Курси НБУ $ 41.84 € 48.90
МАЄМО НАРЕШТІ УКРАЇНСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ

Волинь-нова

МАЄМО НАРЕШТІ УКРАЇНСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ

Вперше за понад 90 років в українських владних верхах не буде комуністів...

Партії Майдану впевнено перемагають на дострокових виборах до Верховної Ради. Вперше за понад 90 років в українських владних верхах не буде комуністів...


Василь РОГУЦЬКИЙ


І вперше ті, хто не дивиться у бік Москви, спокійно зможуть сформувати більшість. Для цього українцям довелося пройти через дві революції, війну з Росією, окупацію частини території. За можливість жити по «своїй правді і волі» країна заплатила життями і кров’ю героїв. Залишається тільки сподіватись, що Президентові та прем’єру вистачить розуму не пересваритись, як у 2005–му це зробили Ющенко з Тимошенко. Адже — не забуваймо — ми нині живемо за тією ж Конституцією, яка приблизно порівну ділить повноваження між Президентом та прем’єром. Як порівну поділили вони між собою і голоси виборців 26 жовтня (див. інфографіку).
Сили, які можна вважати прокремлівськими, представлені лише «Опозиційним блоком», що за партійними списками набрав близько 10 відсотків голосів. Подолати 5–відсотковий бар’єр блоку вдалося в 11 областях. Навіть патріотична Дніпропетровщина дала колишнім регіоналам та їхнім друзям аж 25 відсотків і перше місце по багатомандатному округу. На щастя, наступні чотири місця у Дніпропетровській області посіли майданівські партії із солідним сумарним показником у приблизно 45 відсотків голосів.
Електоральні симпатії півдня країни теж дедалі більше нагадують центральноукраїнські. Одразу три південні області — Одеська, Миколаївська та Херсонська — на перше місце вивели «Блок Петра Порошенка». Особливо на цьому тлі виділяється Херсонщина, де проєвропейські партії взяли понад 60 відсотків голосів. Таким чином міф про південний схід, як щось єдине і монолітне, вкотре розвіяно.
Водночас поряд із Донбасом найбільше за «колишніми» сумують на Харківщині, де за екс–регіоналів та комуністів проголосувало понад 40 відсотків виборців! До того ж, на відміну від тої–таки Дніпропетровщини, де у значній частині мажоритарних округів пройшли представники помаранчевих сил, зокрема й лідер «Правого сектору» Дмитро Ярош, Харківська область делегувала переважно біло–синіх. З цього випливає, що саме на цю область найближчим часом можуть робити ставку проросійські сили.
Щодо Центру та Заходу України, то наддніпрянці на перше місце в основному ставили «Блок Петра Порошенка», а західняки — «Народний фронт» Арсенія Яценюка. І уся Україна дружно, за винятком лише Донецької області, віддала понад 5 процентів голосів партії мера Львова Андрія Садового «Об’єднання «Самопоміч». В особі цієї політичної сили виборці купували фактично кота у мішку, але така її потужна підтримка свідчить про великий запит українців на свіжу кров у політиці. От і побачимо на прикладі «Самопомочі», чи зможе молодь нав’язати старикам свій порядок денний, чи швидко прийме їхні правила гри.
А найбільшою прикрістю цих виборів може стати непроходження 5–відсоткового бар’єра партією «Свобода», яка у період правління Януковича показала себе бойовою парламентською і майданівською одиницею. Але на час здачі номера до друку свободівцям бракувало якоїсь третини процента (!), щоб потрапити до Верховної Ради! І це при тому, що всі екзит–поли показували, що «Свобода» долає прохідний бар’єр… Утім, парламент не залишиться без представників цієї політичної сили, адже одразу шестеро її членів лідирують, за попередніми даними, на мажоритарних округах.
На загал, якщо брати мажоритарну складову, то найбільше тут буде переможців–самовисуванців — понад 100. У багатьох випадках виборці не дуже мудрували і проголосували за тих, хто вклав в округ більше грошей або провів агресивнішу кампанію. Це ще одне свідчення, що треба міняти виборчі правила і нарешті запроваджувати пропорційну систему із відкритими списками, яку вважають більш справедливою.
Отож, знову матимемо у парламенті одіозних осіб на зразок Підрахуя Сергія Ківалова, який перемагає у своєму одеському окрузі. Таких добре «прикормлених» округів в Україні, зокрема й на Волині, чимало. Як завжди, наприклад, не обійдеться без родини Балог, які фактично забронювали за собою Закарпаття. Там на трьох із шести округів виграли рідні брати Балоги. Ще на одному окрузі переміг їхній двоюрідний брат Василь Петьовка!
З партійних висуванців найбільше переможців у мажоритарних округах буде в «Блоку Петра Порошенка» — понад 60. Якщо додати сюди 64 списочники, це означає, що Президент матиме найбільшу команду у парламенті — із приблизно 130 осіб. Яценюк заведе під купол лише десь 17 мажоритарників, тож його фракція налічуватиме близько 80 людей. «Самопоміч» та «Батьківщину», яких, за словами радника Президента Юрія Луценка, теж запросили до формування коаліції, матимуть усього відповідно 33 та 19 депутатів (Ляшко, якого чомусь не кличуть до гурту, — 22). Тож для конституційної більшості у 300 голосів бракуватиме ще десь 50 голосів. Якщо їх знайдуть, то тоді можна буде проводити реформи, яких тільки душа забажає…

ДО РЕЧІ
Близько 70 депутатів, які голосували 16 січня за диктаторські закони, знову проходять до Верховної Ради. Це — 15 кандидатів від «Опозиційного блоку» та близько 55 депутатів від мажоритарки.

КОМЕНТАР
Тарас ВОЗНЯК, політолог:

«Успіх «Опозиційного блоку» показав, яка величезна кількість людей не те що не розуміє, навіщо їм Україна, а після пролитих рік невинної крові все одно люто її ненавидить». n
Telegram Channel