Дубно судиться за Луцьку браму - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 26.66 € 31.18

Дубно судиться за Луцьку браму

Повернути собі Велику синагогу та Луцьку браму, будівлі XVII — XVIII століть, які вже давно розвалюються у центрі Дубна, намагається міська рада. Поки тягнулися судові суперечки між облрадою та міськрадою, у синагозі організували прийом склотари, а браму «одягли» в риштування – щоб на голову пішоходів не впав шматок штукатурки

Левко ЗАБРІДНИЙ


Оборонна споруда на вулиці Данила Галицького, відома як Луцька брама, і юдейський молитовний дім на вулиці Кирила і Мефодія належать до Державного історико-культурного заповідника Дубна, що підпорядкований обласній раді і має на балансі всі історично цінні пам’ятки міста. Оскільки йдеться про центр, кілька років тому між Дубенською міською радою та Рівненською облрадою виник судовий спір. Чи не вперше в Україні два органи місцевого самоврядування судилися за майно. Бо ж на центральні приміщення завжди є попит орендарів, а відповідно і фінансові надходження.
Виграла суперечку обласна рада, проте від минулого року вона вже добровільно почала віддавати міській раді приміщення, за які так довго судилася. З обласного бюджету кошти на їхню реконструкцію у Дубні не виділяють, як і з державного, а сам заповідник опікується переважно Дубенським замком, що приносить дохід від напливу туристів. Тож торік обласні депутати погодилися віддати місту Будинок контрактів, розташований на центральній площі Дубна, у якому облаштують залу для церемоній. А тепер дубенський міський голова Василь Антонюк просить облраду передати ще й синагогу та Луцьку браму.Оскільки Луцька брама біля монастиря, там би міг бути центр духовності або навіть келії чи трапезна. Головне, щоб про них дбали.Як зазначив пан Антонюк на одному з останніх засідань комісії обласної ради, з міського бюджету готові виділити кошти принаймні на заміну дахів обох будівель. Інакше, додав, ті можуть незабаром розвалитися.
— У Луцькій брамі після проголошення незалежності хотіли відкрити кафе, потім була ідея облаштувати келії для Свято-Миколаївського монастиря, що поруч, — розповідає начальник дубенського міського відділу культури і туризму Тетяна Єфімчук. — Але нічого так і не реалізували. А у синагозі нині приймають склотару та макулатуру. Ми не можемо вкласти кошти у ці споруди, бо вони належать обласній раді. Якщо ж не почати їхню реконструкцію, місто втратить ці історичні пам’ятки, що могли б приваблювати туристів. Є кілька ідей щодо використання Луцької брами і синагоги. В останній навряд чи вдасться відновити богослужіння, а ось створити музей Голокосту чи науковий центр там можна. Оскільки Луцька брама біля монастиря, там би міг бути центр духовності або навіть келії чи трапезна. Головне, щоб про них дбали.