Курси НБУ $ 41.44 € 46.91

ЯК ВІДРОДИТИ ТВАРИННИЦТВО НА ВОЛИНІ?

Минулої суботи в облдержадміністрації відбулась широка представницька нарада...

Минулої суботи в облдержадміністрації відбулась широка представницька нарада за участю голови обласної ради Василя Дмитрука, голови облдержадміністрації Володимира Бондара, його заступників, голів райдержадміністрацій, начальників управлінь сільського господарства і продовольства, керівників окремих установ, підприємств та організацій, присвячена розвитку тваринницької галузі. Перед її початком Володимир Бондар відрекомендував нового начальника головного управління сільського господарства та продовольства облдержадміністрації. Анатолія Аршуліка, який до цього обіймав посаду заступника голови Луцької райдержадміністрації.
Доповідь заступника голови облдержадміністрації Віталія Заремби була насичена цифрами, які, на жаль, свідчили про невтішний стан справ. Скажімо, з 1991 року по 2004 в усіх категоріях господарств поголів’я великої рогатої худоби скоротилось на 639 тисяч голів, зокрема, корів — на 138 тисяч, свиней — на 178 тисяч, овець і кіз — на 116 тисяч голів. Відповідно скоротилось і виробництво тваринницької продукції, а, отже і кількість споживання м’яса, м’ясопродуктів на одного жителя з 61,4 кілограма до 38,1 кілограма. Якщо вести мову лише про агроформування, то тут худоби поменшало у 6,6 раза. Найкатастрофічніше скорочення поголів’я відбулось у сільгосппідприємствах Камінь-Каширського (майже у 30 разів), Любомльського, Локачинського, Шацького, Маневицького, Старовижівського, Ківерцівського, Володимир-Волинського районів. А ця ж галузь є чи не єдиним інвестором всього аграрного комплексу. На жаль, рентабельність галузі у 2004 році становила 14 відсотків, щоправда, із знаком мінус.
Розмірковуючи над тим, як реанімувати тваринництво на Волині, Віталій Заремба сказав:
— Подальший розвиток галузі неможливий без її реструктуризації та інтенсифікації на основі вдосконалення та зміцнення кормової бази, запровадження прогресивних енергоощадних технологій, поліпшення селекційної роботи, підвищення якості продукції та її здешевлення.
Віталій Заремба наголосив на необхідності розширення мережі об’єктів по наданню послуг з селекційного та ветеринарного обслуговування поголів’я в одноосібних господарствах, адже саме в цьому секторі сьогодні утримується більше половини загального поголів’я ВРХ. В області розроблена програма розвитку скотарства. Добре було б, якби сесія обласної ради прийняла рішення про виділення з обласного бюджету 800 тисяч гривень на здешевлення закупівлі сільгосппідприємствами телят у господарствах населення.
Своє бачення ситуації, яка склалася у тваринництві, висловили перший заступник директора аграрного департаменту ТзОВ “Західна молочна група” Микола Момчев, голова Любешівської райдержадміністрації Валерій Панасюк, директор Інституту агропромислового виробництва Володимир Склянчук, директор приватної виробничої комерційної фірми “ГрандАгро” Сергій Дорошенко, керівник ТзОВ “Зоря” Ковельського району Володимир Потапчук, голова сільгосппідприємства “Русь” Горохівського району Роман Притулюк. Микола Момчев нарікав на відсутність розуміння з боку органів місцевого самоврядування, які не хочуть іти назустріч у питанні встановлення холодильного обладнання, яке дасть змогу підвищити якість молока. Валерій Панасюк наголошував на підвищенні ролі банківських установ, які мали б кредитувати галузь. Володимир Склянчук торкнувся питання якості кормів і стану грунтів, на яких вони вирощуються. Сергій Дорошенко зупинився на проблемах реалізації продукції та прозорого розподілу коштів, які інвестує держава у тваринництво. Володимир Потапчук запропонував на базі деяких господарств області створити відгодівельники для телят, які закуповуватимуть від населення.
Наприкінці наради Василь Дмитрук зауважив, що сьогодні всі — і банки, і переробники — мають підтримувати власного товаровиробника:
— На жаль, ми не знаходимо адекватної підтримки районів. У мене немає інформації, що райони, які перевиконали бюджет, використали кошти на розвиток агропромислового комплексу.
Володимир Бондар, підсумовуючи нараду, висловив сподівання, що спільними зусиллями тваринництво на Волині таки відродиться.
Олена ДУДКЕВИЧ.
Telegram Channel