Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
ЗУСТРІЧАЄМО 2014-Й З ГОРДІСТЮ ТА ВІРОЮ У ДОБРО!

Волинь-нова

ЗУСТРІЧАЄМО 2014-Й З ГОРДІСТЮ ТА ВІРОЮ У ДОБРО!

На останніх акордах року, що минає, у кожній родині, як і належить, підсумовують прожите й пережите...

На останніх акордах року, що минає, у кожній родині, як і належить, підсумовують прожите й пережите. Щоби на фінішному відрізку дистанції акумулювати весь багаж доброго та позитивного і з вірою у краще перенести цей позитив у рік прийдешній.
Яким він буде для Волині? Міркують над цим не тільки у численних волинських оселях, що вже сповнилися святковим настроєм. Про це думки й тих, кому краяни довірили тримати руку на пульсі економічних, суспільно-політичних та гуманітарних змін у життєписі нашого регіону.
27 грудня голова облдержадміністрації Борис Клімчук взяв участь у Раді регіонів під керівництвом Президента України. А вже наступного дня після повернення зі столиці, спілкуючись у прямому ефірі каналу «Нова Волинь» Волинської телерадіокомпанії, розповів про підсумки року, що минає, плани на наступний. То була відверта розмова із волинянами – без закритих тем чи недомовок, під час якої голова облдержадміністрації акцентував: виконавча влада зустрічає 2014-й у напруженій роботі, а державна політика і далі буде спрямована на якісні соціальні зміни у житті країни


Борис КЛІМЧУК, голова облдержадміністрації


ФІНІШ 2013-ГО — ДОСТОЙНИЙ!
Дорогі мої волиняни! Добігає кінця 2013-й… 27 грудня відбулася Рада регіонів, і хоча вона не була у повному розумінні слова підсумковою, все ж Президент дуже чітко розставив певні акценти року, що минає. Один із головних месиджів: рік направду був тяжким. Ідеться не лише про грудневі події в країні. 2013-й був непростим від початку: це і формування бюджету, і реалізація соціальних ініціатив Президента, втілення ряду реформ… Усе це потребувало і відповідних видатків на певних рівнях, і організаційних зусиль, і роботи щодо переконання людей… Адже при будь-яких реформах головне – переконати людей. Аби потім змогти сказати: о’кей, ми це зробили – і стало ліпше! Але фінішує 2013-й, на мою думку, достойно! Це – правильний фініш. Ми проплатили всі захищені статті бюджетів (а це – заробітні плати), ще 24 грудня виплачено усі пенсії волинянам! Закрили всі «важкі» позиції, починаючи з лікарняних листків. Під копійку розрахувалися з майбутніми породіллями, перед якими, чесно кажучи, накопичили невеликий борг на місяць з лишком у 9,5 мільйона гривень. Це все дає змогу впевнено рушати у наступний рік.
Саме на вчорашньому засіданні Ради регіонів ішлося про продовження усіх численних якісних соціальних змін у 2014-му. Це не просто акцент, це продовження тих реформ у соціальній сфері, які започаткував Президент. І за цим стоять серйозні державні видатки, серйозні цифри. Скажу лише одне: цього року на Волині по всіх соціальних програмах, виплатах ми використали 1 мільярд 400 мільйонів гривень. Наступного ці виплати мають сягнути 1 мільярда 800 мільйонів гривень. Йдеться і про підвищення пенсій тричі, і про збільшення виплат на народження дитини, виплат для дітей-інвалідів, дітей під опікою, дітей, які перебувають у будинках-інтернатах, в будинках сімейного типу. Це серйозні речі. Щодо пенсій, то мене тішить, що 2010 рік ми розпочинали, забезпечуючи потребу у пенсійних виплатах власними надходженнями лише на 46%. Сьогодні це вже 58%. Це зробила волинська економіка і волинські платники – ми з вами. Такі достойні цифри дозволяють мені нормально почуватися в Києві і серйозно говорити із серйозними людьми: з прем’єр-міністром, з віце-прем’єрами, доповідати Президенту, лобіювати чи відстоювати інтереси Волині в Міністерстві фінансів… Бо за цим стоїть серйозна праця, не тільки і не так Клімчука, як людей – десятків, сотень, тисяч волинян, котрі працюють і діляться своєю працею з бюджетами, з Пенсійним фондом. Це я ціную найбільше, тому що з цього насправді складається держава. Все інше – похідне.

