Курси НБУ $ 41.78 € 48.84
НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗМУШУЮТЬ РАК ВІДСТУПАТИ

Волинь-нова

НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗМУШУЮТЬ РАК ВІДСТУПАТИ

Протягом останніх трьох років захворювання волинян на онкологічну патологію знизилося щонайменше на 1,5%...

Протягом останніх трьох років захворювання волинян на онкологічну патологію знизилося щонайменше на 1,5%. У 2013-му зафіксовано 275,2 випадків цієї недуги, а смертність не перевищує 135,5 на 100 тисяч населення. Це найнижчий показник серед регіонів, де в середньому на рак хворіє 357,6 із 100 тисяч осіб. На думку волинських медиків,  це свідчить про доступність медичної допомоги та якісне обслуговування хворих, а також розвиток інфраструктури закладів охорони здоров’я, зокрема профілактики та лікування онкозахворювань

Валентин БАРЧУК

Наш край входить до областей, що найбільше постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС, але волинським медикам вдається досить успішно боротися із онкологічною недугою. Як свідчить статистика, їхні пацієнти об’єктивно мають більше шансів на життя та одужання, ніж у більшості схожих за специфікою регіонів України. В нас найнижчий показник онкозахворюваності серед дорослих, з року в рік знижується кількість хворих на рак дітей. Для прикладу: торік в області зареєстровано 22 випадки злоякісних новоутворень серед осіб до 17 років. А це 9,4 на 100 тис. дітей проти 10,3 в 2012 році, тоді як загалом у державі показник сягає 12,6 хворих на 100 тис. осіб.
— Активний наступ на хворобу став можливим тому, що медики орієнтуються на профілактику та популяризацію здорового способу життя, а це основний пріоритет реформи галузі, — розповідає начальник обласного управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк. — Своєчасно виявлене захворювання на ранній стадії, зокрема онкологічне, перестає бути вироком. Сучасні медичні технології дають великі шанси на одужання.
Торік у поліклініку обласного онкодиспансеру звернулося 36 625 хворих, стаціонарно отримувало допомогу 6025 пацієнтів. Загалом проведено 4532 операції, із них більш як половина — амбулаторно. За рік на мамографі обстежено 16 473 жінки. Рак молочної залози виявили у 256 осіб. Передраковий стан діагностовано у 543 жінок. А за скринінговою програмою мамографічно обстежено 5 094 волинянки, завдяки цьому виявлено 23 випадки раку молочної залози та 284 передракових стани.
Розвиток інституту сімейного лікаря та зміцнення первинної ланки медичної допомоги сприяють профілактиці і вчасному діагностуванню онкозахворювань. Це один із пріоритетів реформи охорони здоров’я, що проголошена Президентом України Віктором Януковичем у Програмі економічних реформ. Перший крок зробили в чотирьох пілотних регіонах, де впродовж двох останніх років функціонує модернізована мережа первинної ланки. А торік закінчили її формування в усій країні.
— Волинь переймає досвід реалізації пілотних проектів. Для мережі первинної ланки медичної допомоги тепер спрямовують 25% коштів бюджету охорони здоров’я. Ресурси й управління зосереджені в «одних руках». За таких умов можна досить швидко отримати позитивні результати у боротьбі з онкопатологією, — вважає головний лікар обласного онкодиспансеру Орест Андрусенко. — Показово, що показники скринінгу ранніх форм раку молочної залози і шийки матки враховуватимуть, коли запроваджуватимуть надбавки до зарплати лікарів та медичних сестер. Це очікуємо вже із жовтня 2014-го. 
Реформи галузі передбачають наближення медичних закладів до пацієнта, передусім амбулаторій. В Україні їх збільшилося щонайменше наполовину упродовж двох останніх років. Головне – поліпшується оснащеність онкологічних клінік та диспансерів. На Волині в листопаді 2013-го за сприяння облдержадміністрації введено в експлуатацію дороговартісний і надсучасний комп’ютерний томограф фірми «Simens» для діагностики передпухлинних і пухлинних захворювань. Паралельно пацієнти отримуватимуть променеве лікування із застосуванням лінійного прискорювача американської фірми «Varion». Його вартість — 16,5 мільйона гривень. Томограф і лінійний прискорювач придбано на кошти Фонду Рината Ахметова «Розвиток України» за програмою «Рак виліковний» у рамках державно-приватного партнерства. А приміщення для цього обладнання збудовано за кошти обласного бюджету.
— Якби ще рік тому мені сказали, що отримаємо таку апаратуру, не повірив би, — каже головний лікар облонкодиспансеру. – Але коли поділився ідеєю з головою облдержадміністрації Борисом Клімчуком, він відразу загорівся. В результаті нині маємо нове відділення променевої терапії і сучасне оснащення. Тепер волинянам не потрібно їздити до Києва чи сусідніх областей на лікування.
Такий лінійний прискорювач мають лише вісім провідних медичних закладів України. А тепер ще й наш обласний онкодиспансер, де невдовзі будуть лікувати хворих на рак прямої кишки, сечового міхура, простати, головного мозку, легень та інших органів. Апарат точно виявить, де розташована пухлина, і в її центр спрямує лікувальну дозу. Це зменшить променеве навантаження на інші тканини, мінімально вразить інші органи людського організму. Цей метод лікування ракових пухлин поширений у країнах Європи і США.
— Свій внесок у цю благородну справу зробили й обранці громади, — зазначив під час відвідин обласного онкодиспансеру заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк. — Зокрема, з обласного бюджету спрямовано 6 мільйонів гривень для проведення благоустрою.
Telegram Channel