Доки обласна рада не затвердить фінансовий розпис на 2014 рік, брак грошей відчуватимуть заклади охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери...
Доки обласна рада не затвердить фінансовий розпис на 2014 рік, брак грошей відчуватимуть заклади охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери. Допомога державними коштами потрібна й аграріям та будівельникам. Соціальних виплат чекають ті, хто належить до вразливих категорій населення. Тим часом представники опозиційних фракцій в обласній раді передусім наполягають на «перезавантаженні» влади. Мовляв, лише тоді приймуть обласний бюджет, якщо у ньому врахують усі їхні пропозиції
Петро КОЛОДІЙ
Те, що досі область живе без головного фінансового документа, викликає тривогу в багатьох. Така ситуація може спричинити колапс у роботі бюджетних установ, стверджують представники різних підприємств і організацій.
ІВАН СИДОР , головний лікар Волинської обласної клінічної лікарні: — Річний бюджет нашого закладу — 72 мільйони гривень. Більша частина цієї суми передбачена на лікування та харчування пацієнтів, гемодіаліз. Нині у нас тисяча пацієнтів, які потребують повноцінних медичних послуг. Оперуємо до 60 хворих на день. Грошей на всі потреби, в тому числі придбання ліків, не вистачає. А, скажімо, без кисню, наркозних препаратів, наркотичних засобів неможливо надати невідкладну медичну допомогу. Щодня 50—60 людей просять мене посприяти у виділенні ліків. Якби нині надійшло 10 мільйонів гривень, передбачених на виконання програми «Волинькард», їх можна було б використати на коронарографію і стентування. А зараз можемо розраховувати лише на 860 тисяч гривень. Тому черга на такі операції зростає. 11 пацієнтів, яким пересаджено донорську нирку, постійно приймають препарати. Якщо такий хворий не отримає ліки один–два дні, може статися відторгнення нирки. На ці медикаменти з бюджету отримали лише 417 тисяч гривень — приблизно третину від потреби. Розраховуємо на державне фінансування та допомогу Міністерства охорони здоров’я. Тому вважаю, що депутати повинні негайно скликати сесію і прийняти обласний бюджет, звідки теж мають надійти кошти для медичних закладів краю.
ІГОР ГОРДІЙЧУК , завідувач відділення екстракорпоральних методів детоксикації і гемодіалізу Луцької міської клінічної лікарні: — Нині замісної ниркової терапії потребують 170 хворих. Якщо в обласному бюджеті не передбачити коштів на гемодіаліз і перитонеальний діаліз, то їхнє життя опиниться в небезпеці. А препаратів, необхідних для проведення сеансів гемодіалізу, маємо ще лише на місяць. Тому депутати не повинні зволікати з прийняттям головного фінансового документа краю.
ЛЕОНІД СТЕФАНОВИЧ , генеральний директор ТОВ «Житлобуд-2»: — Шостого лютого керівники волинських будівельних організацій одноголосно підтримали звернення до обласних депутатів, аби вони нарешті прийняли кошторис краю. Бо без нього не можемо повноцінно працювати. Тим часом триває будівництво шкіл у Любохинах Старовижівського, Житнівці та Олениному Камінь–Каширського районів, школи–дитсадка №27 у 55–му мікрорайоні Луцька. В обласному центрі вже нинішнього року розпочнемо реконструкцію двох дитсадків, споруджуватимемо житлові будинки. Усе, що намітили цього року, виконаємо. Але без коштів обласного бюджету ці роботи гальмуються.
СВІТЛАНА МИШКОВЕЦЬ , директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації: — Торік в обласному бюджеті на санаторно–курортне лікування воїнів–інтернаціоналістів було закладено 250 тисяч гривень. За ці кошти у санаторіях «Пролісок», «Лісова пісня» і «Турія» оздоровлювалися афганці. Згідно з президентським указом 2014–й оголошено Роком учасників бойових дій на території інших держав. Тому запропоновано цьогоріч збільшити видатки для цієї категорії пільговиків на 50 тисяч гривень. Але поки що важко передбачити, скільки їх зможе поліпшити своє здоров’я за кошти з обласного бюджету, бо він досі не прийнятий. Вважаю, що депутати повинні ухвалити головний фінансовий документ, щоб не спровокувати невдоволення жителів нашого регіону. Наскільки важливі для них питання соціального захисту, свідчить те, що торік у лютому 27,2% звернень, які надійшли до глави держави у рамках проекту «Діалог з країною», стосувалися саме цих проблем.
ГРИГОРІЙ ПАВЛОВИЧ , голова Волинської спілки ветеранів Афганістану: — Обранці волинян мусять усвідомити, що бюджетна та господарча інфраструктури не можуть повноцінно функціонувати без головного фінансового документа. Тому депутати повинні негайно ухвалити його — передусім заради тих, хто ризикував життям, втратив здоров’я в афганських горах чи біля реактора ЧАЕС, заради родин тих, які не повернулися з чужої війни. А загинули або пропали безвісти в Афганістані сімдесят наших земляків. Воїнів–афганців, яким близько 50 років, стає все менше. Тому обов’язок держави, місцевої влади, депутатів — забезпечити їм гідне життя. Звернення жителів Березолуківської сільської ради Рожищенського району Без бюджету родинні ферми, а їх у Рожищенському районі понад 600, не одержують дотацію за утримання корів та відшкодування вартості штучного осіменіння. Це стосується всіх селян Волині. Ми не можемо прийти з протестом до приміщення обласної ради, бо господарюємо. Тому нагадуємо депутатам, що скоро настане пора весняно–польових робіт. Кошти для підтримки особистих селянських господарств та агровиробників краю стануть нам у цей час великою підмогою. Вони потрібні не завтра чи післязавтра, а вже сьогодні. Зважаючи на це, просимо відкинути всі амбіції і вимагаємо прийти на сесію та проголосувати — це ваша робота. Сподіваємося, що розумієте наші проблеми та посприяєте їхньому вирішенню.
ІВАН ВОВК , голова Камінь-Каширської райдержадміністрації, депутат облради: — У нашому районі проживають тисячі багатодітних і малозабезпечених сімей, які ледве зводять кінці з кінцями. Люди стурбовані, що сповна не отримують гарантованих законом соціальних виплат та допомог, бо не прийнятий обласний бюджет. Перевізникам досі не компенсували перевезення пільговиків, тому вони відмовляються надавати ці послуги й чекають надходження коштів із обласного бюджету. Депутати зобов’язані працювати для громади. Тому пріоритетом має бути створення сприятливих умов для людей, а вже потім кадрові питання. Потрібно через конструктивний діалог обговорити і прийняти головний фінансовий документ, а не вдаватись до шантажу.
ОЛЕКСАНДР КУРИЛЮК , заступник голови облдержадміністрації, депутат облради: — Нині все залежить від депутатів облради. Допоки не буде консенсусу — не матимемо бюджету. Потрібен діалог, спільна робота, на чому й наголошує голова облдержадміністрації Олександр Башкаленко. Він публічно закликав керівників фракцій до консолідації. Головний кошторис краю працюватиме на благо людей, а не політиків. Тому використовувати бюджетний процес як розмінну монету в протистоянні — щонайменше безвідповідально перед волинянами. Задля інтересів громади більшість депутатів облради готова ухвалити бюджет із будь-яким політичним контекстом.