ПОПЕРЕДУ – РІШУЧА БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ
Хочу, щоб мене почули всі, хто дотичний до державних грошей, Президент застеріг: 2014-й — рік рішучої боротьби з корупцією. Це особливий акцент. Буде боротьба. Тому позиція Клімчука – ми створюємо умови для мінімалізації корупції – залишається в силі. Для прикладу, нещодавно був у Горохові, де відкрили центр надання адмінпослуг. Це ще один крок, щоб убезпечити чиновників від проявів корупції. Але вона існує не лише в чиновницькому середовищі й не тільки у владі. Вона є і в медицині, і в освіті… Тому приймайте звернення Президента як серйозне, як відповідальне і, будь ласка, бережіть себе. Це єдине, що я можу сказати. Я знаю, що слова цього Президента з ділом не розходяться.
Ще одна позиція: Президент дуже критично налаштований до уряду, до Верховної Ради. Ми вперше за тривалий час не прийняли бюджет до Нового року. Це створює певні труднощі. Хоча сьогодні я отримав доручення – готувати тимчасовий розпис бюджету області та, відповідно, розписи бюджетів місцевих органів влади і самоврядування, виходячи з параметрів бюджету 2014 року. У нас є правова можливість вийти з цієї колізії. І нікому не варто хвилюватися, що в січні будуть якісь труднощі щодо виплат зарплат чи то пенсій. Уряд завжди повинен мати певний страховий запас. Це, мабуть, нормально. Тому тут логіка дуже проста і зрозуміла. Однак Президент наполягає на прийнятті Державного бюджету не пізніше ніж 16 січня.

ЛОЗУНГИ – В МУЗЕЙ, ЗНАМЁНА – В ЧЕХОЛ
Ще один акцент нещодавньої Ради регіонів у тому, що ми продовжуємо активний, але діловий робочий діалог із Європейським Союзом на підписання всеосяжної зони вільної торгівлі. Я підкреслюю не просто за зону вільної торгівлі, а всеосяжну зону вільної торгівлі й Угоду про асоціацію, звичайно. Учора Президент, попри те, що Рада регіонів була, так би мовити, передсвятковою, досить різко «пройшовся» по міністерствах і відомствах, які відповідали і відповідають за підготовку якісних документів. Як дипломат я хочу сказати, що саме підписання – то вже акт, який звершується. Передує йому титанічна робота. Вона може вестися дуже добре, а може – так собі. У нашому випадку все відбувалося, на жаль, «так собі». Очевидно, боялися доповісти про проблеми Президенту. З моєї точки зору, з точки зору громадянина, людини, державного чиновника, якраз тут доречне слово «підставити» Президента. Про неготовність до підписання цих речей Президент мав би знати раніше, м’яко кажучи. Але висновки будуть зроблені, і робота триває – активна, серйозна, цілеспрямована. І ще раз кажу: Президент кілька разів підкреслив, що діалог з Європейським Союзом щодо Угоди про асоціацію має будуватися передусім на національних українських інтересах!
Окремо Президент акцентував на тому, що влада не допустить жодних проявів сепаратизму і правового нігілізму. Це дуже важливі акценти глави держави. Переконаний: ці позиції підтримує переважна більшість українців і на сході, і на заході України, і на півдні, і на півночі. Нам потрібна міцна унітарна соборна Українська держава. Підходить цей лозунг волинянам? Я думаю, що так.
Стосовно того, куди йти: в Європу чи в Росію… Чую десятки подібних запитань щодня. І хочу сказати: насамперед треба робити доконане, красиве, гарне, правильне, прозоре, правове суспільство тут. Треба робити Україну тут! Так, як сказав президент Кваснєвський 5 травня 2005 року Президенту Ющенку: «Виктор, лозунги — в музей, знамёна — в чехол, выполняйте домашнюю работу». Вибачте за російську мову, бо так казав президент Кваснєвський, він добре володіє російською, ліпше, як я польською. На жаль, для мене. Тому робімо Європу тут, у себе. Бо наші домашні завдання щодо реформування і багатьох інших речей, задекларованих Президентом Віктором Януковичем, ми маємо робити тут. Усі вони спрямовані на те, щоби стати ближчими до Європи. Ми на Волині над цим працюємо і чимало з них уже встигли виконати. Далі будемо продовжувати.

ВІЗИТІВКА УКРАЇНИ – СУЧАСНІ МИТНІ ПЕРЕХОДИ НА ВОЛИНІ
Серед вищезгаданих вже справ, зокрема, співпраця з Євросоюзом щодо розбудови кордону. Ми маємо сучасний міжнародний автомобільний пункт пропуску «Ягодин» і будемо мати не менш сучасний пункт пропуску в Устилузі!
Євросоюз не забув про Устилуг. Програмою «Україна–Польща–Білорусь» передбачено 6,5 мільйона євро на будівництво чи розбудову з української частини пункту пропуску «Устилуг–Зосин». Це гроші Євросоюзу і Республіки Польща. Крім того, 10% фінансування – з українського боку. Це 7 мільйонів гривень. Роботи вже розпочали. Наразі маємо певну паузу через те, що вирішуємо питання з археологами. На місці робіт – давнє городище. Там треба провести дослідження. Плануємо, що до Нового року експерти зроблять висновок. Це – технічні речі. Загалом, усі документи підписано, проведено тендерні процедури. На жаль, волинські будівельники не виграли тендера. Але я думаю, вони працюватимуть на субпідряді. Тож наступний рік, 2014-й, буде роком дуже інтенсивної роботи. Устилугу – бути красивим! Я вам більше скажу: ми включили в доручення Президента реконструкцію дороги Устилуг–Володимир-Волинський–Луцьк.

