. Для цього запровадили так звану електронну чергу. Записати свою дитину в дитсадок через інтернет можна в обласному центрі. Це максимально справедлива і прозора система, на яку не впливає соціальний і майновий статус батьків. Вона обмежує ймовірність корупції у цій сфері.
Кожна маленька особистість — це свій яскравий, неповторний світ, а обов’язок влади — створити умови для всебічного, комфортного розвитку дитини. Нині Українська держава докладає до цього максимум зусиль.

На фото: Дитячий садочок у Жидичині.
Telegram Channel