Курси НБУ $ 41.60 € 43.81
У Луцьку відкрили зал Радзивілів

Волинь-нова

У Луцьку відкрили зал Радзивілів

Виставка, присвячена магнатському роду, запрацювала у Волинському краєзнавчому музеї

Сергій НАУМУК


Виставка має стати одним з кроків, аби підняти проблему музеєфікації та включення до туристичних маршрутів пам’яток малих міст на кшталт Олики, вважає директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк.


Перлини виставки – скульптурні натрунні портрети засновників костелу — Альбрехта Станіслава Радзивіла та його дружини Кристини Анни Любомирської. Колись ці вироби прикрашали стіни олицького костелу колегіатівю З приходом радянських військ хтось з церковників заховав вироби у крипті і прикрив сміттям, де вони щасливо долежали до нашого часу. Найчастіше


Вперше представлено картину «Вінчання князя Миколая Радзивілла з Катериною Гонзаго», відреставровану у Львівському науково-дослідному реставраційному центрі.



Дивлячись на костюми, я одразу уявила, як одягався Данило Братковський, як виглядала Гальшка Гулевичівна.



Мета заходу – через Радзвивілів показати життя шляхти. Тому серед тогочасних портретів, посуду та меблів представлено і сучасні реконструкції одягу. Про них розповіла співробітник Охоронної археологічної служби Ірина Погоржевська з Києва. Вона розповіла, що в Олиці знайдено елементи текстилю XVII століття. Але оскільки такі експонати дуже крихкі і вимагають особливих умов для зберігання, то на виставці представлені сучасні реконструкції тогочасного одягу. Проте представлені костюми виконані за технологіями XVI-XVIII століття, з дотриманнями найменших деталей на кшталт швів. Один чоловічий костюм відтворений за залишками, які знайдено кілька років тому у криптах міста Дубно.


– Виставка заповнює лакуни, які донині є у наших уявленнях про той період історії, – сказала завідувач Художнього музею у Луцьку Зоя Навроцька. – Дивлячись на костюми, я одразу уявила, як одягався Данило Братковський, як виглядала Гальшка Гулевичівна.


Завідувач відділу давньої історії ВКМ Михайло Вашета розповів, як формувалася концепція виставки і звернув увагу відвідувачів на шовкографію із зображенням родинного дерева князів Радзвиліллів, яких є усього три екземпляри.


Завідувач Музею історії Луцького братства Олена Бірюліна зазначила, що вже необхідно каталогізовувати олицьку колекцію, предмети якої зберігаються у Волинському краєзнавчому музеї. А Анатолій Силюк додав, що виставка започатковує зал Радзивилів у ВКМ.


 


Відвідувачам вперше представлено відреставровану картину «Вінчання князя Миколая Радзивілла з Катериною Гонзаго».




Тогочасні костюми шляхти.



Костюм із Дубно унікальний тим, що знайдено не тільки верхній одяг, але й штани.




Давні меблі коштують немало, тож в обласному музеї їх небагато.



Фото Сергія НАУМУКА.

Telegram Channel