ДЕРЖАВНІ ІНВЕСТИЦІЇ – У ЗНАКОВІ ОБ’ЄКТИ
Коли говорити про здобутки чи підсумки, то найбільше горджуся тим, що, хай де я працював – у Луцьку чи в Києві, завжди за спиною у мене – волиняни. Це – абсолютно чесно. Люди, яких я страшенно люблю. Чудові та надзвичайно працьовиті. Я горджуся найвищою економічною активністю волинян. Тим, що ми змогли середню заробітну плату піднімати за ці 3,5 року дужче за всіх в Україні. Я горджуся тим, що в нас інфляція щороку найнижча в Україні. Наступний рік обіцяє бути насиченим на гарні події. Для цього є передумови: за наполяганням Президента, Фонд регіонального розвитку збільшується з 1,7 мільярда гривень до 3,4. Я думаю, що і частка фінансування для Волині відчутно збільшиться. До речі, хочу привітати будівельників 10-ї шахти: 47 мільйонів гривень учора надійшло. Це решта грошей від інвестиційної програми 2010 року. Я був у Нововолинську, мене питали: чи буде 10-та шахта? Ви самі подумайте: буде вона чи ні, коли держава наприкінці року закриває всі платежі.
Тут варто наголосити: всі інвестиційні наміри сонячної Волині у 2009 році сягали 13,4 мільйона гривень. І це – на всю Волинь, всі державні та капітальні вкладення! Коли наступного, 2010-го, тільки один корпус Б обласної лікарні вартував нам 15,2 мільйона гривень.
У рамках очікуваних державних інвестицій у розвиток Волині в 2014-му закладаємо закінчення повних робіт щодо перинатального центру. Не скрізь ми змогли освітити села, тому частина грошей піде на освітлення. Десь не встигли добудувати, скажімо, теплий туалет у школах І —ІІ ступеня? Це треба доробити. Реконструкції, внутрішні санвузли, душові в спортзалах… Дрібні роботи, одначе їх треба виконати. Хоча будуть і великі об’єкти соціальної сфери. Продовжуємо будівництво школи в Любохинах Старовижівського району, Житнівці, Олениному Камінь-Каширського, школу в Білині на Ковельщині ставимо на здачу. Та, безперечно, школа №27 у Луцьку. Цей об’єкт будуємо на виконання доручення Президента. Будуємо вже три роки. Дитячий садок є, нині зводимо одночасно і корпус школи, і спортзал, і басейн. Ми закладемо максимум на цей об’єкт. І будемо старатися ввести його в експлуатацію наприкінці календарного року. Плануємо в 2014-му розпочати будівництво навчального закладу в Осівцях Камінь-Каширського району. Є в нас два великі красиві села, де багато діточок народжується, – Грем’яче і Башлики Ківерцівського району, будемо розпочинати там будувати школи, а також у селі Межисить Ратнівського району. Продовжуватимемо будівництво великих шкіл у ще двох селах – Гряда і Головне. Все. Для того, щоб не розтягувати. Я не просто постараюсь їх розпочати, але серйозно вкласти гроші в 2014 році.
Таким чином, загальний інвестиційний ресурс у бюджетну сферу, крім доріг, становитиме 0,5 мільярда гривень за сукупного ресурсу цього року в межах 320 мільйонів. Як бачимо, цифри – на порядки вищі.
Я хочу сьогодні подякувати сільським, селищним головам. Ми всі за ці 3,5 року змінювалися з вами, і змінювалися в ліпший бік. Сьогодні ми маємо порозуміння з більшістю із вас, і це здорово. Я ніколи не розділяв влади, я розділяв лише роботу і відповідальність. Те, що ви берете на себе роботу, яку не виконували і не вміли цього ще 3,5 року тому, якої жахалися – проекти, кошториси, міжнародні проекти, участі в конкурсах, залучення грошей на свої території, – це блискуче. Я думаю, що ваші громади це бачать і розуміють.
Щодо аграріїв… Ми практично вийшли на 1 мільйон тонн зерна. Це хороший результат для Волині. На сьогодні волинські аграрії продали на експорт уже майже 400 тисяч тонн зерна. Волинська пшениця на експорт – коли таке було? Але головний мій біль – люди, які живуть на селі й не мають іншої роботи, окрім трудитися на своїх 2 гектарах землі. Ми будемо і далі їх підтримувати.

ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР – МОЯ ОСОБЛИВА ГОРДІСТЬ
У 2014-му маємо великі плани щодо медицини. Але йдеться переважно про реконструкцію. Крім будівництва перинатального і неонатального центру. Тому що ми маємо стільки площ бюджетних, що дай Боже їх правильно й раціонально використовувати. Я категоричний противник нового будівництва там, де потрібно оптимізувати, вкласти гроші, зробити реконструкцію та дати відповідне обладнання. Ліпше ті гроші витратити на медичну апаратуру, ніж на цеглу і розчин. Це позиція, і її будемо неухильно дотримуватися. Що робити і як робити – знаємо і розуміємо.
27 грудня надійшло 36 мільйонів державних коштів на будівництво обласного перинатального центру. Ми практично закриваємо всі річні борги, і у вересні 2014-го, думаю, цей об’єкт віддамо у користування нашим юним і дорослим мамам. Я щасливий, що цей проект реалізується правильно. Це моя особлива гордість. Тому що ще 2001 року Президент Кучма і ваш покірний слуга заклали в його фундамент капсулу. Це величезні гроші: тільки з Державного бюджету – 99 мільйонів гривень за два останні роки. А ми ще доплачували і з обласної скарбниці. Наразі працюємо на завершення.

ІСТОРИЧНА ПАМ’ЯТЬ ЗОБОВ’ЯЗУЄ
У переліку доручень Президента щодо розвитку Волині, які він підписав після візиту в область, звучить і тема збереження історично-культурної спадщини. У 2014-му будемо мати на ці справи 18 мільйонів 600 тисяч гривень з Державного бюджету. Три об’єкти – Луцький замок усередині, укріплення валів Луцького замку, «вали» городища у Володимирі-Волинському й унікальна Гішинська церква на Ковельщині, пам’ятка історії архітектури.
Цього року ми справилися із ще одним гоноровим ділом – музеєм Стравінського в Устилузі, де діє ще й музична школа для діточок. Душа радіє, що ми це зробили. Ми убезпечили від руйнувань Покровську церкву в Піддубцях Луцького району. Це теж доручення Президента. Так, між іншим, без особливої реклами — завершили повну реконструкцію театру ляльок в обласному центрі. А 20 грудня відкрили і художню галерею в Луцьку. Ідіть туди, ведіть дітей, зупиняйтесь біля полотен, думайте… Там чудові екскурсоводи, чудовий колектив. Ми відкрили заново для себе, для волинян, для світу і волинських художників. А там їх ціла плеяда. Ну і, звичайно, майстри пензля світового рівня. Буде навіть ще Пікассо. Я знаю, що туди їхатимуть тисячі європейців. Люди в усьому світі хочуть доторкнутися до прекрасного. Нам вдалося дати їм таку можливість. Я радію цьому і горджуся: ми зробили це з вами – на Волині!

БУДЬТЕ ЧЕСНИМИ І ПРАЦЮЙТЕ!
Укотре наголошую: ми маємо робити таку демократію у нас на Волині, яка була б ефективною та результативною. Це не я сказав, а авторитетні чиновники Євросоюзу півтора роки тому! І це стосується насамперед бюджетних розписів і кошторисів. Звідти починається демократія. Це є речі, які зрозумілі для мене особисто. Над цим ми будемо працювати. Попереду роботи багато.
Тому я дякую волинянам за терпеливість. Не було у нас серйозних затримок по зарплатах. Хтось чекав день, два, три – не більше. Ми брали бюджетні позички. До речі, всі практично з них повиходили. Всі бюджети у нас закрито. Правда, деякі містечкові ради так тратилися, що змогли людям заплатити тільки аванс. Але це стосується лише людей, які працюють у комунальній сфері. Це ваші проблеми, панове керівники. Це ваші бюджети і ваша відповідальність перед тими людьми. Я був із вами чесний протягом усього року. А ви не були такими зі своїми людьми. Будьте чесними! Менше приймайте політичних рішень. Займайтеся каналізацією, бо демократія закінчується тоді, коли закінчується управління двірниками. Я говорив це 40 років тому, і кажу нині.
Тому тим, хто відпрацював класно цей рік, я дякую. Тим, хто відпрацював не так, як би хотілося, бажаю наступного року мати ліпші результати в управлінні громадами, в ухваленні управлінських рішень. І мати від того велике задоволення.
А всіх волинян – дорослих і маленьких, сивих і зовсім юних – я вітаю з прийдешнім Новим роком та Різдвом Христовим! Знаю, що 2014 рік буде ліпшим і для суспільства, і для держави, Української соборної унітарної держави, і для кожного з нас.
Telegram Channel