Цікавий факт з історії: ТО ЧИ БУЛИ ТАМПЛІЄРИ НА ВОЛИНІ?
14 січня 1119 року у день святого Іларія у французькому місті Труа заснований орден тамплієрів, який, за деякими версіями, був дотичний і до нашого краю
Сергій НАУМУК
Його створили для захисту пілігримів на шляху до Єрусалима. Спочатку лицарі жили з подарунків, у зв'язку з чим були відомими як Бідні лицарі Христа. Пізніше король Балдуїн ІІ Єрусалимський виділив на Храмовій горі місце для їхнього головного органу на руїнах будівлі, що вважалася храмом Соломона. Саме через цю обставину орден узяв собі назву Бідних лицарів Христа та храму Соломона.
Кілька років тому львівський мистецтвознавець Борис Возницький заявив, що у селищі Луків Турійського району є місце, де міг бути замок тамплієрів.
З часом завдяки пожертвам орден дуже збагатився, фінанси стали одним із найголовніших його занять. Саме тамплієри є винахідниками чеків, кожен із яких засвідчувався відбитком пальця вкладника. Лицарі знали бухгалтерський облік. Вони мали право позичати гроші, активно давали у борг і невдовзі стали найбільшими банкірами Європи.
Відомо, що тамплієри отримали від галицьких князів право на торгівлю солотвинською сіллю. Вони звели вздовж усього соляного шляху укріплення, які використовувались як митні пости або гарнізони. Одне з таких укріплень збереглося донині в селищі Середнє на Закарпатті.
Кілька років тому львівський мистецтвознавець Борис Возницький заявив, що у селищі Луків Турійського району є місце, де міг бути замок тамплієрів. Мовляв, у книзі англійської дослідниці Хелен Ніколсон він натрапив на дані, що 1239 року тамплієри оселилися на Волині. Місце для замку лицарі вибрали на шляху з Києва до Варшави. Возницький вважав, що дерев’яний замок був розташований у Лукові на місці нинішньої туберкульозної лікарні.
Хоча це лише гіпотеза. Волинський археолог Олексій Златогорський вважає, що Ніколсон мала на увазі населений пункт Луків, розташований біля польського міста Люблін. Однозначну відповідь на запитання, чи були тамплієри на Волині, можуть дати лише подальші дослідження, зокрема археологічні.
