Наш хлопець, який придумав комп’ютер: «Я зробив світ ліпшим»
Геніальний інженер і програміст. Людина, для якої гроші — менш вартісна цінність, аніж справедливість. Чоловік, який вірить, що технології поліпшують світ. Це — співзасновник найдорожчої компанії світу Apple Стівен Возняк або просто ВОЗ — американець українського походження
«Багато хто мене запитує: «Стів, ти поляк?» Бо моє прізвище Возняк. Я відповідаю: «Ні, я українець. Я завжди знав, що моє прізвище — українське. Все своє життя я хотів приїхати до України. Я деякою мірою бажав би бути українцем. Ці люди здаються найбільш подібними до американців, як я сам, з усіх інших європейців. На мою думку, в Україні багато пристрасті, щоб робити щось нове і велике». (Торік Стів Возняк візит на етнічну Батьківщину назвав одним із найкращих у житті. — Авт.)
Тепер Возняку, котрий по батьковій лінії походить з української Буковини, 67 літ. Його знає увесь світ, бо він — один із тих, хто винайшов персональний комп’ютер. Він заснував Apple Computer разом зі Стівом Джобсом у 1976 році. У середині 1970–х створив Apple I та Apple II — найрозповсюдженіші персональні комп’ютери 1970 — початку 1980–х років. Стівен Возняк має близько 100 мільйонів доларів, його партнер Стів Джобс — 10 мільярдів. Така різниця красномовно свідчить про ставлення до грошей. Свого часу Возняк роздав акції компанії (по 10 мільйонів доларів!) колегам, які розробляли Apple, і всім, хто його просто підтримував. (Сам Джобс тоді відмовився виплачувати будь-які кошти).
«Я не хотів бути поряд із грішми, бо вони можуть спотворити наші цінності…»
Стівен згадує, що міг створити будь-який комп’ютер уже на другому курсі університету:
«Я завжди робив так, щоб було легше людині… Я тоді міг спроектувати будь–який комп’ютер у світі, хоч вищої освіти ще й не мав! Опиши комп, який тобі треба, — я намалюю його схему і комплектуючі деталі. Про цифрову електроніку я знав усе, постійно щось робив і проектував — якісь дрібнички за 5 центів для сміху. Стів (Джобс) з’являвся і продавав це — і ми мали гроші. У Стіва їх не було взагалі, він і вчився посередньо, але дуже хотів бути не таким, як усі…»
Креслення свого першого комп’ютера Стів Возняк віддавав колегам задурно!
«Я ходив у клуб саморобних комп’ютерів, тому коли написав схеми — всі креслення віддав безплатно у клуб, а потім у компанію, в якій працював. Там відмовилися! Приїхав Стів — оцінив усе це і сказав, що нам потрібна своя компанія».
Першою продукцією новоствореної компанії був комп’ютер Apple I ціною 666,66 доларів. Простий і компактний. Для людей, як казав Возняк. Усього продали їх 600. А невдовзі Возняк розробив ще й Apple II — ще компактніший і зручніший. Успіх компанії був феноменальним, вона перетворилася на акціонерне товариство із шаленими прибутками.
Стів Возняк з часом зайнявся іншими проектами: він любив програмувати, а не керувати. Водночас він хотів навчати дітей, тому цей мільйонер влаштувався у школу і 8 (!) років викладав математику на повній ставці. В одному з інтерв’ю він обмірковує, як допомогти дітям вчитися у вік технологій: «Школа сповільнює розвиток, даючи усім один темп. Дати кожному учню по вчителю неможливо, а ось комп’ютер може дати цей метод. Але якби комп міг дивитися в очі, знати історію вашої сім’ї… Він не замінить вплив іншої людини на людину… Сучасна молодь вміє таке, чого не вміли ми. Тепер у 8 років учень може зрозуміти, що вчитель не найрозумніший, і розчарується у цілій системі. У мій час у школі я захопився квантовою механікою і вивчав її аж на рівні університетської програми: у школі вчитель міг би навчити мене, якби мав одного учня, а не 30».
На мою думку, в Україні багато пристрасті, щоб робити щось нове і велике.
Має Стівен Возняк і свою думку щодо того, чи варто боятися, що з часом машина могтиме контролювати людину?
«Розумні компи — це так далеко від нас. Комп’ютерний апокаліпсис — це як наукова фантастика. Ми ж не можемо поки навіть відтворити людський мозок. Де зберігається спогад про те, що даю це інтерв’ю? Може, не у мозку, а в зубах?! Ми ж втрачаємо чимало спогадів десь у 60 років, коли одночасно втрачаємо чимало зубів… То як можна говорити про те, щоб відтворити людський мозок? Але на випадок, коли це таки станеться, я винайшов Закон ВОЗа (свій власний): якщо будуть розумні роботи, ми повинні бути з ними друзями, не псувати їх, не виймати з розетки, дати можливість їм розвиватися!»
Про життя Стів Возняк відгукується філософськи.
«Перший компонент — частіше усміхатися і жартувати. Другий — уникати поганого настрою… Не варто хвилюватися, коли нічого не вдається. Просто подумайте, як бути конструктивним… Я думаю, що зробив світ ліпшим. Як оцінити це? Це кількість товарів, грошей на душу населення? Ні! Це кількість щасливих людей. (Я думаю, технології тепер так поширилися, що навіть у бідних країнах у людей є смартфони, що допомагають зв’язатися з рештою світу)».
Перед яблуком раніше намалювали Ньютона
l Щоб розробляти Apple, Стів Возняк і Стів Джобс продавали особисті речі. Деталі, як і зараз, були дуже дорогими, тому Джобс розпрощався зі своїм стареньким Volkswagenом, а Стів Возняк — з інженерним калькулятором за 500 доларів (новий коштував майже 800).
l Оптова ціна Apple‑1 була приблизно 500 доларів. З урахуванням націнки виходило 667. Але Стів Возняк для зручності знизив її до $666.66.
l Початковим логотипом Apple була чорно-біла картинка, де Ісаак Ньютон сидить під деревом — символом відкриття закону всесвітнього тяжіння. Згодом логотип спростили до надкушеного яблука, тоді воно було кольоровим. І тільки через 20 років стало однотонним.